1

Subiect: Filtru Extern

Salutare la toata lumea ...va rog sa ma ajutati si pe mine in a lua o decizie,in legatura cu achizitionare unui filtru extern pentru un acvariu de 160 l. dintre JBL e900 JBL e901  EHEIM 2224 ? ma refer ca debit putere,fara probleme la el .si doresc ceva silentios ...astept parerile voastre ...o seara buna ....

2

Re: Filtru Extern

Din pacate nu sunt doritori care sa ma ajute la intrebarea de mai sus ..Va multumesc si o sa i-au o decizie singur ....ape limpezi!!!

3

Re: Filtru Extern

In materie de debit/putere/specificatii tehnice cred ca e suficienta informatia de pe net. Daca nu ma insel, sa ma corecteze cineva daca gesesc, in materie de debit in cazul JBL este specificat debitul fara materiale filtrante (parca asa vine filtrul), pe cand in cazul EHEIM este specificat debitul cu materialele filtrante cu care vine filtrul.

Despre fiabilitate/zgomot ... asta o pot face doar persoanele care au experienta cu ambele produse. Cel putin in materie de zgomot este oarecum relativa chestia pentru ca, conteaza f mult zgomotul ambiant.

Eu am un SunSun 402b de care sunt foarte multumit (pt un acvariu de 126L).

4

Re: Filtru Extern

ciuaua, de cand ai postat prima data si pana acum au trecut doar cateva ore (excepand noaptea, cand omul mai si doarme), asa ca invata sa ai rabdare, asta este cel mai important lucru pentru un acvarist ... sau posesor de acvariu.
Tu ai citit specificatiile celor 3 filtre? Asta ca sa-ti dai singur seama despre diferentele tehnice, altfel nu ai mai fi intrebat ce sa alegi intre JBL e900 si e901 ... poate ca ai fi vrut sa stii daca sa alegi JBL sau Eheim...

5

Re: Filtru Extern

Am inteles va multumesc mult, ai dreptate technics ..o zii frumoasa

Re: Filtru Extern

Eu am Eheim 2224 si sunt foarte multumit. Cu toata increderea Eheim.

Re: Filtru Extern

salut, folosesc si eu un Eheim 2224 la un bazin de 160 litri, si un Eheim 2226 la un bazin de 200 litri, bazinele sunt plantate si le am in incaperea in care dorm ,sunt super silentioase,cat despre fiabilitate, sunt multumit de ambele,debitul este multumitor iar frecventa curatarii la mine este undeva la 3 luni.

COSTI27RAD