Subiect: Imi poate dona cineva cativa pestisori ???

Salut ! Mi-am luat un acvariu  si am 4 pestisori albastrui cu alb.Sunt la inceput. As dori si eu cativa pestisori . Am 2 plante, aparat care face bule de aer, acvariul are capac cu neon. Pe fundul acvariului am pietris  curat. Am cumparat hrana granule. Va rog, daca cineva are mai multi, as dori sa-mi doneze si mie cativa pestisori. Multumesc mult. tel. 0766556562 , Bucuresti.

2

Re: Imi poate dona cineva cativa pestisori ???

da si u mai multe detalii, eventual pune si niste poze

3 Editat de cocosamba (2012-09-06 21:19)

Re: Imi poate dona cineva cativa pestisori ???

Iti dau eu cativa.

Ai PM!

4

Re: Imi poate dona cineva cativa pestisori ???

Daca era "Francesco" era deja avalansa de jigniri, aluzii la cersetorie si "treci pe la prezinta-te!" smile

5

Re: Imi poate dona cineva cativa pestisori ???

exact la asta m am gandit si eu cand am vazut anuntul..ca nu e normal ce a facut..dar cand am observat ca n a zis nimeni nmc am crezut ca s au schimbat unele reguli pe forum...

0749.650.678

Re: Imi poate dona cineva cativa pestisori ???

Imi cer scuze la toti, nu am vrut sa sune ca o cersetorie, am crezut ca aici gasesc persoane foarte pricepute si experimentate in ale acvariului. Si mi-am permis sa cer fara teama ca cineva s-ar supara pt ca mi-a spus cineva ca la crescatori particulari gasesti pesti mai ingrijiti decat in Hornbach sau la magazine. Acvariul l-am facut pt fetita mea Francesca si cand am vazut pe forum rubrica de donatii am si pus intrebarea daca imi poate dona cineva fara ca macar sa ma gandesc ca as putea fi acuzat de cersetorie.

Va rog sa ma scuzati, am sa merg maine la obor, la hornbach, vad eu unde sa iau niste pestisori . Dar sa stiti ca daca eu am sa am vreodata multi multi pestisori am sa -i dau cu draga inima la alti copilasi. Asa se bucura si copilasii respectivi si nici eu nu chinui pestisorii suprapopuland acvariul.
  O zi buna. :of

7 Editat de aryna (2012-09-07 17:21)

Re: Imi poate dona cineva cativa pestisori ???

nu te sfatuiesc sa cumpari din Obor sau Hornbach, sunt plini de boli. Daca apuci si introduci in acvariu pesti bolnavi nu mai scapi de boli. Mai asteapta putin si apar la donatii pestisori sau deschide un topic la rubrica pentru "cumparari". Poti urmari, de asemenea, cine mai vinde pe forum mai ales ca, de obicei sunt preturi destul de accesibile... Succes!

8

Re: Imi poate dona cineva cativa pestisori ???

francesca A scris:

Imi cer scuze la toti, nu am vrut sa sune ca o cersetorie, am crezut ca aici gasesc persoane foarte pricepute si experimentate in ale acvariului. Si mi-am permis sa cer fara teama ca cineva s-ar supara pt ca mi-a spus cineva ca la crescatori particulari gasesti pesti mai ingrijiti decat in Hornbach sau la magazine. Acvariul l-am facut pt fetita mea Francesca si cand am vazut pe forum rubrica de donatii am si pus intrebarea daca imi poate dona cineva fara ca macar sa ma gandesc ca as putea fi acuzat de cersetorie.

Va rog sa ma scuzati, am sa merg maine la obor, la hornbach, vad eu unde sa iau niste pestisori . Dar sa stiti ca daca eu am sa am vreodata multi multi pestisori am sa -i dau cu draga inima la alti copilasi. Asa se bucura si copilasii respectivi si nici eu nu chinui pestisorii suprapopuland acvariul.
  O zi buna. :of


Mai bine citesti regulile forumului inainte de a posta. Ca sa-ti dau o mana de ajutor, sectiunea donatii este pentru anunturi nu cereri. Daca vrei pestisori, uita-te la sectiunea asta forumului si contacteaza persoanele care doneaza sau ofera la schimb.

Eu toti pestii pe care i-am detinut vreodata i-am cumparat din pet-shop. Coralis, Hornbach. Nu am avut probleme cu ei. Adevarat, unii pesti sunt intretinuti precar in pet-shop. Insa odata ajunsi in acvariu la tine ar trebui sa se imbunatateasca cel putin in teorie nivelul lor de trai.

Ca si regula generala, orice fel de vietate si planta este recomandat s-o tii in carantina sau s-o tratezi cu substante deparazitante si dezinfectante inainte de a le introduce in acvariu. De multe ori asta nu e posibil dar un minim tot ar trebui incercat. Selectia pestilor ajuta. Cumpara pesti care arata ca in pozele de pe net, evita pestii cu malformatii, rani vizibile, comportament atipic sau decolorati.

Pentru tratament, inainte de a-i introduce in acvariu, poti folosi JBL Acclimol.

Re: Imi poate dona cineva cativa pestisori ???

aryna A scris:

nu te sfatuiesc sa cumpari din Obor sau Hornbach, sunt plini de boli. Daca apuci si introduci in acvariu pesti bolnavi nu mai scapi de boli. Mai asteapta putin si apar la donatii pestisori sau deschide un topic la rubrica pentru "cumparari". Poti urmari, de asemenea, cine mai vinde pe forum mai ales ca, de obicei sunt preturi destul de accesibile... Succes!

Depinde ce noroc ai, eu am cumparat din Hornbach si n-am avut niciodata probleme cu pestii... cu plantele am avut, unele din ele s-au topit, posibil din cauza conditiilor de la mine, posibil din alte cauze... dar pestii, de 4 ori am luat doar neoni de acolo si n-am avut probleme. Oricum, idiferent de unde ii iei, trebuie tinuti in carantina.

capac_acvariu@yahoo.com
da, capac din pvc si komatex, rar lampi suspendate

10

Re: Imi poate dona cineva cativa pestisori ???

iti dau eu 2 ancistrusi, o mana de melci de substrat si ceva java mos daca te intereseaza

11

Re: Imi poate dona cineva cativa pestisori ???

filip A scris:

iti dau eu 2 ancistrusi, o mana de melci de substrat si ceva java mos daca te intereseaza

da, ma intereseaza, am putea stazi sa ne vedem oricand

12

Re: Imi poate dona cineva cativa pestisori ???

Inteleg ca ti-ai luat un acvariu nou, dar altceva nu ai spus, ce capacitate are, daca filtrezi apa, faci schimburi de apa... cei care iti vor da pesti sigur vor dori sa stie daca pestii lor ajung pe maini bune!
   4 pestisori alb cu albastru pot fi gurami, astia cresc binisor!
   Sa ai un acvariu inseamna si cateva cunostinte, deci parerea mea mai bine intrebai cum se intretine un acvariu, ce pesti sunt compatibili, ce plante poti pune, in fine... succes cu acvariul!

13

Re: Imi poate dona cineva cativa pestisori ???

TI-AM LASAT PM CU NUMARUL MEU SA MA SUNI

14

Re: Imi poate dona cineva cativa pestisori ???

iti donez eu vivipari,2 black molly si 4 platy.0760558029 Marius

15

Re: Imi poate dona cineva cativa pestisori ???

colegul nostru a zis ca il intereseaza ce ii donez eu dar pana acum nu a binevoit sa vina sa ii dau ce i-am oferit