1 Editat de daddydox (2012-09-13 17:04)

Subiect: Amenajare acvariu

Salut baieti!~

Sper ca nu am devenit, deja, prea stresant cu intrebarile..

Am amenajat acvriul cu niste pietricele mici, apoi unele mai mari ce par a fi calcaroase (sunt luat dintr-o groapa de nisip), niste scoici si melci de mare (este adevarat ca dauneaza?). De cand am amenajat asa, pestii par foarte letargici, nu prea sunt acvtivi (Acvariu 52L-40lapa,14 pestisori, filtru intern).

Posibil ca pietrele si scoicile ce le-am pus sa nu fie potrivite? Sa creasca ph sau duritatea apei (nu ma pricep) si sa afecteze viata pestilor? Azi am gasit un xhipo helleri (asa am inteles ca e) mort. Am inteles ca a murit din cauza otravirii cu amoniac, ciudat fiind faptul ca de 2 zile am si filtru, apa era curata.

Acum am schimbat apa, pesti par unpic mai vioi, totusi sfatuiti-ma in legatura cu pietrele si scoicile!

Va multumesc frumos anticipat!

There is no such thing as too much equipment.

Re: Amenajare acvariu

scoate-le!ia nisip de la un magazin de pescuit.alb granulatie 1-2mm sau ceva mai mare..dar macar ala e nisi[ bun .sau manado are in carrfour si alte hipermarketuri

Gratis nu exista,ieftin nu rezista

3

Re: Amenajare acvariu

Pietrele calcaroase si scoicile nu au ce cauta in acvariul de apa dulce cu pesti vivipari de genul Xipho. Citeste cate ceva despre ciclarea acvariului (ciclul azotului), deoarece asta este cauza principala a decesului pestelui in cauza. NO2 si NO3 nu se masoara prin claritatea apei la ochi, ci prin teste speciale (gen JBL 6 in 1, gasesti in magazine de profil)

Daca acvariul nu este ciclat, poti incepe cu schimburi mai dese de apa pentru eliminarea NO2 si NO3 (desi acvariul se va cicla mai greu, dar vor supravietui pestii)