1 Editat de me_gaton (2012-08-20 10:58)

Subiect: Acvariu Creveti

Salutare,

Sfatuiti-ma va rog, dimensiunile unui acvariu pentru creveti, optim.
Eu ma gandeam sa imi fac unul "slim" de dimensiunea 70(L)x25(l)x40(H) cm, ar fii ok?
Geamul folosit pentru astfel de acvariu, tine cel de 6mm? trebuiesc si intarituri?

Multumesc pentru ajutor.

PS: daca folosesc Bomba CO2, pentru plante, afecteaza crevetii?

me_gaton@yahoo.com / 0761817997 / Drumul Taberei (Afi Palace)

2

Re: Acvariu Creveti

Am uitat sa mentionez, voi tine creveti de categoria RCS ... smile cel putin 20 de bucati smile

me_gaton@yahoo.com / 0761817997 / Drumul Taberei (Afi Palace)

3

Re: Acvariu Creveti

Ma puteti ajuta atunci, ce grosime de geam pot folosi pentru acvariu 70(L) x 25(l) x 35(H) cm ?
Este nevoie si de intaritori pe lungime?

Multam.
Catalin

me_gaton@yahoo.com / 0761817997 / Drumul Taberei (Afi Palace)

Re: Acvariu Creveti

Salut,exista functia "edit" nu mai posta consecutiv  wink  poti folosii sticla de 6mm si nu mai trbuie neaparat intarituri(daca vrei poti pune 2 longitudinale)sau sticla de 4mm neaparat cu intarituri longitudonale

5

Re: Acvariu Creveti

Salutare Pop Remus.

Multumesc pentru ajutor , cat despre "edit" ai dreptate smile era mai usor...
Voi folosi geam de 6mm .

me_gaton@yahoo.com / 0761817997 / Drumul Taberei (Afi Palace)

6

Re: Acvariu Creveti

Salutare,

Am factu acvariul pana la urma, cu geam de 6mm  / 40x40x40 . va fii Open Top smile.
Voi posta si pozele dupa ce va fii gata. lipit.
Am folosit silicon transparent din pacate..desi as fii vrut sa fie silicon negru, dar nu am mai gasit, am cautat prin toate magazine de genul Horn Bach si nu am gasint sad.

Multam.

me_gaton@yahoo.com / 0761817997 / Drumul Taberei (Afi Palace)

Re: Acvariu Creveti

Salut,la ce lipituri faci nu mai conteaza culoarea siliconului,artist domne
Succes

8

Re: Acvariu Creveti

Eh, la acvariu asta nu prea sunt foarte mandru de lipitura, am avut un fund si am vazut dupa ce am lipit acvariu...cum mi l-a taiat la geamgerie...:( cica la aparat e taiat.nu la mana smile) si ma gandeam...ori fundu e taiat stranb, ori "laterala" este ondulata smile).

App. b37dra, cum este cu acvariu? l-ai umplut? e totul in regula ?

me_gaton@yahoo.com / 0761817997 / Drumul Taberei (Afi Palace)

Re: Acvariu Creveti

totul este ok
Poate ca giamgiu nu si a luat "jocu" de dimineata de i tremurau mainile

10

Re: Acvariu Creveti

Salutare,

Trebuie sa mai ciclez acvariul avand in vedere urmatoarele ? :
Acvariu nu este unul nou, a fost folosit timp de 2 ani, apoi a "zacut" pe balcon in jur de 1 an, apoi spalat , "giugiulit" tongue.
Substratul a fost folosit la acvariu anterior (s-a vandut acvariu fara substrat).
Filtru la fel folosit la acvariu anterior.
Acvariu in momentul de fata, este pus "in functiune", substrat, apa, filtru functioneaza, incepand de aseara smile.
Momentan nu am plante / pesti, voi achizitiona mai intai plantele, apoi in functie de raspuns, voi lua si crevetii mai exact smile.

Multumesc.

me_gaton@yahoo.com / 0761817997 / Drumul Taberei (Afi Palace)

11

Re: Acvariu Creveti

Salutare,

Am terminat cu acvariu, am introdus si plantele, insa m-am "lovit" de o asa zisa problema.
Avand in vedere ca acest acvariu este Open top, pisicuta mea s-a gandit ca ar fii mai usor sa bea din acvariu decat din castronu ei tongue.
Intrebarea este alta, daca bea apa din acvariu o afecteaza cu ceva? intreb ca sa stiu daca renunt la open top sau nu.

Multumesc.

me_gaton@yahoo.com / 0761817997 / Drumul Taberei (Afi Palace)

12

Re: Acvariu Creveti

Stiu ca apa de la acvariu este un bun fertilizant pentru plantele de apartament, posibil ca pisicutei tale sa-i cada parul si sa-i creasca solzi  lol
Glumesc, putin probabil pe terment scurt sa se intample ceva ... cel mai sigur intrebi un veterinar ... pe terment lung, sa nu cumva sa se apuce de pescuit.

13

Re: Acvariu Creveti

Eu unul nu mi-as face probleme cu faptul ca bea apa din acvariu ci cu faptul ca ajunge la el.Incearca sa-i restrictionez accesul prin acea camera.

The real thing is never what you think it will be...

14

Re: Acvariu Creveti

Salut,

Nu face nimic rau decat sta cu ochii mari, mai sa iasa din orbita, "beliti" la acvariu, se uita cum se misca  asa zisii "gandacii de bucatarie", care sunt defapt crevetii RCS, si bea apa, in rest..se limiteaza, uneori mai baga labuta prin el, dar nimic altceva smile.
E cuminte..ii zic nu..nu ramane..ptr mine, ca ptr ea tot face ce vrea smile))

Imi era sa nu o afecteze la stomac..sau cu parul, sa ii cada mai mult. tongue cat despre solzi...mai vedem in timp smile).
Voi intreba si un medic veterinar sa fiu sigur smile

me_gaton@yahoo.com / 0761817997 / Drumul Taberei (Afi Palace)

15

Re: Acvariu Creveti

Salutare,
In sfarsit am reusit sa fac poze intr-un final la acvariu tongue
Acvairu - 40x40x40 cm (sticla refolosita de la un acvariu mai vechi, desfacut, relipit).
Iluminare - Lampa DIY (pexiglas mat alb) cu iluminare LED.
Filtru - tip cascada Hailea SL206.
Plante - blyxa japonica, bacopa (voi mai adauga si altele).
Vietati - 20 creveri RCS , dintre care femelele deja au depus, sau sunt cu oua.
Substrat - pietrisi granulatie 0,3-0,4 negru, in mijloc unde plantez nisip fin.
CO2 - asa zica bomba tongue

Astept pareri de rau de bine tongue

me_gaton@yahoo.com / 0761817997 / Drumul Taberei (Afi Palace)

16

Re: Acvariu Creveti

Poze (prima oara nu a mers, nu stiu de ce )

me_gaton@yahoo.com / 0761817997 / Drumul Taberei (Afi Palace)

17

Re: Acvariu Creveti

Alte poze smile

me_gaton@yahoo.com / 0761817997 / Drumul Taberei (Afi Palace)

18

Re: Acvariu Creveti

Femelele de RCS nu depun oua,fac direct pui vii cam de 1-2mm exact ca viviparii(pui viviparilor sunt cam de 3-4mm)adica puiul de crevete eclozeaza in abdomenul mamei si cand este momentul femela ii expulzeaza afara wink

19

Re: Acvariu Creveti

Si ultima big_smile

me_gaton@yahoo.com / 0761817997 / Drumul Taberei (Afi Palace)

20

Re: Acvariu Creveti

Salut Pop Remus,

Peste tot unde am citit, am inteles cel putin eu, ca depun, nici decum scot pui vii smile.
Dar, bine inteles, cat traim invatam.

Multumesc.
Am aflat ceva nou smile

me_gaton@yahoo.com / 0761817997 / Drumul Taberei (Afi Palace)