1

Subiect: vreau un sfat doua trei :p

am un acvariu de 80L ce are in dotare 2 filtre unul intern boyu sp1000 si un filtru hang-on Hagen AquaClear dar nu imi place cu e apa,parca nu filtreaza bine. ca si locatari am 10 neoni si 8 rasbora arlechin. imi poate spune cineva ce filtru s-ar potrivi acvariului meu? multumesc frumos anticipat

0784897557 georgian

Re: vreau un sfat doua trei :p

Nu sunt un expert dar poti sa iei un filtru extern, sunt cele mai bune. Gen Eheim sau JBL, sunt marcile cele mai bune, acum depinde cum stai si cu banutzi.
Acvariul este ciclat??? Poti da mai multe detalii?
Ape limpezi

3

Re: vreau un sfat doua trei :p

este ciclat l-am cumparat de la un coleg de pe forum si l-am mai tinut si eu vreo 3 sapt la ciclat asta pentru ca nu l-am cumparat cu tot cu nisip.

0784897557 georgian

Re: vreau un sfat doua trei :p

Ok. Ce inseamna ca nu iti place cum e apa? Inca o data iti spun sa te gandesti la un filtru extern unde sa poti baga si materiale filtrante. Gasesti si aici pe forum la rubrica vanzari.

Re: vreau un sfat doua trei :p

Am tinut la fostul acvariu (112 l) apa destul de clara cu un eheim aquaball de 450 l/h. Posibil ca alta sa fie cauza din care apa nu este clara in acvariul tau, trebuie sa dai mai multe detalii (lumina, cat de des hranesti pestii, cum faci schimburile de apa ).

6

Re: vreau un sfat doua trei :p

Cu respect, atrag atentia domnului care recomanda in acest caz, un filtru extern, ca ar trebui sa se gindeasca mai mult daca si mai ales ce scrie, avind in vedere stadiul sau de incepator.
   Filtrele externe sunt probabil cea mai buna solutie dar nu pentru toate acvariile. In cazul de fata, sint absolut convins ca nu filtrarea efectuata de respectivele aparate este de vina, ci cu totul alte aspecte. Din descrierea filtrelor, daca acestea functioneaza corect, sunt mai mult decit suficiente pentru respectivul acvariu.
   De multe ori, folosirea unei capacitati de filtrare care depaseste cu mult necesarul unui set-up, poate avea in cazul unui necunoscator, efecte negative:
   a) prin neajustarea corecta a debitului de apa, turbulente nedorite in masa apei si obstructionarea coloniilor de bacterii, deranjate de curentul prea puternic
   b) mascarea unor erori in realizarea si intretinerea set-up-ului, de genul: suprapopulare, neigienizarea periodica, hranire supradimensionata, etc.
   Situatiile enumerata la punctul "b", vor fi neglijate de acvarist, in baza faptului ca apa este limpede, in aparenta vietuitoarele se simt bine, deci totul este in regula. De retinut faptul, ca nu intotdeauna, o apa limpede inseamna o apa cu parametri necesari!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: vreau un sfat doua trei :p

Sper sa nu poluez acest topic, Dar domnul de fata (adica User dany), a precizat ca nu este expert si a dat un raspuns strict referitor la intrebarea pusa de Georgian, respectiv "imi poate spune cineva ce filtru s-ar potrivi acvariului meu?".
Neavand mai multe detalii eu unul am inteles ca omul doreste sau se intereseaza de alte filtre.
Eu zic ca se invata acest minunat hobby si prin incercarea de a raspunde unui coleg, chiar daca experianta in acest domeniu nu este una extraordinara.
Daca dai un raspuns cat de cat corect sau nu foarte corect, atunci intervin ceilalti colegi cu completari.
Inca o data scuze de off topic si daca deranjez cu posturile mele.

8

Re: vreau un sfat doua trei :p

dany112004 A scris:

Sper sa nu poluez acest topic, Dar domnul de fata (adica User dany), a precizat ca nu este expert si a dat un raspuns strict referitor la intrebarea pusa de Georgian, respectiv "imi poate spune cineva ce filtru s-ar potrivi acvariului meu?".
Neavand mai multe detalii eu unul am inteles ca omul doreste sau se intereseaza de alte filtre.
Eu zic ca se invata acest minunat hobby si prin incercarea de a raspunde unui coleg, chiar daca experianta in acest domeniu nu este una extraordinara.
Daca dai un raspuns cat de cat corect sau nu foarte corect, atunci intervin ceilalti colegi cu completari.
Inca o data scuze de off topic si daca deranjez cu posturile mele.

   Te-ai gindit vreodata, ce se intimpla daca, din intimplare (siutatie plauzibila si care a fost prezenta, nu o data, pe acest forum), un user cu experienta nu corecteaza la timp afirmatiile eronate ale unuia lipsit de experienta?
   Daca nu, iti spun eu: s-au luat decizii eronate, s-au investit bani si s-a pierdut timp pretios, toate acestea din partea celui care a primit un raspuns gresit.
   Nu trebuie sa te superi dar in viata este util sa-ti respecti statul si sa realizezi cind, daca si cum poti ajuta efectiv, nu sa confuzionezi, de pe pozitia celui care, el insusi, are mare nevoie de sfaturi.
   E normal ca elevii sa se viseze profesori, unii dintre ei chiar vor deveni dar pina atunci... sa puna burta pe carte! lol

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: vreau un sfat doua trei :p

Nu ma supar si chiar respect statutul meu de incepator fata de al celor cu experienta.Eu unul am dat doar un sfat in materie de filtre, sfat care l-am citit de atatea ori aici pe forum si care era scris de colegi cu experienta.
Parerea mea e ca era mai simplu si mai corect ca in loc de "Domnul" sa fie "dany", ca de aia avem un user name.
Eu citesc de multa vreme acest forum , dar acum de ceva vreme m-am hotarat sa mai intervin si eu, si sa mai prind ceva experienta.
Inca o data scuze si am sa fiu mai retinut in materie de sfaturi.

10

Re: vreau un sfat doua trei :p

Formula de politete "domnul", am folosit-o pentru a marca distantarea mea de afirmatiile facute de tine, nicidecum in sens peiorativ.
   Foarte bine faci, ca deocamdata, te abtii sa dai sfaturi! Nu trebuie sa-mi urmezi exemplul dar eu am inceput sa dau sfaturi, dupa ce am implinit virsta de 50 ani! lol

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: vreau un sfat doua trei :p

Vreau sa inchei aici ca nu are sens. Nu am afirmat nimic ci doar mi-am exprimat parerea in legatura cu filtrele.
Am sa tin cont de remarca care mi-ati dat-o Domnule Baracuda, si am sa ma reduc la tacere. Sfaturi dai nu in functie de varsta, ci din experienta acumulata in anii care i-ai trait!!!  wink
Ein schoner Tag!