1

Subiect: Alge verzi

!Salutare !
Ma numesc Daniel si sunt din Satu Mare si sunt un impatimit al Acvariilor de Apa Sarata .De 2 ani ma ocup cu Pestii Marini .
Acum de ex. am ajuns in culmea disperarii deja . Deci , trec la subiet ce sa mai lungim boala ; ma confrunt de ceva vreme cu niste Alge Verzi parca ar fi din Vata si nu mai stiu cum sa scap de ele ,nu am avut aceasta problema pana acum .Nu stiu pe ce sa dau vina Parametrii sunt Ok schimb Apa saptamanal 30L (la acv. meu Juwel de 300L )apa de osmoza ,sare tot tacamul .... Am Corali Moi ,cei tari vad ca nu vor sa traiasca am adus vreo 3 specii si nu le-a placut .Mai am 1 banuiala acum vreo 2 luni mi-a murit o Anemona si poate ea mi-a distrus intreg circuitul ,probabil .Am incercat cu iluminatul aveam 4 neoane de 38 w (1-zi ,1-solara si 2 actinice speciale pt .apa sarata ) am redus la 3 si le-am lasat doar pe cel albastre ,nu mai aveam asa multa lumina si totusi persistau parca s-au inmultit .Azi dupa 1 luna iar am schimbat iluminatul am pus din nou 1-neon Solar mai puternic si 2-actinice sa vad ce iese . Ma puteti ajuta cu ceva sfaturi exista ceva substante mai Ok sa pot distruge ciudatele astea de Alge ca nu le mai suport ...Mersi !
Alta aparatura eu nu am ::: :: Acv.300L -Filtrul int .original al Acvariului Juwel =Filtru ext. =Skimmer de la Wave =pompa valuri tot Wave =inst. CO2 din aceea clasica cu Pliculetele alea 3 Ferplast-(si am avut un Filtru UV care nu mai e ca s-a stricat ) rtestul Calciu introduc eu, iau probe saptamanal si ce lipseste completez .Scuze pt.Epistola interminabila*Vreau parerea voastra despre Filtrul UV -este asa de necesar ....in acv.Marina?

2

Re: Alge verzi

Cauta o solutie antialge, sunt vreo cateva, grija sa fie pt marin, adica sa nu fi pe baza de Cu sa nu omori creveti, corali si alte...
Daca e vreun prieten care iti poate imprumuta o lampa uv e excelent(costa 200lei sh), daca nu, si depinde cati bani ai schimba filtrul extern cu unul care sa aibe si uv, e cu 100lei mai scump...Folosesti uv-ul doar cand sunt probleme ca e mai bine fara el, adica omoara verdeata dar si unele bacterii bune, nu il folosesti 2 zile cand pui carbunele activ, sau 2 saptamani smile.

3

Re: Alge verzi

dar ce efect are lampa aceea UV???ca nu vad legatura!

4

Re: Alge verzi

moony A scris:

dar ce efect are lampa aceea UV???ca nu vad legatura!

Daca te-ai informa mai temeinic, ai vedea legatura!
http://www.wts-online.ro/tratare-apa/tr … iolete-uv/

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: Alge verzi

Salutare, o mica varianta ar fi un filtrul uv, dar si mai bun ar fi sa inerci sa bagi in acvariu un arici, sau un peste mancator de alge din familia chirurgilor, sau varianta cea mai ieftina si cea mai de succes este sa introduci mai multi melci turbo, spor la treaba.

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

Re: Alge verzi

Cel mai scurt si la subiect topic... inceput in 2009, prima intrebare la doi ani diferenta, a doua intrebare la inca un an  :hug

Re: Alge verzi

Am vazut domnul Ancistrus, insa am raspuns la intrebare pentru a gasi un raspuns un alt utilizator care se va lovi de aceasta problema, oricum se vede ca esti vigilent  lol  lol  lol

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

Re: Alge verzi

acvariidevis A scris:

se vede ca esti vigilent  lol  lol  lol

   Ma straduiesc... mi s-a imputat chiar de cineva pe PM ca ma platesti gras pentru treaba asta lol

Re: Alge verzi

Ancistrus A scris:
acvariidevis A scris:

se vede ca esti vigilent  lol  lol  lol

   Ma straduiesc... mi s-a imputat chiar de cineva pe PM ca ma platesti gras pentru treaba asta lol

asa sunt oamenii carcotasi, promit sa dau o bere sambata, asta sa fie totul la vedere  ^:)^  ^:)^  ^:)^  :noroc  :noroc  :noroc

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

10

Re: Alge verzi

Este prima mea interventie intr-un subiect "marin", unde priceperea personala se rezuma la a deosebi apa dulce de cea sarata! lol
   De obicei, si eu atrag atentia asupra timpilor in care se desfasoara discutiile dar de data asta m-am lasat furat de siguranta acelui "nu vad legatura", al colegului moony. A spus-o de parca le stie pe toate si chestiunea cu lampa UV i se pare o mare bazaconie. Sper sa-si dea seama de gafa si sa realizeze ca, ce nu cunoastem, este departe de a nu exista! wink

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!