1

Subiect: Greseala de incepator! un sfat va rog ...

Va salut! Am inceput un nou set-up de 3 zile si am facut o boacana. Folosesc ca si substrat nisip JBL Sansibar black 20kg si am uitat sa il spal. Bineinteles ca acum am apa alba si nu se vede nimic prin acvariu. Stiu ca apa devine albicioasa si din cauza ca nu este ciclat dar de la o zi la alta se limpezeste iar cand dau cu mana prin nisip iese acel praf. Am pus vata de perlon pe turul filtrului extern si la cel intern si deja se vede cum s-a murdarit.

Ca sa incerc sa scap de acel praf am pus 3 saculeti cu carbune activ ( 300 gr total) .

Vreau sa stiu daca exista o varianta mai buna sau orice alta alternativa sa scap de praful de la nisip.

Numai bine!

2

Re: Greseala de incepator! un sfat va rog ...

Poza

Re: Greseala de incepator! un sfat va rog ...

si eu am facut aceeasi greseala smile) si variantele sunt limitate
Ori lasi filtrele sa-si faca treaba dar se murdaresc repede
ori o iei de la capat - scoti nisipul il speli si bagi alta apa

Scopul scuza mijloacele! Oare?

4

Re: Greseala de incepator! un sfat va rog ...

Cea mai sigura varianta este sa-l speli, daca il lasi asa astepti mult pana actioneaza filtrele, dupa care trebuie sa le speli cel putin odata ... cand ai sa dranjezi substratul iar o sa se mai murdareasca apa si tot asa ...

Re: Greseala de incepator! un sfat va rog ...

De aceeasi parere sunt si eu, substratul trebuie scos  si spalat.

6

Re: Greseala de incepator! un sfat va rog ...

Deja e clar ca s-a murdarit si filtrul extern. Am scos niste vata de perlon si era gri.  Doar am zis sa nu cumva sa uit ceva cand incep acvariul si uite ca tocmai la nisipul de jbl - firma de acvaristica, care a lasat nisipul cu tot cu mama lor in punga. Maine scot toata apa si spal nisipul "de santier" care m-a dat peste cap.

Reusesc oare sa bag doar un oscar marti daca maine dau drumul din nou si adaug vreo 3,4 sticlute de filter start de la jbl ?
Am 8 litri de matrix in filtrul intern iar in filtrul extern e901 am combinat micromec, matrix si niste inele ceramice. Ma gandesc ca fiind mult material biologic acolo pana marti as putea sa tin un pui de oscar pana se cicleaza complet. Daca gresesc va rog sa ma corectati!
 
Toate cele bune!

7

Re: Greseala de incepator! un sfat va rog ...

Exclus asa ceva, poti adauga cate "sticlute" de JBL FIlter Start vrei rezultatul va fi acelasi. Ciclarea completa dureaza mai bine de o luna ... mai citeste despre ciclare si o sa stii ce ai de facut  :fok

8

Re: Greseala de incepator! un sfat va rog ...

Sifoneaza temeinic substratul!!!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: Greseala de incepator! un sfat va rog ...

Ai avea o mare problema daca ai fi pus si substrat fertilizant, pentru ca dupa ce il scoti se amesteca cu acel JBL si e mai greu sa il speli. Dar in cazul tau, treaba e destul de simpla. Scoti apa, speli pietrisul si o iei de la capat! E mult mai putin de munca decat sa te pui sa tot speli filtrele, sa schimbi vate, sa tot sifonezi substratul etc. Si in nici un caz nu poti cumpara marti un oscar sa il torturiezi in acel acvariu neciclat. Oscarii sunt pesti de "lunga durata", nu sunt pesti de sacrificiu. Trebuie sa incepi cu niste melci pomaceea si cand testele de no2 / no3 iti dau ok-ul sa bagi pesti in acvariu, poti pune linistit acel pui de oscar. Trebuie doar sa ai putina rabdare...