1 Editat de Dreamer (2012-09-18 14:34)

Subiect: ajutor va rog

Poate cineva sa ma ajute cu un sfat sau un contact pentru a putea taia o “bucatica” de roca/lava vulcanica cu dimensiuni aproximative 50x25x35 cm?
Locuiesc in Bucuresti si am cautat rezolvarea problemei la cateva firme care se ocupa de prelucrarea pietrei naturale...rezultat dezamagitor...
As vrea sa o tai nu sa o sparg.

Va multumesc!

2

Re: ajutor va rog

Buna!

Eu as incerca cu disc diamantat...E folosit in multe aplicatii(gresie-faianta-beton).

3 Editat de marius andrei (2012-09-23 00:27)

Re: ajutor va rog

salut Dreamer
cum a spus si colegul nostru Trew poti sa incerci cu un disc diamantat(gasesti la orice magazin de constructii incepand de la 15 la 100 ron ) poti sa incepi din partea din spate(care nu se va vedea) cu taieturi subtiri de maxim 1 cm. cand polidiscul nu va mai permite intrarea discului poti sa rupi fasia pe care ai taiato cu o  lovitura de ciocan dar nu lovi tare risti sa rupi toata bucata de roca, cand vei ajunge aproape de marimea dorita incearca sa o slefuiesti tot cu discul pt. o finisare mai buna.  Recomand sa folosesti ochelari de protectie si manusi,
eu am lucrat in domeniu si am ceva experienta pacat ca nu te pot ajuta...sper sa fi fost de ajutor.

4

Re: ajutor va rog

Asa cum spun colegii roca vulcanica se poate taia cu disc diamantat dar parerea mea aceasta taietura fina de altfel va distruge aspectul natural al pietrei ,eu as incerca totusi spargerea ei (da un aspect mai natural :sok

Sa fii OM ii lucru mare!!!

5

Re: ajutor va rog

Salut. Poti incerca si cu o "panza" de bomfaier diamantata.

Diferenta dintre adulti si copii? Pretul jucariilor!
0742140792

Re: ajutor va rog

Dreamer A scris:

Poate cineva sa ma ajute cu un sfat sau un contact pentru a putea taia o “bucatica” de roca/lava vulcanica cu dimensiuni aproximative 50x25x35 cm?

Tarnacop sau o combinatie de dalta + ciocan sau ciocan de zidar + alt ciocan. Si eu am spart cateva pietre de rau si arata super. Taierea ei cu discul, dupa cum au mai zis si colegii, ii va oferi un aspect total nenatural. Daca o spagi, ai mai multe bucati cat se poate de naturale...

7

Re: ajutor va rog

mirceajifcu A scris:
Dreamer A scris:

Poate cineva sa ma ajute cu un sfat sau un contact pentru a putea taia o “bucatica” de roca/lava vulcanica cu dimensiuni aproximative 50x25x35 cm?

Tarnacop sau o combinatie de dalta + ciocan sau ciocan de zidar + alt ciocan. Si eu am spart cateva pietre de rau si arata super. Taierea ei cu discul, dupa cum au mai zis si colegii, ii va oferi un aspect total nenatural. Daca o spagi, ai mai multe bucati cat se poate de naturale...

Naturale si posibil mult mai multe, decit isi doreste... lol  Eu l-as lasa sa taie roca si pe urma s-o aseze in asa fel, incit suprafata taiata, sa nu se vada... O fi o idee? :stupid

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!