1

Subiect: Buturuga Capoasa

Sall miam achizitionat cam de 2 saptamani o buturuga mare,dar o am in butoi la apa si se incapataneaza sa se imbibe cu apa.Tot are tendinta sa stea la suprafata,ce sa fac cu ea sa o mai las in apa sa se satureze sau sa renunt la ea!Mia facut peri albi in cap

2

Re: Buturuga Capoasa

Este tratata?

3

Re: Buturuga Capoasa

Da este luata de la PETSHOP a luat apa se simte ca este grea dar inca se ridica la suprafata,si este mare frumoasa mad

4

Re: Buturuga Capoasa

Cu ajutorul a doua ventuze si putina guta o poti fixa. Ventuzele le prinzi  de fundul sau de partile laterale ale acvariului.

5

Re: Buturuga Capoasa

Pai atunci daca este asa de frumoasa cum spui tu, mai las-o in apa si ai rabdare ... mai mult de atat nu ai ce sa faci decat daca apelezi la alte artificii ... legata, ventuze, etc.

6

Re: Buturuga Capoasa

Nu colegule @Technics, nu e nici o artificie.

Artificiile sunt in noaptea de revelion.

Ce am spus eu colegului @johnny este o metoda practica de a fixa acea

buturuga.

Stima.

Re: Buturuga Capoasa

eu le-am fiert cu sare si au stat imediat - fara ventuze -
chiar daca ai luat-o de la petshop o sa iti lase tanin in apa - mai ai rabdare si schimba apa constant - cand vezi ca nu mai maroneste apa o poti pune in acvariu cu ventuze daca nu vrea sa stea - in timp va sta.
Macar toarna niste apa fiarta pe ea cu sare - asa pentru siguranta.
bafta

Scopul scuza mijloacele! Oare?

8

Re: Buturuga Capoasa

Da am tot schimbat apa mai mereu ,culoare maro in apa nu mai face.Sare in apa nu am pus ,sa incerc sa mai pun niste sare

Re: Buturuga Capoasa

sare sa pune doar la fiert - asa nu stiu daca are rost - mai trebuie sa astepti sa iasa si sarea din ea apoi.
fierbe niste apa cu sare si toarna pe ea - oricum sfatul cu ventuze e cel mai bun

Scopul scuza mijloacele! Oare?

10

Re: Buturuga Capoasa

O fi bun sfatul cu ventuze nu zic nu ,dar o sa o miste arowana si sa nu sparga acvariu mai bine mai astept . big_smile  Merg pe rabdare si tutun :smoke

11 Editat de Technics (2012-09-29 18:39)

Re: Buturuga Capoasa

johnny, tocmai din aceasta cauza am spus ca este indicat sa mai ai rabdare pentru a se scufunda sub propia greutate, pentru ca stiu ce setup faci.
aurelian, fara comentarii  :apl

Re: Buturuga Capoasa

:sok

Scopul scuza mijloacele! Oare?

13

Re: Buturuga Capoasa

Am schimbat apa si astept sa mai se ingrase buturuga cu cateva grame sa stea cu picioarele pe pamant big_smile .Sper sa se obisuiasca cu apa

14

Re: Buturuga Capoasa

Din experienta iti spun ca este posibil (depinde de esenta lemnului), ca buturuga sa nu stea scufundata niciodata, oricit ai tine-o in apa si orice tratement i-ai aplica. Nu trece foarte usor peste sfatul colegului, ventuzele pot fi o varianta foarte convenabila, chiar daca ai Arowana in bazin!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

15

Re: Buturuga Capoasa

..sau o piatra deasupra buturugii, daca configuratia permite asezarea ei.

16

Re: Buturuga Capoasa

Cam riscant cu piatra.

"When you reach the end of your rope, tie a knot in it and hang on."

17 Editat de eu2005mircea (2012-10-06 17:19)

Re: Buturuga Capoasa

Buturuga nu poate fi asezata pe niste ramuri mai groase?
Adica, cu ajutorul unei masini de gaurit si a unui burghiu pentru lemn, sa dai gauri in buturuga si in acele ramuri,prinzand apoi toate acestea cu un nit din lemn, ramurile fiind ingropate in nisip sau sub pietris.....Mobila foarte veche se incleia si se prindea cu aceste nituri de lemn.

18

Re: Buturuga Capoasa

Yzy A scris:

Cam riscant cu piatra.

Depinde de piatra, eu am utilizat cu succes o piatra in forma de U. Are si o anumita rugozitate.

19

Re: Buturuga Capoasa

Cu siguranta colegu' a rezolvat problema pana acum  big_smile

20

Re: Buturuga Capoasa

Nu inca este bagata la butoi,sa mai umplut cu apa dar tot pluteste.Am dat niste gauri in ea si am sa bag pietre sa fie mai grea.o sa sa fac ceva poze sa va arat