1

Subiect: Sistem CO2 Complet

Buna,

M-ar interesa si pe mine un Sistem CO2 complet, fiind incepator am citit despre CO2 cat am putut de mult dar nu am inteles intru totul tot necesarul.
Vreau sa-mi fac un Sistem CO2 Complet dar nu dispun de suficienti bani momentan, deaceea rog pe cei cu mai multa experienta sa ma lumineze si pe mine si pe alti incepatori:
Din ce este format un sistem Complect de CO2 si cam care este ordinea in care trebuiesc cumparate componentele ?

As dori un raspuns cat mai detailat, pentru ca acest Thread sa poata fi utilizat si de alti colegi incepatori care au aceeasi intrebare ca si mine.

Va multumesc.

"When you reach the end of your rope, tie a knot in it and hang on."

2

Re: Sistem CO2 Complet

Subiectul a fost abordat de zeci de ori, pe acest forum. La o simpla cautare "sistem CO2", te vei lumina...

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

3

Re: Sistem CO2 Complet

Incepand de la reactor co2, furtun, butelie co2, reductor de presiune , numarator de bule--> varianta simpla dar nu si buna
butelie, reductor de presiune, furtun, numarator de bule, reactor, ph controler --> varianta complexa dar extraordinara...
Acum gasesti mai multe tipuri de butelii, reactoare interne sau externe, numaratoare de bule, ph controlere...Depinde ce bani ai si la ce te poti limita.... Ideea e ca este extraordinar...

Ce simpla mi se parea acvaristica pana sa dau de voi......

4

Re: Sistem CO2 Complet

NunuMic A scris:

Incepand de la reactor co2, furtun, butelie co2, reductor de presiune , numarator de bule--> varianta simpla dar nu si buna
butelie, reductor de presiune, furtun, numarator de bule, reactor, ph controler --> varianta complexa dar extraordinara...
Acum gasesti mai multe tipuri de butelii, reactoare interne sau externe, numaratoare de bule, ph controlere...Depinde ce bani ai si la ce te poti limita.... Ideea e ca este extraordinar...

Esti sigur ca din varianta "complexa", nu lipseste nimic?

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

5

Re: Sistem CO2 Complet

Ar mai trebui si o electrovalva la varianta ''complexa''...

My advice is free and worth every penny.

6

Re: Sistem CO2 Complet

Nu neaparat ph controlerul poate avea electrovalva incorporata :sbr

7

Re: Sistem CO2 Complet

:sbr  :sbr  :sbr

My advice is free and worth every penny.

8

Re: Sistem CO2 Complet

johnny A scris:

Nu neaparat ph controlerul poate avea electrovalva incorporata :sbr

Daca are si sonda (un fleac care nu merita mentionat, costa numai vreo 200-400 lei) incorporata... avem tot ce ne trebuie, sa-l ajutam pe colegul NunuMic, sa-si completeze lista lol
Atentie, din postul tau, lipseste o virgula, care schimba total sensul textului!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

9

Re: Sistem CO2 Complet

Ai reusit ceva cu intalatia ?