Subiect: Probleme iluminare

Intreb si eu ca tot omul paralel cu tehnica si cu reparaturile: care piesa e de vina (va deceda) daca unul din neoane palpaie pana se aprinde cateva secunde bune si celalalt se aprinde instantaneu. Vorbesc de doua neoane legate la aceeasi lampa 2x18w marca Osram.

2

Re: Probleme iluminare

Incearca sa inversezi neoanele sa vezi daca se manifesta in continuare.

Re: Probleme iluminare

Schimba staryerul. Ori el , ori neonul sunt cauza.Dar sigur e starterul.

4

Re: Probleme iluminare

Tot starterul cred si eu ca este...

Ce simpla mi se parea acvaristica pana sa dau de voi......

Re: Probleme iluminare

Salut, daca neoanele sunt cu balast electromagnetic, este foarte probabil sa fie starterul de vina (dar nu obligatoriu). Vezi daca neonul cu pricina are capetele inegrite, pentru ca in cazul asta tubul e de vina.
Daca folosesti droser electronic, aici e alta problema: pentru ca spui ca ai doua neoane si unul merge bine, e foarte posibil sa fie neonul de vina, dar totodata daca droserul a fost subdimensionat sau este ''o chinezarie'', inseamna ca unul dintre condensatorii de filtraj s-a uscat, modificandu-si valoarea, motiv pentru care s-a marit timpul de incalzire a gazului din tub si acesta palpaie un timp idelungat pana sa aiba loc aprinderea.

Oricine ai fi, intotdeauna cineva stie mai multe decat tine. Dar intotdeauna acel cineva
nu stie chiar tot ce sti tu

Re: Probleme iluminare

Lampa e marca Osram, nu am desfacut-o sa vad ce e in ea. Neonul l-am schimbat saptamana trecuta ca si celalalt palpaia (cred ca am aruncat un dennerle nevinovat la gunoi neutral) si vad ca si asta palpaie cateva secunde la inceput pana sa isi dea drumul.

7

Re: Probleme iluminare

Trebuie sa vezi atunci ce fel de balast are.

Re: Probleme iluminare

Sincer, habar nu am daca balastul e un fir sau o piesa si oricum daca ma uit la el, sincer, nu imi dau seama "ce fel" de balast e  lol sa nu zic daca e defect sau nu  lol . De fapt, habar nu am cum se deschide toata chestia ca nu vad nici un surub pe nicaieri la ea ...

Re: Probleme iluminare

Eu am desfacut doua capace unul Juvel si unul MP, daca imi spui ce marca este poate te pot ajuta sa iti zic cum sa il desfaci. Starterul l-ai schimbat?

Re: Probleme iluminare

Nu e capac din ala compact, e acvariu cu capac de sticla peste care am pus o lampa cu doua neoane care se sprijina sa zic asa pe margini si e protejata sub de acel capac de sticla sa nu se ude si alte cele...

Re: Probleme iluminare

Aha, deci este o lampa normala cu 2 neoanae. In mod normal trebuie sa aiba surubele de desfacere ori pe parti ori sub cele 2 neoane. La startere poti sa ajungi, daca are startere!!
Fara o poza ceva, e greu. Sau da un nume de model si ne uitam pe "goagal" sa iti rezolvam problema  smile

Re: Probleme iluminare

pff acu danseaza amandoua neoanele pana se aprind. Cred ca in curand o sa ii cumpar un fratior mai tanar la lampa si o schimb ...