Subiect: Un sfat va

Salut.
Am o femela de guppy care nu vrea sa mai fete.S-a facut cat un tanc, dar, nimic.Si sta de mai bine de 5 zile separata de restul lumii.
Temperatura apei 27 grade celsius.

2

Re: Un sfat va

Ai fatatoare? Sau e separata complet de acvariul sursa? Apa de unde ai pus, daca ai separat-o?

3 Editat de eu2005mircea (2012-10-06 20:01)

Re: Un sfat va

E in maternitate, in acvariul de 180l
Problema e ca nu mai fata.............plezneste de grasa ce e

Re: Un sfat va

Si ca sa-mi treaca ingrijorarea, au inceput si scalaritele sa depuna

Re: Un sfat va

Eu am avut o femela guppy care a stat 2 luni fara sa scoata pui,si niciodata nu ii facea pe toti....
Poate ar trebui sa mai astepti,cinci zile nu e cine stie ce mult.. :-

My little big friend  :fbr  one veiltail goldfish :crap ~~~ :acv ~~~ :of

Re: Un sfat va

Daca despre femela din poza este vorba, nu este "tanc" deloc smile Scoate-i frunzele alea din maternitate, mai rau o stresezi asa!
   Intre timp a fatat tancu'? smile

Re: Un sfat va

este cu siguranta stresata daca a depasit termenul de fatare si refuza sa fete.totusi nu pare prea plinuta

Re: Un sfat va

daca nici guppy nu mai fata....:0 criza mare in tara asta  :noroc

Gratis nu exista,ieftin nu rezista

9

Re: Un sfat va

La asta ma gandeam si eu. Ai mei n-au stat cu separat si alte nebunii si ma rugam de ei sa nu se mai inmulteasca. Nu le mai dadeam nici de mancare si tot se puiau.

Re: Un sfat va

Am scos plantele....dar nimic, nici macar un puiut...........Eu am cumparat-o de la pet-shop -ul de pe Stoian Militaru( lucrez in zona)  acum o luna.......si era un pic umflata.
Nu stiu ce sa spun.....imi este mila de ea.....sa zic asa ...este cocosata/deformata.Am ridicat temperatura apei la 27*28 grade...poate poate.....
Mai astept.....

11

Re: Un sfat va

Stai linistit ca o sa fete si apoi sa te tii la numarat  big_smile

12

Re: Un sfat va

Ca si la mamifere (inclusiv la oameni), se intimpla ca o femela sa nu poata naste pe "cai naturale", din diferite motive. In cazul vietuitoarelor cu gabarit mare, se practica interventii chirurgicale consacrate. In cazul acestui pestisor, se poate incerca scoaterea lui pe un prosop cu textura fina si masarea extrem de usoara a abdomenului. Este o manevra riscanta dar care uneori da rezultate. Dupa parera mea, merita incercata din doua motive:
   - prelungirea exagerata a perioadei de gestatie duce la moartea puilor si implicit la septicemia cauzata de descompunerea acestora.
   - puii continua sa se maturizeze in abdomenul femelei, fapt care va determina moartea acesteia prin distrugerea organelor interne sau chiar prin fisurarea abdomenului.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: Un sfat va

Maine dimineata cand voi reveni de la serviciu voi deveni moasa...
Multmesc pentru sfaturi

14

Re: Un sfat va

eu2005mircea A scris:

Maine dimineata cand voi reveni de la serviciu voi deveni moasa...

   Avand in vedere ca te cheama Mircea... vei deveni moş big_smile 
   Succes cu puii!

Re: Un sfat va

Nu stii vorba aia:
Am un frate ,sora la Municipal....
Revin cu vesti bune sau.....

Ancistrus A scris:
eu2005mircea A scris:

Maine dimineata cand voi reveni de la serviciu voi deveni moasa...

   Avand in vedere ca te cheama Mircea... vei deveni moş big_smile 
   Succes cu puii!