1 Editat de kpeburn (2012-10-08 00:36)

Subiect: Acvariu INCEPATOR !

Salutare tuturor ! Numele meu este Ionut , sunt din Rm Valcea... O sa va prezint mai jos acvariul meu .
Detin 2 acvarii unul de 160 litri si unul de 30 pentru eventualii pui... acolo tin maternitatea . Acvariul de 30 litri este dotat cu un filtru BT 200 pentru acvarii de pana la 60 litri , mai am si un BT 400 pentru acvarii de pana la 110 litri dar am vazut ca este prea puternic pentru acest mititel . Incalzitorul este de 100 wati cu termostat.. isi face destul de bine treaba .
Acvariul de 160 litri ( 80 lungime , 40 latime , 50 inaltime ) Este dotat cu un incalzitor de 200 wati , si un filtru Fan 3 ( sper sa il inlocuiesc cu o pompa exterioara , am inteles ca pentru acvariu meu costa undeva la 400 ron... o sa imi fac un cadou de ziua mea.. dar mai sunt cateva luni pana atunci .

Pesti... aici o sa sariti toti in capul meu , si stiu asta ! Am o mica ciorbita sa zic asa... dar nu stiu la ce sa renunt ! 6 sanitari , 3 xipho ( 1 mascul si 2 femele ) , 4 neoni , 4 black moly , 2 guppy , 3 carasei si un betta albastru . Pana acum nu am avut problme cu ei.. sa imi alerge xipho caraseii , sau betta guppy etc... Sper sa nu am nici pe viitor .

Atasez mai jos 1 poza , aspte parerile , sfaturile voastre... Multumesc frumos !

2 Editat de kpeburn (2012-10-08 00:38)

Re: Acvariu INCEPATOR !

alte poze

Re: Acvariu INCEPATOR !

Bine ai venit Ionut!
   Cam ciorba de peste combinatia aia smile Caraseii vor creste, iti vor manca plantele plus ca sunt si mari producatori de amioniac. Indreapta jetul filtrului sa bata spre suprafata apei si scoate-i tubuletul pe unde baga bule de aer, asa iti zapaceste tot acvariul.
   "Pompa externa" banuiesc ca la filtru extern te ferereai.

4

Re: Acvariu INCEPATOR !

Ancistrus A scris:

Bine ai venit Ionut!
   Cam ciorba de peste combinatia aia smile Caraseii vor creste, iti vor manca plantele plus ca sunt si mari producatori de amioniac. Indreapta jetul filtrului sa bata spre suprafata apei si scoate-i tubuletul pe unde baga bule de aer, asa iti zapaceste tot acvariul.
   "Pompa externa" banuiesc ca la filtru extern te ferereai.


La filtru extern ma refeream , momentan nici nu se ating de plante.... Daca ai scot tubul de aer... nu vor avea nevoie si de oxigen ?

Re: Acvariu INCEPATOR !

Oxigenarea se produce la suprafata apei prin usoara valurire/miscare.

6

Re: Acvariu INCEPATOR !

Ancistrus A scris:

Oxigenarea se produce la suprafata apei prin usoara valurire/miscare.

Am cautat putin pe google , si multi au problema cu plantele din cauza caraseilor. Maine la prima ora o sa ai duc inapoi de unde i-am cumparat sad . De filtru ma ocup imediat... credeam ca este necesar si acel furtun pt oxigen .  Acvariul este destul de marisor si in afara de caraseii pe care o sa ai returnez maine m-am axat doar pe , pesti de talie mica .  Doar cu 4 neoani , 3 xipho , 4 moly si 2 guppy , acvariul pare destul de gol... melcii ce mai dau putina viata pe acolo smile). Intrebarea mea ar fi urmatoarea... ce specii de pesti compactibile as mai putea baga in el ? Mersi frumos

Re: Acvariu INCEPATOR !

Mai poti baga inca 10 neoni si eventual un grup de 10 rasbora arlechin sau in latina Trigonostigma heteromorpha. Dar si asa tot "ciorba" este in acvariu, viviparii nu sunt tocmai compatibili cu neonii, fiind pesti de apa mai dura si usor salmastra.

Re: Acvariu INCEPATOR !

Salut si bine ai venit ! Eu am avut neoni si rasbora arlechin si se intelegeau foarte bine, este o combinatie destul de buna.

9

Re: Acvariu INCEPATOR !

Buna seara dragi colegi ! Din pacate nu am gasit arlechin pe aici prin vl... sad . Caraseii i-am returnat , betta l-am donat...  In acvariu am doar xipho , moly , neoni  , guppy ( am mai luat 2 femele de guppy si 3 masculi foarte foarte frumosi.. unul seamana cu un leopard, unul are foarte multe culori pe el iar unul este cu coada portocalie...  . Stiu ca nu este sectiunea potrivita dar as avea o intrebare si nu are rost sa mai deschid un thread doar pt o mica intrebare. am cautat si pe google un raspuns si nu am gasit nimic concret...  M-am pricopsit cu 4 pui de zebre roz smile .   Intrebarea mea ar fi : ai pot pastra alaturi de neoni , guppy , moly si xipho ?   din ce am gasit eu uni spun ca nu au treba uni cu alti daca ai un acvariu maricel unde sa aiba unde inota , alti spun ca nu merge aceasta combinatie .  Multumesc anticipat big_smile

10

Re: Acvariu INCEPATOR !

Da-ne si noua sursa, care spune ca nu pot convietui impreuna, te rog!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

11

Re: Acvariu INCEPATOR !

pe alt site am primit raspuns :  " Salut! Pe scurt: zebrele-s agresive/foarte agresive. Sunt frumosi dar nu prea ai ce-i tine, o sa ti-i fugareasca pe ailalti cand vor creste. " sau ca o sa fugareasca guppy etc.... smile

12

Re: Acvariu INCEPATOR !

kpeburn A scris:

pe alt site am primit raspuns :  " Salut! Pe scurt: zebrele-s agresive/foarte agresive. Sunt frumosi dar nu prea ai ce-i tine, o sa ti-i fugareasca pe ailalti cand vor creste. " sau ca o sa fugareasca guppy etc.... smile

   Pe "alt site", ca si aici, poti primi un raspuns mai mult sau mai putin bun, asta depinde doar de experienta si cunostintele acvaristului de la care-l primesti.

13

Re: Acvariu INCEPATOR !

Ancistrus A scris:
kpeburn A scris:

pe alt site am primit raspuns :  " Salut! Pe scurt: zebrele-s agresive/foarte agresive. Sunt frumosi dar nu prea ai ce-i tine, o sa ti-i fugareasca pe ailalti cand vor creste. " sau ca o sa fugareasca guppy etc.... smile

   Pe "alt site", ca si aici, poti primi un raspuns mai mult sau mai putin bun, asta depinde doar de experienta si cunostintele acvaristului de la care-l primesti.

Foarte corect ! insa pe "alt site " care se respecta...  dupa 2 zile poate corecta altcineva gresala facuta de acea persoana cu mai putina experienta . M-am inregistrat pe 3 site'uri in acelasi timp pentru a primi raspunsuri cat mai rapid . Pana acum doar aici am primit raspunsuri corecte si concrete , restul lasa foarte mult de dorit . Inteleg ca sunt multi care dau sfaturi din auzite si tine doar de educatie si natura omului , cand nu ai habar ar trebui sa iti vezi de treaba... in fine... scuze pt off topic .

on : astazi am reusit sa imi achizitionez o anumita chestie care le da la pesti singura de mancare la anumite ore , cum o programez eu... am probato si merge foarte bine . Trebue doar sa o atasez cumva pe acvariu... mai plec din oras 1-2 zile si chiar aveam nevoie. big_smile

14

Re: Acvariu INCEPATOR !

O zi sau doua nu patesc nimic pestii daca nu mananca, daca dura o saptamana mai ziceam... altfel ai cumparat degeaba hranitorul automat.

15 Editat de kpeburn (2012-10-13 02:33)

Re: Acvariu INCEPATOR !

Ancistrus A scris:

O zi sau doua nu patesc nimic pestii daca nu mananca, daca dura o saptamana mai ziceam... altfel ai cumparat degeaba hranitorul automat.

Stiu ca nu pateau nimic , dar imi place sa fiu preventiv... nu se stie niciodata . Mai ales ca vine iarna si imi place foarte mult muntele , zapada... urmeaza vacante big_smile . Nu vreau sa stau cu grija asta , am de gand sa tin mult timp acvariu si poate o sa imi fie de un real folos candva...

16 Editat de kpeburn (2012-10-14 22:58)

Re: Acvariu INCEPATOR !

Buna ziua ! De ieri am schimbat neonele . aveam 36 de watzi si acum am 74... neoanele sunt t5 si cam atat stiu despre ele . Am bagat si un PlantaMin de la tetra fertilizant lichid , deoarece doar 2 plante au radacini in substrat... restul sunt pe radacina de vita de vie big_smile. Problema este ca am vazut pe cateva frunze de la anubias un inceput de alge negre un fel de par/puf wink) . Care ar puea fi problema ? Lumina prea puternica dintr-o data sau fertilizantul lichid ? l-am bagat conform instructiunilor... si ce as putea pentru a preveni aparitia altor alge ?

17

Re: Acvariu INCEPATOR !

Buna seara ! Astazi am cumparat substrat Tetra Plant de 5,8 kg pt ca altceva nu am gasit. am pus un strat de 2 cm.. putin mai gros in spate smile Spre uimirea mea chiar mi-a ajuns.. . Am mai cumparat si 10 kg de pietris de 1-2 mm  si inca vre o 4 de 2-4.  Pesti i-am mutat toti intr-un acvariu de 25-30 litri.. sper sa reziste cateva zile smile . Am salvat mai mult de jumatete din apa ( intr-un butoi pentru varza cumparat de curand ) . smile)   Plantele dupa cum am scris si mai sus au alge negre pe ele... momental le am intr-un lighean cu apa din acvariu... Ce imi recomandati sa fac ? Le arunc pe toate , sau ma ajuta cineva sa le tratez cumva... ? Asa bolnave nu le bag in acvariu...

18

Re: Acvariu INCEPATOR !

Pestii saracii vor avea mai mult de rezistat decat cateva zile... dar asta o stiai daca citeai mai multe despre ciclare.

19 Editat de danielt (2012-10-16 22:03)

Re: Acvariu INCEPATOR !

Algele alea negre arata asa?

Daca da, le poti trata cu spirt, apa oxigenata sau peroxid. Poti si cu o forfecuta sa indepartezi zonele afectate.

Tratamentul cu lichidele mai sus mentionate il aplici doar pe zonele afectate!

Apa pastrata nu-ti ajuta la ciclare. Daca ai o pompa de aer. Arunca o piatra intre pestii aia ca sa fii mai sigur ca nu patesc ceva.

20

Re: Acvariu INCEPATOR !

Intrebarea este de ce/cum au aparut algele alea, nu cum le poti "eutanasia"!