Subiect: moonlight

http://www.kaotica.com/frag/diy/moonlight/
Pentru Ady DeeJay si oricine altcineva care doreste lumina si noaptea
Mai ales pentru acvarii marine wink

Re: moonlight

LOL
Azi mi-am cumparat LED-uri si ma apuc de treaba.
Merci mult pentru link.

PS: Acvariul meu nu mai e de mult timp "marin" big_smile
http://adydeejay.ro/albums/080724_Cayman/iwebalbumfiles/6dd32a2f1fec4fefa9af9a4133277e8e_s.jpg
Pietricelele de marmura rotunjita din fata nu exista. Le-am bagat numai pentru "sedinta foto".

Acvariu SCENIC 80 PROFESSIONAL - 150l

Re: moonlight

bv ady foarte frumos acvariul.
Bine ca ai renuntat la scoici tongue
Dupa ce termini proiectul pune si tu poze ori cu produsul finit ori in curs de finalizare big_smile

Re: moonlight

Ady DeeJay A scris:

LOL
Azi mi-am cumparat LED-uri si ma apuc de treaba.
Merci mult pentru link.

PS: Acvariul meu nu mai e de mult timp "marin" big_smile
http://adydeejay.ro/albums/080724_Cayma … 7e8e_s.jpg
Pietricelele de marmura rotunjita din fata nu exista. Le-am bagat numai pentru "sedinta foto".

Ei asa da, ne mai apropiem de adevar, dar ai grija sa nu mai lasi capacul descfacut ca ti-a intrat in acvariu un melc din marea rosie. Cred ca ai uitat sa scoti un melc, din cate vad eu tu tot ai inclinatii spre acvarii marine.

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

5

Re: moonlight

Sal ce credeti ca e mai bun un acvariu cumparat din magazin sau un acvariu construit de io si dupaia sa il echipez cu aparatele corespunzatoare?????? hmm hmm

Re: moonlight

boghy A scris:

Sal ce credeti ca e mai bun un acvariu cumparat din magazin sau un acvariu construit de io si dupaia sa il echipez cu aparatele corespunzatoare?????? hmm hmm

Depinde ce iti doresti mai mult, sa ai un acvariu ff estetic sau sa ai un acvariu util. Apoi mai este vb si de pret, nu?

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

7 Editat de Ady DeeJay (2009-01-13 22:38)

Re: moonlight

acvariidevis A scris:

... dar ai grija sa nu mai lasi capacul desfacut ca ti-a intrat in acvariu un melc din marea rosie.

smile Eh, uite la asta nu renunt! Pare a fi din sticla sau ceramica. Nu "polueaza" apa in nici un fel, se integreaza perfect si imi place la nebunie. wink
In fine, important sa-mi placa mie, nu? Ce rost mai are un acvariu in casa daca te streseaza in loc sa-ti ofere liniste? smile

Florin.Mazilu A scris:

Pentru Ady DeeJay si oricine altcineva care doreste lumina si noaptea

Florin, am cumparat ledurile albastre si in cateva minute am incropit (cu un pistol de lipit si scoci) un sir de 5 grupuri a cate 3 pe care le-am "atasat" pe mijlocul capacului. Caymanul are un loc special (in spate) pentru hranitor automat, am trecut firele pe acolo si astfel le-am alimentat usor la ~4V folosind un incarcator ordinar de mobil. Se vede superb, mai ales pe intuneric. Pare a fi o scena luminata de niste reflectoare big_smile Stiu ca le pot alimenta la 12V insa pe moment este exact ce-mi doream, le las aprinse tot timpul, asa ca, nici nu vreau sa deranjeze pe cineva pe timpul noptii.

Multumesc pentru sugestie!
http://adydeejay.ro/img/DSC08729_resize.JPG

Acvariu SCENIC 80 PROFESSIONAL - 150l

Re: moonlight

arata destul de bine felicitari, mie mi se pare ca este super ok din ce se poate vedea in imagine

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

9

Re: moonlight

da nu  mai puneti si voi un articol ceva despre pesti de apa dulce  poze cu acvari??? Slab forum aveti cu parere de rau ca va spun sad sad

Re: moonlight

Este un site in dezvoltare, in fiecare zi adaugam informatii noi, cat despre forum si el este la inceput, asteptam ca fiecare dintre voi sa posteze subiecte noi

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

11

Re: moonlight

Sal  la magazinele la care mergeti voi sa cumparati pesti ce preturi sunt dati si cateva ex. plz yikes roll

Re: moonlight

zii cam ce te intereseaza ca sa stim ce exemple sa dam
dar sugerez sa deschizi alt topic sa putem vb mai usor wink

Re: moonlight

boghy A scris:

Sal  la magazinele la care mergeti voi sa cumparati pesti ce preturi sunt dati si cateva ex. plz yikes roll

daca mai esti interesat ai aici cateva preturi la pesti in unul din magazinele aflate in centrul Bucurestiului
http://www.acvariidevis.ro/magazine/tro … uarium/2/1

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

14 Editat de Ady DeeJay (2009-01-13 22:27)

Re: moonlight

ronnabog, este foarte simplu de realizat.
Lipesti grupuri de LED-uri in paralel si apoi in serie (vezi manual de Fizica clasa a VIII-a) astfel incat tensiunea ce trece prin ele sa corespunda cu valoarea tensiunii la care lucreaza LED-urile si alimentatorul (care poate fi un simplu incarcator de mobil). Pana la urma l-am facut sa lucreze la 12V, folosind un transformator mai vechi de 12V, cu LED-uri de 12V (Atentie! In imaginea din primul link dat de Florin.Mazilu, LED-urile de 3.3V sunt alimentate la 6-9V ceea ce este eronat. Fiecare, separat, nu suporta mai mult de 3.8V. Deci, vezi nu nu le arzi!)
La final, toate acestea, asamblate "in linie" pe sub capacul acvariului (eu le-am pus intre neoane), le poti lasa aprinse incontinuu, fiind ceva "de efect" in perioadele in care lumina acvariului este stinsa, mai ales noaptea. Mai nou, m-am gandit sa le bag cu totul in acvariu, incercand sa fac ceva gen spoturi, folosindu-ma (ca suport) de mopanii pe care-i am, insa nu m-am apucat inca de acest proiect.
Mult succes!

Acvariu SCENIC 80 PROFESSIONAL - 150l

Re: moonlight

Ady daca tot vrei sa le pui in acvariu iti recomand sa faci asta cu fibra da mult mai bine, dar sa ai grija sa o cureti bine inainte de a o introduce in acvariu. Spor la treaba.

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

16 Editat de Ady DeeJay (2009-01-14 05:26)

Re: moonlight

Fibra? Interesant, nu m-am gandit la asta. Multumesc pentru sugestie! smile

LE: Revin cu o completare la postul meu de mai sus.
Functionarea unui LED depinde de curent si nu de voltaj. Cu alte cuvinte un LED alimentat la un voltaj fix tinde sa isi creasca consumul de curent din cauza cresterii temperaturii interne. Daca sursa nu este limitata in curent consumul poate creste pana la distrugerea LEDului.
Prin urmare, folosirea unei surse de curent constant poate imbunatatii radical durata de viata a unui LED.

Acvariu SCENIC 80 PROFESSIONAL - 150l

Re: moonlight

E simplu.

Acum, daca vrei sa folosesti (asa cum am facut eu) 12 LED-uri/12V si ai un alimentator de 12V la 300mA, le vei lega in paralel ca in figura de mai jos:
http://www.kaotica.com/frag/diy/moonlight/blueleddiagram.jpg

Adica, iei doua fire de lungimea acvariului, le deizolezi la intervale egale (capete si mijloc, astfel incat sa ai 4 portiuni egale) si lipesti cate 3 LED-uri in paralel. In total 12LED-uri. Fiind legate in paralel, cei 300mA se vor distribui in mod egal la cele 12 LED-uri, adica 25mA pe fiecare. Daca totusi vrei sa fii mai sigura poti lega 15 LED-uri (cate 3 la 5 intervale egale).

Nu stiu daca ai inteles exact. O sa-ti fac o schema cand ajung acasa.

Problema la montajul in paralel este ca, la arderea unui LED, surplusul de curent se va distribui la celelalte astfel, in scurt timp, iti poti arde toate LED-urile, efectul de supracurent fiind in cascada imediat dupa arderea unui LED. De aceea, calitatea acestora trebuie sa fie ceva mai buna decat a celor de duzina.

Acvariu SCENIC 80 PROFESSIONAL - 150l

18

Re: moonlight

Eu nu stiu ce sa zic cu iluminatul <Noaptea> din cate stiu eu noaptea trebuie bezna totala e suficient 12H iluminatul pt.1 zi .(sincer mi-ar placea sa lumines discret si noaptea Acv.cu ceva de genul actinic de noapte ,numai daca nu dauneaza ......)  Parerea voastra = ?   !mercy!

19

Re: moonlight

@Ady DeeJay ai gasit LED-uri de 475nm ?

20 Editat de Avatar (2010-03-23 05:18)

Re: moonlight

Buna,

As vrea si eu sa-mi fac un astfel de sistem. Dar am cateva intrebari inainte. As putea lega in serie cateva leduri, la un incarcator de telefon ? (asa cum am facut la coolerul pentru calculator, pt cei care stiu). Nu am nevoie de multe leduri..acum depinde de intensitatea lor.

Pot folosi orice tip de led de culoare albastra sau trebuie sa urmaresc ceva anume cand le cumpar ?

Am facut o instalatie de genul acesta, am gasit la practiker, tuburi de plastic (cauciuc) cu leduri in interior, am luat de culoare galbena pentru ca era doar rosu, galben si combinate mai multe culori...a fost ieftin, 2,66 lei metrul, un cablu pentru astfel de instalatie care a fost vreo 4-5 lei si o alta priza programabila. Am ajuns acasa, am montat instalatia in interiorul capacului, am contectat-o la priza si voila, a functionat. Problema insa era intensitatea luminii, prea mare pentru cat vroiam eu, am taiat din cablu, am legat iar firele in capatul de unde era taiat, l-am izolat si a functionat iar. PROBLEMA a fost ca dupa aproximativ 5min, tubul cu ledurile care era destul de rigid, s-a facut ca un tub de branza topita lol l-am scos imediat, nu mai aveam de ce sa-l tin acolo pentru ca s-a incins muult prea tare. Asa ca m-am gandit la o alta solutie alternativa...

Am apelat la voi pentru ca sunt persoane care se pricep bine la electronica din cate am observat pe aici, in special domnul Radu, care sper sa dea un ochi si prin acest mesaj big_smile