1 Editat de danielt (2013-02-05 15:45)

Subiect: Sistem schimb de apa

:-

2

Re: Sistem schimb de apa

Bravo Dane, meriti toata admiratia pentru ingeniozitate, pricepere si dorinta de a inova!!! :apl  In timp ce altii ne ucid cu intrebarile, tu te tii de nazbitiile astea inovatoare! lol
   Asta numesc eu contributie, la ridicarea calitatii acestui forum!
   Sonorul fiind slab, nu am inteles de unde se poate procura pompa/para albastra pentru amorsare.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

3 Editat de dany112004 (2012-10-11 10:59)

Re: Sistem schimb de apa

Foarte interesant, bravo!!!!
Din ce am inteles eu, colegul a zis ca de la orice Pet shop se poate procura acea pompita albastra, ea fiind tot de la un sistem de aspirare dar ieftin.
Sper sa am dreptate, dar si eu am dat sonorul mai tare ca sa pot auzi mai bine.
Daca gresesc sper sa ma corecteze colegul Dan

Re: Sistem schimb de apa

M-ati facut curios si am dat tare sonorul de a venit mama sa vada cu cine vorbesc in camera lol "care se gaseste ca la orice petshop" smile
   Daniel cuple, nipluri, mipluri, tripluri... nu era mai usor cu furtun simplu direct la robinet sau in cada? Oricum pentru schimb de apa la acvariu de 300 litri ai nevoie cam de doua "pubele" d-alea smile Dar sunt bune pentru colectat apa osmozata.

5

Re: Sistem schimb de apa

Ancistrus A scris:

M-ati facut curios si am dat tare sonorul de a venit mama sa vada cu cine vorbesc in camera lol "care se gaseste ca la orice petshop" smile
   Daniel cuple, nipluri, mipluri, tripluri... nu era mai usor cu furtun simplu direct la robinet sau in cada? Oricum pentru schimb de apa la acvariu de 300 litri ai nevoie cam de doua "pubele" d-alea smile Dar sunt bune pentru colectat apa osmozata.

Circotasule! lol Orice sistem poate fi perfectionat, meritul lui Daniel ramine nealterat, discipolii (daca vor exista), n-au decit sa imbunatateasca sistemul. Intotdeauna, totul pleaca de la o idee, ar fi nostim sa vedem pe strazi, Fordul "cu mustati", in varianta initiala lol Cristi, te opui progresului? :pp

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: Sistem schimb de apa

Nu ma opun progresului big_smile chiar apreciez ca a aratat tuturor de pe forum acest sistem de schimb de apa, patentat "danielt" :ang ... doar ca-mi pare prea complex smile

7

Re: Sistem schimb de apa

Ancistrus A scris:

Nu ma opun progresului big_smile chiar apreciez ca a aratat tuturor de pe forum acest sistem de schimb de apa, patentat "danielt" :ang ... doar ca-mi pare prea complex smile

Cine nu-si da cu stingul in dreptul in materie de tehnica si manualitate, sint sigur, ca-l va simplifica si adapta nevoilor! Mai greu cu "intelectualii" care isi zdrelesc 5 "deste", pina bat un cui lol

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

8

Re: Sistem schimb de apa

Eu sper sa ajute pentru ca in cautarile mele nu am gasit ceva sa se potriveasca pe ce ma interesa.

Da Cristi, e putin cam complex pentru ca l-am tot modificat iar asta e prima versiune peticita si ajustata. Am doua pubele, chiar daca in film pare ca-i doar una. Cea de care trag e una si cea cu apa e alta smile

A trebuit sa intrerup filmul ca lampa pusa sa-mi lumineze se stinsese. Chiar se aude un pic pe film cand am facut pauza din vorbit cum ii caram palme smile)

Particularitatea lui este ca nu necesita scule decat pentru montarea perlatorului pe baterie si atat. Restul se asambleaza cu mana si nu necesita multa pricepere in instalatii. La capatul furtunului, pe langa acel ansamblu, mai am unul similar cu un cap pentru sifonat substratul. De asta am pus acel niplu.

Balonul ala de cauciuc e de la un set de sifonat substratul. Se gaseste in orice Pet-Shop. Eu cred ca l-am luat de la Coralis.