Subiect: Gourami

acvariidevis A scris:

Mare DeeJay ma uitam la acvariul tau si sunt surprins placut. Ai facut un mare progres de la corali in acvariul de apa dulce, la cum arata acum acvariul tau si asta cu siguranta se datoreaza si co2-ului mentionat mai sus. Se vede cat de curate sunt plantele si cat de verzi.
Felicitari, si poate ne mai auzim pt bannerul ala de care am vb.

Re: Gourami

Ady DeeJay A scris:

Multumesc Florin.
Evolueaza frumos. Si eu sunt foarte surprins. Acum este stabilizat, n-am mai bagat pesti, nu mai le dau de mancare asa de mult, apa e curata, testele arata bine, Guppy au depus, Pomaceea au depus, Guramii (cred ca) si ei. Am niste poze pe undeva cu ceva care arata a niste icre mari - o sa revin.

LE: http://adydeejay.ro/img/DSC10329_1024.JPG

Si acum marea intrebare: CE SUNT ASTEA??? smile

Re: Gourami

Florin.Mazilu A scris:

guppy sunt vivipari, nu depun icree ci nasc puii vii.
Defapt in unele carti am gasit ca ar fi ovovivipari adica femela tine icrele in ea pana knd trebuie sa eclozeze iar cu cateva secunde inainte de eclozare ea da drumu icrelor si puii ies imediat.
Daca ai "icree" de la guppy inseamna ca sunt sterile(sunt niste bobite mici si galbene).
Am avut si eu asa ceva, de la o femela am scos 3 puii 20 de icree sterile si 10 pui neeclozati.
LE: alea din poza par a fii icre de gourami. Felicitari.
acum tre sa ai grija sa nu strici cuibul si sa ai un capac deasupra acvariului care sa mentina temperatura constanta.

Re: Gourami

Ady DeeJay A scris:

Ai dreptate.

Nu stiu insa de unde sunt aceste "bobite" alb-transparente? Un Guramii le apara de zor. Au tinut cateva zile apoi au disparut.

LE: Ah, n-am vazut ca ai editat. Banuiam eu ca sunt de Guramii insa, gata, nu mai sunt... sad

Re: Gourami

Florin.Mazilu A scris:

e posibil sa se fii stricat cuibul si icrele sa cada prin pietris. sau femela sa fii distrus cuibul.
Am citit undeva (nu mai stiu exact unde) ca la speciile care construiesc cuib de bule, Masculul face cuibul si il apara, iar Femela ori se acunde pentru a nu fii atacata de mascul ori se duce si strica cuibul pentru a se inmultii din nou. deci un mic experiment care ai putea sa-l faci este :
Sa separi gourami in alt acvariu cu aceiasi parametrii ca acesta si dupa depunere sa scori femela,
sau ii lasi acolo si dupa depunere scoti femela.

Re: Gourami

Banuiam eu ca sunt de Guramii insa, gata, nu mai sunt... Multumesc pentru sfaturi.

Acvariu SCENIC 80 PROFESSIONAL - 150l

Re: Gourami

Gresit!

Ieri seara am facut schimbul de apa, am mai curatat pietrisul si plantele si ghici peste ce am dat?! big_smile

Un puiut de Guramii! Are cam 1cm si jumatate. Nu inteleg cum de nu l-am vazut pana acum. Am scos o groaza de moss si am mai taiat din Hygrophila care crescuse foarte mare. Probabil asa a iesit la lumina. wink

Manca-l-ar tata pe el!

Acvariu SCENIC 80 PROFESSIONAL - 150l

Re: Gourami

Ady DeeJay cand ne mai arati si noua cateva poze cu acvariul tau?

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

Re: Gourami

Am incercat ieri sa fotografiez puiutul de Guramii, fara succes insa ...
O sa mai fac poze la acvariu imediat ce se limpezeste apa.

Acvariu SCENIC 80 PROFESSIONAL - 150l

Re: Gourami

Ady (desi e total off-topic) te rog mult knd mai faci curat in acvariu si vrei sa scapi de moss da-mi si mie putin vreau sa refac acvariul si sa pun un petic de moss pe substrat. In privinta puiutului incearca sa il sperai undeva intr-un recipient de 5-10-15L pentru a evita neplacerile tongue
Apa din recipient neaparat din acvariu sau o alta varianta ar fii sa cumperi o maternitate din aceea care se pune in acariu

Re: Gourami

Salut si La Multi Ani!
Moss-ul l-am scos de mult fiind plin de mizerie de la Guramii.
"Puiutul" e de fapt o fetita! Acum s-a facut mare si frumoasa. Am maternitate insa n-a fost nevoie de ea. A fost acceptata in "comunitate" fara probleme. smile
O poti vedea in pozele 7, 10, 15 si 16 din albumul meu:
http://adydeejay.ro/albums/081214_Cayman/

Acvariu SCENIC 80 PROFESSIONAL - 150l

Re: Gourami

Din cate vad ai progresat foarte mult ady de cand nu ne-am mai vazut. Ti-am spus ca ai stofa de acvarist, stiam eu ce spun. smile Vezi ca duminica ne intalnim in plazza la 14.30 poate vi si tu.

Acesta este acvariul lui Ady. Acum am si eu o intrebare ce ai facut cu scoicile si melcii din acvariu? lol:lol::lol::lol::lol:

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

Re: Gourami

De progresat nu stiu daca am progresat..., insa am reusit sa stabilizez acvariul.
Am renuntat si la pompa de aer, iar pestii sunt voiosi, ceea ce inseamna ca plantele produc acum necesarul de oxigen. N-am mai avut parte de decese. Am dat Guppy fiindca nu se simteau bine in acvariul meu. Invadat de melci am incercat sa-i starpesc cu 3 Anentome Helena (Assasin Snails), insa n-au facut fata, asa ca am cumparat 5 Dwarf Puffers care si-au facut treaba mai mult decat onorabil. Acestia m-au scapat de toti "maronii" in mai putin de 2 saptamani. Sunt foarte eficienti si-i recomand tuturor celor care se confrunta cu aceasta problema.
Acum ideea e ca am reusit eu sa scap in totalitate de melcii astia insa acum ii vreau inapoi! big_smile

Multumesc de invitatie, insa e cam departe de mine. Mai vedem pana atunci.

Melcii si coralii i-am pastrat. Ti-am zis ca vreau sa-mi fac un acvariu marin. wink

Acvariu SCENIC 80 PROFESSIONAL - 150l

Re: Gourami

Salut ady si felicitari pentru acvariu big_smile
Unde ai gasit dwarf puffer?
Care e necesarul minim de Litraj pentru unul?
Imi plac foarte mult dar nu am gasit pana acum big_smile daca se poate tine in 19 L poate imi iau si eu 1 sa ma mai scape de melci big_smile
daca vrei sa vii in plaza noi te asteptam cu bratele deschise big_smile sa ne impartasesti ce cunostinte ai mai acumulat de cand nu am mai vb big_smile

Re: Gourami

Pufferii i-am luat de la magazinul de langa statia de Metrou Muncii (Dl. Oprea) - 7,5 RON/buc.
Am luat 5, insa la 150l nu cred ca-mi trebuiau mai mult de 3, asa ca 2 i-am donat. In ~2 saptamani am scapat de melci definitiv.
Unul singur ar fi suficient, zic eu. Cred ca 19l o sa fie un adevarat Rai pentru el, mai ales ca va avea ceva de lucru. big_smile

Acvariu SCENIC 80 PROFESSIONAL - 150l

Re: Gourami

unde este mai exact? la piata muncii unde?
E un magazin mic cu cateva acvarii mari?

Re: Gourami

Am gasit magazinul pe net: http://www.mopestiexotici.ro/contact.html
Cum iesi de la Metrou (iesirea din spate, invers directiei de mers spre Dristor), traversezi pe stanga, mai mergi ~40-50m de-a lungul restaurantului si e drept in fata ta.

Eu incerc sa ajung asta seara (intre 17:40 si 18:00) pe la dansul, sa iau 3 SAE si 1-2 ancistrusi.

Acvariu SCENIC 80 PROFESSIONAL - 150l

Re: Gourami

multumesc mult ady.
Cred ca am ajuns si eu akolo big_smile
orikum incerc sa ajung sambata sa imi iau niste pestisori tongue big_smile
u pana la urma ajungi duminik? ca ziceai ca nu stii sigur ca e cam departe tongue big_smile

Re: Gourami

Cu placere. O sa intreb si de Puffers si revin cu post.
Nu garantez 100% ca ajung la intalnire. Din pacate, e foarte departe...

Acvariu SCENIC 80 PROFESSIONAL - 150l

Re: Gourami

ok tongue invitatia ramane valabila wink
astept un mesaj pe aici de la tine sa imi spui si mie daca au pufferi big_smile
multumesc mult