Subiect: apa laptoasa/albicioasa - posibila deciclare?

Salutare,

Luni am schimbat apa si totul era ok, iar vineri dimineata am observat apa albicioasa, azi dimineata si mai rau parca. Am facut un test de NO3 de la Tetra si-mi iese 12.5 mg/l. Din pacate de No2 nu am pt. moment.
Acvariul este ciclat(sau era) si in functiune de aproximativ 7-8 luni. La inceput m-am gandit la o posibila deciclare - dar ce sa il decicleze peste noapte?
Alta cauza ma gandesc ca vreun ancistrus/corydoras a sapat prea mult in pietris si au dat de substratul fertil de la JBL si l-au urcat in masa apei,
Si o a treia cauza (cam improbabila) e sa-mi fi murit toti melcii de substrat si sa elimine toxinele necesare decciclarii, melcii nu i-am mai vazut de saptamani, dar nu-mi faceam griji ca stiam ca au perioade de inactivitate.
Voi ce parere aveti?
   
Datele acvariului
Acvariu-  ~ 60L
Startat - 7-8 luni
Filtrare -  Ehiam Aqua Ball 2208
             - Un alt filtru intern ehiam pentru acvarii de pana la 40L (l-am pus petru o suprafiltrate de vreo 2 luni)
Fauna - 3 ancistrusi, 2 corydoras, 2 ramirezzi, multi melci de substrat
Flora - Valisneria, cabomba, 1 -criptocorina, 1 echinodorius (nu stiu exact care, l-am primit)

Scopul scuza mijloacele! Oare?

Re: apa laptoasa/albicioasa - posibila deciclare?

s-a deciclat.ai rabdare si isi va reveni

Gratis nu exista,ieftin nu rezista

Re: apa laptoasa/albicioasa - posibila deciclare?

Ok.. la concluzia ca s-a deciclat am ajuns si eu
ce nu inteleg este cauza ?
melcii de care ziceam i-am gasit vii, deci nu pot fi ei.
nu se poate decicla din senin sad
o sa-mi iau azi un tes de No2 sa vad cum sta treaba si acolo

Scopul scuza mijloacele! Oare?

Re: apa laptoasa/albicioasa - posibila deciclare?

Salut!
Cam asa arata un acvariu deciclat...

Fii natural !

Re: apa laptoasa/albicioasa - posibila deciclare?

Am reusit lucru asta doar schimband o parte din mediile de filtrare din unul dintre filtre smile. Tind sa cred ca nu ai suficient suport pentru bacterii...Sau sa se fi colmatat unul dintre filtre...

Fii natural !

Re: apa laptoasa/albicioasa - posibila deciclare?

mercic de sfaturi
Stiu cum arata un acvariu deciclat.
Pana la urma am depistat cauza - ancistrusii sapau agresiv pe langa un decor si au ridicat substratul in masa apei  mad.  Am indepartat decorul de acolo (din pacate si muschiul din bazin odata cu el )  si am facut schimburi de apa. Totul e ok acum. Dupa aporape 2-3 saptamani a revenit la normal si nu a avut nimeni de suferit - nici macar ramirezii.
Dupa ce s-a limpezit apa am observat chiar ca au crescut smile)

Scopul scuza mijloacele! Oare?

Re: apa laptoasa/albicioasa - posibila deciclare?

Salut! Am si eu o problema cu apa alba si nu stiu cum e mai bine sa o rezolv. Am un acvariu de 60 litri cu filtru intern eheim pick up 2008 si incalzitor si vreo 25-30 pestisori (xipho, plati, sanitari panda si ancistus, neoni). Din decembrie am avut o maternitate cu cativa pui de xipho si am impresia ca din cauza ei nu se mai facea foarte bine circuitul apei in acvariu si nici nu circula apa prin maternitate si in ea era apa cam murdara. Totodata pe peretii acvariului incepuse sa apara ceva puncete albe mici. Pe 29 Decembrie am scos maternitatea am schimbat 20% din apa si am curatat foarte bine peretii acvariului dar si burete filtrului pe care l-am spalat la chiuveta. De atunci apa s-a albit (probabil deciclare ca am spalat buretele destul de bine si cu apa de la chiuveta). Am incercat sa fac ceva schimburi de apa la cateva zile (3-4) in cantitati de 20% insa apa se mai limpezeste pe moment, apoi in cateva ore redevine alba. Mentionez ca nu am teste de apa si nici nu o sa cumpar recent, pe peretii acvariului nu se mai depun acele puncte albe de cand am scos maternitatea si ca buretele filtrant nu l-am mai spalat de pe 29 decembrie. Intrebarea ar fi ce pot face ca sa mai limpezesc apa? Am vazut ca parerile sunt impartite cu privire la schimbul de apa, cum ar fi mai bine, sa schimb mai multa apa o data, sa nu mai schimb apa o perioada pana se formeaza bacteriile in filtru sau sa fac schimburi mici de apa zilnic.

Re: apa laptoasa/albicioasa - posibila deciclare?

Posibil sa ai acvariul deciclat. Avand in vedere ca ai pesti in acvariu esti oarecum obligat sa faci schimburi de apa 25% de doua ori pe saptamana sa mai reduci din nitriti/nitrati. Varianta fara schimburi de apa este folosita atunci cand ciclarea se face folosind solutii speciale din comert  sau melci pomaceea (fara pesti). Melcii sunt mai rezistenti la valori ridicate ale nitritilor pestii nu.

Re: apa laptoasa/albicioasa - posibila deciclare?

Salutare!!    AM O PROBLEMA CU APA LAPTOASA IN ACVARIU
   vA ROG CAT DE REPEDE UN RASPUNS

AM acvariu de o luna filtru intern nu stiu marca  da are un debit cam de 7-8 litri pe minut, aerisitor de apa, i am pus si un burete pe piatra de aerare( tind se cred ca se fac bacterii folositoare si acolo) , neon nu am( folosesc un far de dacia 1300  cu traf de 12 v) deoarece tot timpul se ard nu stiu ce au, incalzitor de 40W, de doua saptamani i am facut un sistem co2 diy,  cu( difuzor co2, reactor ) imi dizolva foarte bine, nu ma trezesc ametit.
acvariul este de 100 litri dar cu , cateva plante autohtone le,am luat cu mal cu tot si le am pus in acvariu, stiu ca i gresit da voiam plante si vad ca rezista cresc noi frunze muguri,o piatra, o cioata veche uscata, si substrat din ( balast folosit in constructii, ciuruit am obtinut granulatie de 2-4 mm maxim)

povestea incepe asa:   abia am aflat si eu de ciclare, si acum o saptamana in urma am incetat sa mai spal buretii la filtru cu apa de la robinet si fierbinte foloseam. obisnuiesc sa schimb 15 litri de apa la sase sapte zile.
astazi am facut un schimb de apa cam de 45- 50% si in 6-7 ore s a facut apa laptoasa la culoare ca o apa tulbure.   inteleg ca e deciclat acvariul ( nu am umblat la filtru, nu am spalat buretii deloc nici macar in apa acvariului)  si i am comandat o solutie ,,filter start jbl**   .

CUM AR TREBUI SA PROCEDEZ MAI DEPARTE SA NU MI AFECTEZ PLANTELE SI PESTISORII?
AM SI DOI XIPHO SI UN PUI MIC DE VREO 2 SAPTAMANI CRED TOT XIPHO

adrianmardare31

10

Re: apa laptoasa/albicioasa - posibila deciclare?

adrianmardare31 A scris:

neon nu am( folosesc un far de dacia 1300  cu traf de 12 v)

    :omfg mama... :pls

adrianmardare31 A scris:

de doua saptamani i am facut un sistem co2 diy,  cu( difuzor co2, reactor ) imi dizolva foarte bine, nu ma trezesc ametit.

   Ametit? :omfg Ce "sistem" ai facut?

adrianmardare31 A scris:

cateva plante autohtone le,am luat cu mal cu tot si le am pus in acvariu, stiu ca i gresit da voiam plante si vad ca rezista cresc noi frunze muguri

    :omfg ...

adrianmardare31 A scris:

povestea incepe asa:   abia am aflat si eu de ciclare, si acum o saptamana in urma am incetat sa mai spal buretii la filtru cu apa de la robinet si fierbinte foloseam. obisnuiesc sa schimb 15 litri de apa la sase sapte zile.
astazi am facut un schimb de apa cam de 45- 50% si in 6-7 ore s a facut apa laptoasa la culoare ca o apa tulbure.   inteleg ca e deciclat acvariul ( nu am umblat la filtru, nu am spalat buretii deloc nici macar in apa acvariului)  si i am comandat o solutie ,,filter start jbl**   .

   Ce anume ai aflat despre "ciclare"? Ce vrei sa spui prin "deciclare", ca acvariul tau a fost ciclat? Adica?
   15 litri pe saptamana este putin... asta depinde si de numarul si marimea pestilor!
   De unde ai apa care le-o pui la schimb? Fantana, retea? Daca pui apa intr-un pahar arata incetosata?

11

Re: apa laptoasa/albicioasa - posibila deciclare?

neon nu am( folosesc un far de dacia 1300  cu traf de 12 v) deoarece tot timpul se ard nu stiu ce au, incalzitor de 40W,
Nu este buna lumina de la far la plante. Acvariul tau este o intreaga inventie.

CAINELE MOARE DE DRUM LUNG SI PROSTUL DE GRIJA ALTUIA

12

Re: apa laptoasa/albicioasa - posibila deciclare?

adrianmardare31 A scris:

neon nu am( folosesc un far de dacia 1300  cu traf de 12 v) deoarece tot timpul se ard nu stiu ce au

Sa nu ai incredere in femei si in farurile de Dacie! lol