1 Editat de lds (2012-06-10 01:53)

Subiect: Mara's Reef

Dupa cum spunea Costi acum aproape un an, iata ca am reusit sa startez si un acvariu marin.

"auziti voi ce zice el........ ca se va opri aici   
eu unul nu il cred.....mai vorbim noi peste maxim un an Dragos."

Voi incerca sa prezint in detaliu proiectul meu.

Cadrul folosit este unul din aluminiu pe care am aplicat PAL melaminat de 18mm.
Pana la urma sumpul a ramas numai cu 3 compartimente - pentru a mai castiga spatiu, pompa de recirculare fiind pozitionata in final in acelasi compartiment cu reactoarele: Carbolitreactor si Phosfat filter, ambele de la Aqua Medic - camera 3.
In camera 2 am un TUNZE DOC PROTEIN SKIMMER  si un reactor cu Matrix. Poma de recirculare este un Eheim 3000, pompitele folosite la reactoare fiind tot Eheim. Pe Carbolitreactor si Matrix folosesc pompe de 300 l/h iar pe Phosfat una de 600 l/h.
Sistemul de copletare al apei este SP 3000 Niveaumat de la Aqua Medic.

2

Re: Mara's Reef

Instalatia Bean Animal - Full Sifon functioneaza perfect fiind realizata din polipropilena.

3

Re: Mara's Reef

Lumina este asigurata de o lampa ce contine 56 de leduri Cree comandate de un controller digital ce permite programarea a patru paliere orare cu posibilitatea reglarii intensitatii luminii, simulare de rasarit si apus.
Cam asa arata in acest moment, urmand sa mai adaug piatra vie.
In posturile urmatoare va voi exemplifica si vietuitoarele pe care le am.

4 Editat de bogdivaio (2012-06-10 02:24)

Re: Mara's Reef

Foarte fain facut si eu vreau!  :-

Re: Mara's Reef

se pare ca stai bine cu rabdarea, ca sa nu mai spunem cat esti de tipicar, felicitari, asteptam sa vedem evolutia acvariului

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

Re: Mara's Reef

Frumos, dar cum arata acvariul acum?

7

Re: Mara's Reef

Cel tarziu maine voi posta noi fotografii.

8

Re: Mara's Reef

07.08.2012

Re: Mara's Reef

felicitari arata foarte bine

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

Re: Mara's Reef

Foarte fain, acvariu are profunzime si pare mult mai mare decat este, spor.
Ce pesti ai in el?

11 Editat de lds (2012-10-11 17:57)

Re: Mara's Reef

Revin cu 2 noi imagini ale acvariului.

12

Re: Mara's Reef

Update la 09.10.2012.

Re: Mara's Reef

Se pare ca ai invazie de xenia acolo  ^:)^  ^:)^  ^:)^  mai da si tu de pomana in stanga si dreapta, nu de alta insa se sufoca  ^:)^  ^:)^  ^:)^  ^:)^ , acum arata mult mai bine de cand are o pata de culoare, felicitari pentru munca depusa si poate ne dai si noua cativa parametri ai apei.

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

14

Re: Mara's Reef

Nu ma inebunesc dupa acvariile de recif dar al tau arata intr-un mare fel, felicitari :apl

15 Editat de lds (2012-10-13 11:59)

Re: Mara's Reef

Alcalinitatea - 7.3 dKh - trebuie dusa macar in 9
Calciu - 480 ppm - trebuie sa adaug mai multi consumatori - corali duri.

Re: Mara's Reef

superb.felicitari.vine din lumea walt disney  :apl  ^:)^

Gratis nu exista,ieftin nu rezista

17

Re: Mara's Reef

As fi interesat sa stiu de unde ai achizitionat lampa. poti sa imi dai un PM?
Multumesc

18

Re: Mara's Reef

acvariidevis A scris:

Se pare ca ai invazie de xenia acolo .

este capos ma Florine. :stupid  :stupid

Re: Mara's Reef

costi8 A scris:
acvariidevis A scris:

Se pare ca ai invazie de xenia acolo .

este capos ma Florine. :stupid  :stupid

daca o tine tot asa pana la urma xenia o sa ii manance si piatra vie  ^:)^  ^:)^

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.