Re: Romania-Olanda

las ca vine acum cfr-galata si mai ales steaua - molde si ne ridica iar moralul  :noroc

Gratis nu exista,ieftin nu rezista

22

Re: Romania-Olanda

si aici sunt multe de spus.....


sunt stelist de mic
in trecut cand pomeneai de Steaua, existau Lacatus, Belo, Hagi, Rotariu, etc.


acum pentru orice referire la Steaua exista doar Becali


si asta - parerea mea - ca de asemenea spune Totul.


in rest Forzza Steaua, Forzza CFR !

catalos

Re: Romania-Olanda

corect,dar acum s-a sudat totusi o echipa buna...sa vedme cat ii tine.SI eu sunt stelist de mic si nu zic ca nu a avut steaua echipa,dar trebuie sa fim realistit ca nici ligile nu mai sunt ce erau.Pai atunci in liga camp din 5 meciuri ajungeai in finala.Acum....vai mama ta prin ce treci ca sa castigi o liga.au avut si noroc atunci de asa vremuri si mai ales de un mare portar...Dukadam.In rest o echipa de aur.
Dar sper sa-i tina si pe astia...... :noroc

Gratis nu exista,ieftin nu rezista

24

Re: Romania-Olanda

Nu sint microbist, imi place sa ma uit la meciurile din cupele europene si la campionatele europene si mondiale.
   Privind meciurile in care este implicata echipa nationala a Romaniei si echipele de club romanesti am ajuns la o concluzie: sportul in general si fotbalul in special, sunt reflectia directa a starii societatii romanesti din acest moment.
   O natiune care este pe cale de a fi alterata din toate punctele de vedere, nu are cum sa aiba o activitate sportiva performanta. Relatiile sociale, economice si politice isi pun amprenta pe toate domeniile de activitate, implicit si pe sport.
   Ca si la nivel social si politic, neputinta sau reaua intentie se manifesta din plin si in cazul factorilor responsabili din fotbal si este mascata cu buna stiinta prin raportarea unor realizari false, unor progrese imaginare si a declararii unor obiective lipsite de realism si imposibil de realizat.
   Cum ar putea indivizi ca Mircea Sandu si Mitica Dragomir sa spuna adevarul despre starea fotbalului romanesc, pastorit de (prea) multi ani, de domniile lor? Asta ar insemna sa-si recunoasca adevarata valoare de conducatori, valoare care pentru oamenii un pic mai inteligenti decit gainile, este evidenta, adica lipseste cu desavirsire. Cum altfel s-ar explica atitudinea celor doi, care se cramponeaza cu disperare de functii, nu se lasa mutati de pe scaunele datataoare de hemoroizi, ale celor doua institutii, FRF si LPF?
   Sint tare curios, ce ar raspunde cei doi, la o simpa intrebare: care este contributia lor concreta, la starea actuala a fotbalului romanesc, tinind cont ca domniile lor, considera ca s-au obtinut niste rezutate notabile, in domeniu?
   Stimati colegi si prieteni, din pacate, ca si la nivel de conducere al tarii, suntem cu totii in asteptarea unor persoane providentiale, care sa readuca macar speranta indreptarii situatiei acestei natiuni. Cind si mai ales daca se va intimpla asa ceva, echipa nationala de fotbal a Romaniei si echipele de club, vor avea dreptul sa viseze la ceea ce viseaza acum in mod inconstient.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: Romania-Olanda

NU e vb numai de asta  Radule da...nici jucatori nu mai sunt ce erau.Mi se par niste fetite in cautare de penalty ,offsaid si bautura si femei.Ca pana la ruma acolo sa joaca footbal nu la mitica in birou.Sunt firavi asa,nu stiu ,cand ii vad cu tunosrile alea ma apuca dracii gen c.ronaldo .dar sa revenim la pesti  :hug

Gratis nu exista,ieftin nu rezista

26

Re: Romania-Olanda

dan.matei26 A scris:

NU e vb numai de asta  Radule da...nici jucatori nu mai sunt ce erau.Mi se par niste fetite in cautare de penalty ,offsaid si bautura si femei.Ca pana la ruma acolo sa joaca footbal nu la mitica in birou.Sunt firavi asa,nu stiu ,cand ii vad cu tunosrile alea ma apuca dracii gen c.ronaldo .dar sa revenim la pesti  :hug

   Daca stai si te gindesti bine, o sa-ti dai seama ca tot acolo se ajunge. Comportamentul si valoarea jucatorilor sunt tolerate si chiar incurajate prin remunerari substantiale, de catre cine? Sanctiunile sunt aplicate de catre cine? Crezi ca degeaba se spune: pestele de la cap se impute?

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: Romania-Olanda

si asta e asa...dar pana se rezolva ceva ,si sigur mai dureaza,mai ales ca de mine nu depinde nimic.....HAI STEAUA!!!!! :noroc. si daca bate pe molde,iar avem meciuri joi sear ala care sa ne uitam :pls

Gratis nu exista,ieftin nu rezista

Re: Romania-Olanda

dan.matei26 A scris:

si asta e asa...dar pana se rezolva ceva ,si sigur mai dureaza,mai ales ca de mine nu depinde nimic.....HAI STEAUA!!!!! :noroc. si daca bate pe molde,iar avem meciuri joi sear ala care sa ne uitam :pls

parca vb de echipa nationala  ^:)^  ^:)^  ^:)^  ^:)^  sa nu mai spun ca literele mari inseamna un strigat de disperare in libajul internetului  ^:)^  ^:)^  ^:)^

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

29

Re: Romania-Olanda

HAI RAPIDUL!!!
Ia sa vedem, dl. Florin mai ridica obiectii, la majuscule? lol

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

30 Editat de dan.matei26 (2012-10-18 10:54)

Re: Romania-Olanda

acvariidevis A scris:
dan.matei26 A scris:

si asta e asa...dar pana se rezolva ceva ,si sigur mai dureaza,mai ales ca de mine nu depinde nimic.....HAI STEAUA!!!!! :noroc. si daca bate pe molde,iar avem meciuri joi sear ala care sa ne uitam :pls

parca vb de echipa nationala  ^:)^  ^:)^  ^:)^  ^:)^  sa nu mai spun ca literele mari inseamna un strigat de disperare in libajul internetului  ^:)^  ^:)^  ^:)^

Pai normal ca e de disperareeeeeee!doar nu joaca o echipa romaneasca asa bine in fiecare zi.Sa fi pe primul loc in grupa dupa 2 meciuri ,siin campinat sa joci ok.Sunt disperat sa o tina asa.
Oricum sunt stelist de mic, dar genul de stelist infocat cu echipa lui ,nu cu ura pe altele , sau doar de placerea sa le mearga la altele rau.Am tinut cu dinamo si rapid cand s-au chinuit in Europa si chiar mi-e mila pentru Dinamo ca nu s-a mai calificat ,stiu ca e frustrant ,si sper sa ia macar cupa.In rest in derbiuri...sa castige cel mai bun ,oricum un campionat nu se castiga doar cu un derby doua. :hug
Pentru mine fairplay-ul e pe primul loc si da dovada de multe.
Ati vazut ca Marica ,Mutu si nu mai stiu eu cine au iesit la o bere cu jucatorii olandezi dupa meci? Foarte tare frate,de ce sa-i rupi capu de ciuda cand pana la urma e un sport care totusi impune respect si leaga prietenii. :noroc

Gratis nu exista,ieftin nu rezista

31

Re: Romania-Olanda

dan.matei26 A scris:
acvariidevis A scris:
dan.matei26 A scris:

si asta e asa...dar pana se rezolva ceva ,si sigur mai dureaza,mai ales ca de mine nu depinde nimic.....HAI STEAUA!!!!! :noroc. si daca bate pe molde,iar avem meciuri joi sear ala care sa ne uitam :pls

parca vb de echipa nationala  ^:)^  ^:)^  ^:)^  ^:)^  sa nu mai spun ca literele mari inseamna un strigat de disperare in libajul internetului  ^:)^  ^:)^  ^:)^

Pai normal ca e de disperareeeeeee!doar nu joaca o echipa romaneasca asa bine in fiecare zi.Sa fi pe primul loc in grupa dupa 2 meciuri ,siin campinat sa joci ok.Sunt disperat sa o tina asa.
Oricum sunt stelist de mic, dar genul de stelist infocat cu echipa lui ,nu cu ura pe altele , sau doar de placerea sa le mearga la altele rau.Am tinut cu dinamo si rapid cand s-au chinuit in Europa si chiar mi-e mila pentru Dinamo ca nu s-a mai calificat ,stiu ca e frustrant ,si sper sa ia macar cupa.In rest in derbiuri...sa castige cel mai bun ,oricum un campionat nu se castiga doar cu un derby doua. :hug
Pentru mine fairplay-ul e pe primul loc si da dovada de multe.
Ati vazut ca Marica ,Mutu si nu mai stiu eu cine au iesit la o bere cu jucatorii olandezi dupa meci? Foarte tare frate,de ce sa-i rupi capu de ciuda cand pana la urma e un sport care totusi impune respect si leaga prietenii. :noroc

   Dane, toata stima, pentru felul in care gindesti!!! :apl
   Iarta-ma ca insist in continuare in privinta proverbului "pestele de la cap se impute" dar oare cine instiga la comportamentul necivilizat si la limbajul lipsit de orice urma de sportivitate? Atentie, prin instigare inteleg si lipsa de reactie, fata de fenomenele negative. Banuiala mea este ca tot conducatorii fenomenului social, numit fotbal. Daca acestia ar promova ei insisi o conduita exemplara si ar impune-o jucatorilor si galeriilor, cred ca totul ar arata altfel.
   Inafara citorva patroni de cluburi, pe care ii numeri pe degetele unei singure miini, restul sunt ei insisi niste golani semi-analfabeti, care au falsa credinta ca banii le confera inteligenta, cultura si bun simt. In aceeasi situatie se afla si unii membri ai FRF si ai LPF. Pina mai ieri, multi dintre ei, erau niste neica-nimeni care activau in cine stie ce domeniu, unde aveau aceleasi manifestari ca ale fotbalistilor sau membrilor galeriilor. Peste noapte s-au metamorfozat in "domni"? Eu nu cred in astfel de schimbari, realitatea o confirma.
   Sa ne uitam la iesirile pe TV si in interviurile publicate in presa si vom vedea cu cine aveam de a face!
   La asta se adauga calitatea comentatorilor si ziaristilor sportivi, care nu rateaza nicio ocazie sa semene vrajba intre cluburi, prin termeni ca "dusmani de moarte", "razboi intre galerii", etc., in locul unor termeni ca rivalitate, adversari, etc.
   Din toate aceste motive, atit fotbalistii cit si galeriile, in marea lor majoritate saraci la capitolele cultura si inteligenta, preiau exemplele celor de mai sus, le amplifica si de aici... rusinea care se numeste "fotbal romanesc"!
   Inca o data: starea unei natiuni, nu poate fi diferita de la un domeniu la altul, decit intr-o dictatura, care-si impune autoritatea prin metodele bine cunoscute, situatie depasita de societatea romaneasca.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

32 Editat de dan.matei26 (2012-10-18 12:27)

Re: Romania-Olanda

Da ,asta e clar.Patronii in fotbal sunt cam varza toti.Dar nu numai.MEDIA va fi intotdeaua dusman al culturii...poate cle mai mare.Nu stiu decat sa puna paie pe foc ,sa atate spiritele si sa provoace cearta.Si nu numai in fotbal.Dar atat timp cat ei nu se schimba...nu prea se va schimba nimic.Ok,patronii tarani...f bine ,dar cine draq ii pune pe pseudo jurnalisitii aia sa ii dea la tv.Ok ,noi doi ne stim ,ne porcaim,ne impacam...dar frate nu facem tamtam.Sunt aia tarani...lasa-i sa se porcaiasca acolo la la ei,nu-i da la tv.Pentru ca de aici incepe tot.
La posturile tv....nu vezi decat scanadluri PROVOCATE DE JURNALISTI 99 %.
NIci media nu te ajuta sa promovezi fairplayul , si crede-ma au fost momente de fair play mai ales intre stelisti si dinamovisti.
eu sincer pe astia ias desfinta intai.
Cat despre blaturi ,conducatori si presedinti fifa....si italia are scandalrile ei...vezi juventus ,parma etc ,sau olanda..dar totusi au dat un milan ,un juvetus,un ajax samd.
Berlusconi are gagigi zilnic in pana mea,si nu il mai mediatizeaza nimeni atat ,si detine si rai una ,ac milan si mai stiu eu ce.
Cat despre fanaticii de pe stadion eu unul as face altceva....2 galerii ...toti sa intre cu bate si topoare...si sa-i lasi sa se rupa intre ei "cui pe cui scoate".Si
sa-i vezi dupa 2 ,3  reprize ce sa cumintesc.Sau inchisoare daca lovesti.
Nu uita ca engleziiau dat pe hooligans care.....sunt hooligans in pana mea..dar in acelsi timp si cel mai tare imn WE NEVER WALK ALONE si cele mai spectaculose ehipe.Iar daca ii pui pe fanaticii nsotri fata in fata cu cei englezii, preitene.....raman doar steagurile din ai nostri si poate cativa adidasi. :noroc

Gratis nu exista,ieftin nu rezista

Re: Romania-Olanda

Iar cel mai tare exemplu de fairplay....atltico madrid...si cu atletico bilbao ,finala de la bucuresti..cand suporterii au baut cot la cot intre ei si cu romanii.Deci lectie de viata frate.Si media cat a institat pe asta???????1 zi..in rest...taximetristii i-au furat pe spanioli ,suporter batut ,sau samsari care vindeau bilete la un pret de 10 ori mai mare.
Nu mai exista reporteri ,jurnalisti si redacotri in romania la televizor.nici macar unul din pacate.

Gratis nu exista,ieftin nu rezista

34

Re: Romania-Olanda

Eu ma opresc aici, ma gindesc sa-mi schimb adresa si numarul de telefon, cred ca am spus cam multe si cam... deranjant de adevarate! lol

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: Romania-Olanda

Baracuda A scris:

HAI RAPIDUL!!!
Ia sa vedem, dl. Florin mai ridica obiectii, la majuscule? lol

Intodeauna am fost impartial  ^:)^  ^:)^  ^:)^
parca vb de echipa nationala          sa nu mai spun ca literele mari inseamna un strigat de disperare in libajul internetului     ^:)^  ^:)^  ^:)^  ^:)^

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

Re: Romania-Olanda

dan.matei26 A scris:
acvariidevis A scris:
dan.matei26 A scris:

si asta e asa...dar pana se rezolva ceva ,si sigur mai dureaza,mai ales ca de mine nu depinde nimic.....HAI STEAUA!!!!! :noroc. si daca bate pe molde,iar avem meciuri joi sear ala care sa ne uitam :pls

parca vb de echipa nationala  ^:)^  ^:)^  ^:)^  ^:)^  sa nu mai spun ca literele mari inseamna un strigat de disperare in libajul internetului  ^:)^  ^:)^  ^:)^

Pai normal ca e de disperareeeeeee!doar nu joaca o echipa romaneasca asa bine in fiecare zi.Sa fi pe primul loc in grupa dupa 2 meciuri ,siin campinat sa joci ok.Sunt disperat sa o tina asa.
Oricum sunt stelist de mic, dar genul de stelist infocat cu echipa lui ,nu cu ura pe altele , sau doar de placerea sa le mearga la altele rau.Am tinut cu dinamo si rapid cand s-au chinuit in Europa si chiar mi-e mila pentru Dinamo ca nu s-a mai calificat ,stiu ca e frustrant ,si sper sa ia macar cupa.In rest in derbiuri...sa castige cel mai bun ,oricum un campionat nu se castiga doar cu un derby doua. :hug
Pentru mine fairplay-ul e pe primul loc si da dovada de multe.
Ati vazut ca Marica ,Mutu si nu mai stiu eu cine au iesit la o bere cu jucatorii olandezi dupa meci? Foarte tare frate,de ce sa-i rupi capu de ciuda cand pana la urma e un sport care totusi impune respect si leaga prietenii. :noroc

Diferenta este facuta de lucrurile marunte "dinamo" sau Dinamo, "rapid" sau Rapid? Nu stiu care este jocul acesta bun, dar poate ca nu prea ma pricep eu la fotbal ca de, am peste 1000 de meciuri vazute pe stadioanele din lumea intreaga si live nu la tv sau prin gazeta. Dar hai ca suntem off topic  ^:)^  ^:)^  ^:)^

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

Re: Romania-Olanda

Si fie vorba intre noi Marti seara echipa Nationala s-a bucurat de un public peste media societatii in care traim, cu mici exceptii a unor grupuri ce aveau ceva de impartit cu Ungurii. Insa admosfera din tribune a fost mult peste jocul prestat de selectionata nostra, facuta uneori pentru a putea vinde jucatorii anumitor clanuri.
Hai sa fim sinceri nivelul fotbalului nostru este mediocru, asta daca vrem sa recunoastem ca acesti conducatori daca ar face un serial sunt mult peste "Las Fierbinti"  ^:)^  ^:)^  ^:)^

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

38

Re: Romania-Olanda

Peste Las Fierbinti, adica sunt mai buni? Cred ca ai gresit, ai vrut sa spui ca sunt mai jalnici decit personajele din serial. Un alt serial care se potriveste starii fotbalului romanesc: Spitalul de dementa. lol, unde sefii spitalului se identifica cu sefii fotbalului, salariatii (medicii si asistentele), cu jucatorii, pacientii cu spectatorii iar personajul vesnic beat, are si el corespundenti in anumiti fotbalisti, sa nu dam numele ultimilor din ei, care au facut deliciul camerelor de luat vederi, vomitind pe strada. :stupid

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: Romania-Olanda

Baracuda A scris:

sa nu dam numele ultimilor din ei, care au facut deliciul camerelor de luat vederi, vomitind pe strada. :stupid

Partea asta nu a fost scrisa cu litere mari  ^:)^  ^:)^  ^:)^  ^:)^  glumesc.
Cat despre fotbalul romanesc sunt multe de zis, din pacate prea putine de mandrie.

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.