1

Subiect: Acvariu "inalt"

Salutare,

Am un coleg care vrea sa  faca un acvariu de dimensiunile : 1m (H) x 30 (L) cm x 30 (l) cm.
Stiu ca apar probleme la astfel de acvarii cu iluminatul, nu ajunge pana jos, plantele nu cred formidabil.
Merita sa facem acvariu acesta ?
Il intereseaza in special un acvariu inalt si ingust...:)
Rog suport.
Ce grosime de sticla trebuie folosit / plante .

Multumesc,
Catalin

me_gaton@yahoo.com / 0761817997 / Drumul Taberei (Afi Palace)

2

Re: Acvariu "inalt"

Care ar fi ratiunea acestor dimensiuni?

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

3

Re: Acvariu "inalt"

Sallut,

Spatiul, si asa doreste prietenasu smile.
Eu i-am explicat ca vor fii probleme cu cresterea plantelor, avand in vedere inaltimea, trebuie iluminare destul de puternica...in rest..care ar mai fii problemele intampinate ?
Sticla de 6mm este de ajuns ? sau trebuie sticla de 8?

Multumesc,
Catalin

me_gaton@yahoo.com / 0761817997 / Drumul Taberei (Afi Palace)

4

Re: Acvariu "inalt"

me_gaton A scris:

Sallut,

Spatiul, si asa doreste prietenasu smile.
Eu i-am explicat ca vor fii probleme cu cresterea plantelor, avand in vedere inaltimea, trebuie iluminare destul de puternica...in rest..care ar mai fii problemele intampinate ?
Sticla de 6mm este de ajuns ? sau trebuie sticla de 8?

Multumesc,
Catalin

   Categoric nu mi-as face un asemenea acvariu! Va arata ca un turn cu baza de 30x30cm, un spatiu extrem de mic pentru plantare si amplasarea unui eventual decor sau aparatura (vorbim totusi de 90 litri de apa). Vor trebui alesi pesti foarte statici sau cu deplasare preponderent pe verticala. Nici nu pot sa ma gindesc la plantele care s-ar potrivi intr-un asemenea acvariu, ele trebuie sa creasca pe verticala si aproape deloc in alte directii/cote. Poate fi realizat din sticla de 6, cu intaritoarele aferente, eventual cu fund dublu.
   Inca o data, nu este o idee buna, mai bine lipsa!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: Acvariu "inalt"

Cred ca sticla de 8 sau chiar 10 mm smile Groaznic trebuie sa arate asa ceva, si ai grija sa nu te apuce stranutul pe langa el dupa ce il umplii, sa nu cada... lol

PS: Plante iti vand eu pentru asa acvariu: Cryptocoryne crispatula "Balansae" big_smile

6

Re: Acvariu "inalt"

Ancistrus A scris:

Cred ca sticla de 8 sau chiar 10 mm smile Groaznic trebuie sa arate asa ceva, si ai grija sa nu te apuce stranutul pe langa el dupa ce il umplii, sa nu cada... lol

   Despre gorsimea sticlei nu mai comentez, eu l-as face (dar nu fac asa ceva) din sticla de 6, lungimea este de doar 30 cm, nu are cum sa se formeze asa-zisa "sageata". Pe verticala nici atit, lipitura dintre fata, spate si laterale, impiedica deformarea. La chestia cu stranutul: daca nu cade, se inclina si avem de a face cu turnul din Pisa lol

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

7

Re: Acvariu "inalt"

sigur vorbesti de un acvariu de apa sarata? daca da,inaltimea e mult prea mare.n-am vazut acvariu turn de apa sarata.

seba shrimp  -  0722 784 888

Re: Acvariu "inalt"

Are totusi 90 litri, iar pe inaltime se creeaza presiune... nu stiu, posibil sa mearga din geam de 6mm... pentru mine l-as face din geam de 8mm, pentru siguranta.

9

Re: Acvariu "inalt"

sebacka A scris:

sigur vorbesti de un acvariu de apa sarata? daca da,inaltimea e mult prea mare.n-am vazut acvariu turn de apa sarata.

Sa-mi fi scapat mie, ca va fi de apa sarata?

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

10

Re: Acvariu "inalt"

sebacka A scris:

sigur vorbesti de un acvariu de apa sarata? daca da,inaltimea e mult prea mare.n-am vazut acvariu turn de apa sarata.

   Acum am vazut si eu ca este postat la "apa sarata" lol
   Oricum @me_gaton se referea la apa dulce:

me_gaton A scris:

Stiu ca apar probleme la astfel de acvarii cu iluminatul, nu ajunge pana jos, plantele nu cred formidabil.

11

Re: Acvariu "inalt"

Ancistrus A scris:

Are totusi 90 litri, iar pe inaltime se creeaza presiune... nu stiu, posibil sa mearga din geam de 6mm... pentru mine l-as face din geam de 8mm, pentru siguranta.

Cristi, presiunea exista la baza laturilor, nu pe toata inaltimea si in cazul in care latimea ar fi fost mai mare, da, exista posibilitatea deformarii fetei si spatelui. In cazul de fata, pe cei 30 cm, asa cum am spus, nu au cum sa apara deformari, totusi sticla de 6mm are si ea o rezistenta considerabila. Oricum, mi se pare aiurea, sa cheltui bani pe sticla de 8mm, ca sa faci un asemenea acvariu.
   Intre timp m-am mai gindit si la iluminare: ce sistem ar putea fi folosit, care sa se si incadraze pe cotele de 30 cm si sa aiba si randamentul dorit pentru plante. Mai mult ca sigur, in cazul in care nu se vor folosi becuri cu halogen, va fi nevoie si de iluminarea din laterala, din exteriorul acvariului, la baza acestuia, ceea ce... contravine unor alte reguli.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

12

Re: Acvariu "inalt"

Salutare tuturor,
Injurati-ma dar greseala imi apartine...:D
Asa este am gresit cand am postat. ma refeream la un acvariu Apa Dulce.
Rog moderator daca se poate sa mutati subiectul smile big_smile

Inca odata imi cer scuze big_smile

me_gaton@yahoo.com / 0761817997 / Drumul Taberei (Afi Palace)

13

Re: Acvariu "inalt"

Salut Baracuda,

Intradevar ma gandeam la iluminare laterala, cat despre "contravine unor alte reguli." la ce anume te referi ? sunt chiar curios smile

me_gaton@yahoo.com / 0761817997 / Drumul Taberei (Afi Palace)

14

Re: Acvariu "inalt"

me_gaton A scris:

Salut Baracuda,

Intradevar ma gandeam la iluminare laterala, cat despre "contravine unor alte reguli." la ce anume te referi ? sunt chiar curios smile

   Salut vecine! smile  In natura, lumina vine de sus, plantele cresc si se dezvolta catre ea si au radacina geotropica (orientata catre centrul pamintului). Prin alterarea uneia din aceste reguli, plantele se vor dezvolta haotic, luind un aspect diferit de cel sub care sunt recunoscute, ar suferi mutatii morfologice si de metabolism.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

15

Re: Acvariu "inalt"

Salut  si tie vecine tongue

Da corect, aici ai dreptate. smile
Mda..deci osa il conving sa isi faca acvariu cat se poate de normal .

Multumesc.
Catalin

me_gaton@yahoo.com / 0761817997 / Drumul Taberei (Afi Palace)

Re: Acvariu "inalt"

..........si ca si pesti, ce ar putea sta intr-un asemenea acvariu ?
sunt foarte curios, si astept niste raspunsuri serioase.
multumesc

Re: Acvariu "inalt"

nu vrea nimeni sa-mi raspunda   ??????????????????

18

Re: Acvariu "inalt"

Ma gindesc ca proiectul nu va fi pus in practica, asa ca ce rost mai are sa ne batem capul?

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: Acvariu "inalt"

stiu ca am vazut undeva pe net, si sunt curios pt ca arata foarte bine.......
deci cine ' e expert ' sa-mi raspunda?

20

Re: Acvariu "inalt"

silviusaskia A scris:

stiu ca am vazut undeva pe net, si sunt curios pt ca arata foarte bine.......
deci cine ' e expert ' sa-mi raspunda?

Ce arata foarte bine?

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!