1 Editat de knox38 (2012-11-02 18:41)

Subiect: Alternativa Butelie CO2

Buna ziua, deschid acest topic in urma unei idei auzite care mi se pare foarte buna, m-am interesat in primele 10 pagini daca s-a mai abordat acest subiect dar nu am gasit nimic si vin cu urmatoarea intrebare:

Cine foloseste butelie de la un stingator G3 pentru sistemul de CO2 si imi poate spune care sunt pasi pentru a face din solutia respectiva una practica?

•    Extintor G3        : 110-140 Ron
•    Robinet special CO2    : 50 Ron (nu am gasit dar presupun ca asta ar fi costul)
•    Reductor     : 286 Ron
•    Valva antiretur         : 18 Ron
•    Difuzor           : 25 Ron
•    Numarator de bule    : 18 Ron
•    Electrovalva        : 140 Ron
TOTAL : mai putin de 700 ron in conditiile in care un sistem CO2 cu butelie de 500g e in jur de 1300 ron.

Multumesc, atasez o poza cu un extintor pe care l-am gasit la 140 ron si mai jos detaliile din descriere:

"Stingatorul cu CO2 tip G3 este dotat cu con de evacuare din PVC si are o greutate a incarcaturii nominale de 3 kg.

Jetul are o lungime de 3 m.
Stingatorul cu CO2 tip G3 se descarca in 8 secunde.
Presiune de lucru: 60 bar la 20 grade C. "

Where My Shrimps At?

2

Re: Alternativa Butelie CO2

Este ok butelia stingatorului de tip g3 si iti recomand sa mergi la centrul care este vis-a-vis de cocacola. Te va costa 100lei montare robinet nou(cu robinetul lor) + revizie ;-)

Multi vad, putini cunosc !

3

Re: Alternativa Butelie CO2

perfect  :sok  :fbr

Multumesc frumos Gabi!

Where My Shrimps At?

4

Re: Alternativa Butelie CO2

Te-a sfatuit bine Gabi ca si locatie unde sa montezi robinet ,o singura sugestie pot sa adaug,acolo pe preciziei vis-a-vis de cocacola e cam singurul loc care incarca butelii mai mici de 5 kg ,recomandarea mea e sa iei o butelie de 5 kg ca pe viitor sa o poti incarca la orice centru,eu am cumparat de la un magazin stingator de 5 kg cu 150 ron deci diferenta e foarte mica intre 3-5 kg.

5 Editat de knox38 (2012-11-02 22:36)

Re: Alternativa Butelie CO2

Ai dreptate Adi dar am nevoie sa o bag intr-un spatiu cu h de maxim 75 cm sad iar ca pret nu gasesc sub 170 ron

Where My Shrimps At?

6

Re: Alternativa Butelie CO2

Chiar acum am masurat butelia mea si are 65 cm cu tot cu rebinet, daca vrei iti recomand locul de unde am luat eu ,iti dau numarul de telefon de la tipul cu magazinul, suni si vezi daca mai are pe stoc .

7

Re: Alternativa Butelie CO2

Salut,
Din punctul meu de vedere, daca tot dai in jur de 500 lei pe toata treaba, mai bine dai 40-50 de lei in plus si iei o butelie mai mare 4/5 litri. Gasesti pe forum cam pe la 2 mil, poate chiar mai ieftin.
Reductorul eu l-am luat de pe e-bay cu 250 lei, cu electrovalva, robinet reglaj fin si numarator de bule inclus. Nu stiu cat e de extraordinar pt ca il am doar de 1 luna, dar poti sa iei in calcul alternativa.

8 Editat de mihai2002 (2012-11-03 03:13)

Re: Alternativa Butelie CO2

Se poate folosi si ca atare dar cu o verificare temeinica cu spuma pentru ca pirghia de la extinctor nu este conceputa sa stea pe deschis o perioada mare
si te poti trezi ca dupa 5-6-10 actionari incepe sa scape pe linga
Sint colegi care au folosit 2-3 ani fara probleme extinctorul ca atare dar cunosc si cazuri  in care dupa 4 reumpleri a inceput sa piarda gaz pe linga
deci puteti face si asa dar cu precautie si pe barba voastra
Personal folosesc un extincyor g2  ca solutie de avarie pentru cazul in care se termina butelia , nu am centru de reincarcare in oras iar extinctorul i-mi ofera aprope 2 luni ragaz pentru un drum la Bacau big_smile
http://i606.photobucket.com/albums/tt142/mihai2002/DSCN3626.jpg

http://www.acvariidevis.ro/forum/topic/12999/incercare-de-olandez-250l/

9

Re: Alternativa Butelie CO2

Salutare. M-ar interesa si pe mine sa modific un stingator G2 pt a fi folosit ca butelie de CO2. Imi puteti spune unde se poate face in Bucuresti (adresa sau nr de tel)? Multumesc.

10

Re: Alternativa Butelie CO2

Nimeni nu foloseste stingatoare in Bucuresti in loc de butelii? Am incercat pe Preciziei, dar de 2 sapt nu au robinete si nu stiu cand aduc.

Re: Alternativa Butelie CO2

dute la podul constanta iti las nr de telefon al domnului pe pm

Modestia este calitatea celor care nu au calitati.