Subiect: Nelamuriri pompa externa

Va salut. Numele meu e Radu si acesta e primul si nu ultimul post pe acest forum:). De o luna de zile sunt un fericit posesor al unui acvariu. De 54 litri ce-i drept,dar pentru inceput eu zic ca e bine.

Am si eu niste nelamuriri cu privire la un filtru exterior. Mi l-am construit singur cu o pompa interna Elite Stingray(cam slabuta),din profil PVC de 110 mm,avand o inaltime de aproximativ 30 cm. Filtrul este amplasat sub nivelul acvariului,avand coloana de retur cam la 40-50 cm inaltime(bile ceramice,carbon activ,buret,vata ar fi in interiorul filtrului). Adica apa urca 40-50 de cm pana intra inapoi in acvariu. Apa curge neintrerupt,frumos. Dar intrebarea mea este: mai am nevoie de pompa de aer,sau oxigenarea apei se face cu ajutorul acestui filtru? Pentru ca nu se fac bule de aer in apa atunci cand aceasta curge in acvariu. Pentru moment am pastrat in functiune si pompa de aer,pentru orice eventualitate.

Altceva. Am citit ca pompa mea Elite Stingray ar duce undeva la 300l/h si nu stiu ce sa fac. Sa fac rost de niste furtune mai mici in diametru,sau sa le las pe acestea care au cam 15-16mm in diametru? Adica, poate duce pompa inapoi in acvariu apa,fara a o forta,si a se strica?

Pesti in acvariu: 5 neoni,6 guppy,3 xipho, 4 molly, 2 platty.


Va multumesc!

Re: Nelamuriri pompa externa

Azi mi-am cumparat o pompa Hailea,cu un debit de 700l/h. Stiu ca va scadea,dar cred ca e mult mai buna decat ce am eu. I-am facut proba si chiar e mare diferenta. Maine ma apuc sa fac filtrul. Daca de la podea pana la baza acvariului este o distanta de 50 de centimetri,cam cat ar trebui sa fac de inalt filtrul? O sa bag in el bile ceramice,carbon,buret si vata perlon. Eu ma gandeam sa tai teava de 50 de centimetri. E mare/mica? Astept raspunsul vostru. Va multumesc!

Re: Nelamuriri pompa externa

Pentru ce bagi carbon ? Nu-i nevoie decat in cazul unui tratament lansat in apa.

Re: Nelamuriri pompa externa

Am citit ca ajuta la limpezirea apei. Oricum,s-a vazut o diferenta enorma cu privire la calitatea apei dupa ce am pus filtrul in functiune,chiar asa cum era, cu o pompa cu debit mititel... La ce te referi prin tratament lansat in apa? Imi cer scuze,dar am decat de o luna acvariul si incerc sa ma documentez cat mai mult.

5

Re: Nelamuriri pompa externa

EvilYuri A scris:

Pentru ce bagi carbon ? Nu-i nevoie decat in cazul unui tratament lansat in apa.

Atentie, carbonul nu este totuna cu carbunele activ!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: Nelamuriri pompa externa

Eu credeam ca se refera la carbunele activ.
Apropo, se poate ceva detalii despre utilizarea carbonului in filtrare ?

7

Re: Nelamuriri pompa externa

EvilYuri A scris:

Eu credeam ca se refera la carbunele activ.
Apropo, se poate ceva detalii despre utilizarea carbonului in filtrare ?

Nu esti atent, carbonul nu se foloseste pentru filtrare!!!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: Nelamuriri pompa externa

Stiti cumva de ce face zgomot pompa? Nu e unul mare..dar se aude. Pompa are 700l/h,filtrul are 45 cm inaltime(bile ceramice,o punguta de carbon si vata perlon) si mai raman liberi in nur de 8-10 cm de unde pompa sa isi traga apa. Furtunul de tur are vreo 40 cm,iar pompa e amplasata sub nivelul acvariului. Furtunele de tur/retur au acelasi diametru. Adica diametrul gaurii furtunului este aproximativ 12-13mm,furtun care intra intr-un cot cu diametrul interior 8-10mm.