1

Subiect: ajutor plz

cn imi poate spune dc mor pesti am un acvariu de 25l in care am 1 beta 4 gupi 4tetrazona,2 zebre,1 sanitar,1 xipho,1 callistus,
in fiecare zi stau in fata acvariului si nu vad dc mor cand plec ma trezesc cu cate unu mort
am folosit albastru de metil si inca un dezinfectant si tot mor

2

Re: ajutor plz

cum este apa limpede sau tulbura

3 Editat de Lorenzo (2010-01-12 23:52)

Re: ajutor plz

Filtru si incalzitor ai?Nu folositi albastru de metil doar in situatii critice sau in acvariul spital pentru ca decicleaza apa.(omoara toate bacteriile,inclusiv cele bune)

Cele mai bune indicii despre caracterul cuiva sunt:cum trateaza pe cei care nu-i fac niciun bine si cum trateaza pe cei care nu pot riposta

4

Re: ajutor plz

apa e limpede
am si filtru si incalzitor

5

Re: ajutor plz

Vezi ca nu ai postat bine....mai jos este si cu bolile pestilor(nu de alta dar le amestecam si iese un ghiveci pe masura) http://www.acvariidevis.ro/forum/viewforum.php?id=27

Cele mai bune indicii despre caracterul cuiva sunt:cum trateaza pe cei care nu-i fac niciun bine si cum trateaza pe cei care nu pot riposta

6 Editat de Vipera (2010-01-13 00:24)

Re: ajutor plz

am citit pe net ca callistus este agresiv cu alti pesti
asta sa fie problema callistus?
daca am postat gresit rog un administrator sa mute topicu unde trebuie

7 Editat de Lorenzo (2010-01-13 00:02)

Re: ajutor plz

Au ceva semne pe corp?Detaliaza putin...Daca te ajuta la ceva: http://www.jbl.de/onlinehospitaluk/perp … alleryId=2

Cele mai bune indicii despre caracterul cuiva sunt:cum trateaza pe cei care nu-i fac niciun bine si cum trateaza pe cei care nu pot riposta

Re: ajutor plz

betta la fel este agresiv cu alti pesti..le mananca codita la guppy si xipho sau i strseaza pana mor ..in general toti pesti care au coda frumoasa il atrag..deci nu isi are locul intre speciile tale de pesti zic eu,dar fiecare face cum crede:cool:

9 Editat de Vipera (2010-01-13 00:23)

Re: ajutor plz

nu au nici un semn pe corp
nu stiu ce se intampla cu ei  nu mai pot da din coada si mor, beta nu prea vad sa se dea sa mance din coada lor pt ca deabia se misca si este doar un pui mic ,dar callistus ii cam fugareste
o sal pun intrun acvariu separat pe callistus poate rezolv ceva

10

Re: ajutor plz

ai de mult timp acvariul?sau recent?poate nu l'ai lasat la ciclat:-?

11

Re: ajutor plz

lam lasat la ciclat

12

Re: ajutor plz

ar trebui sa dai mai multe detalii despre acvariu,cum ar fi:filtru sau pompa,cat de des schimbi apa,daca ai facut teste la apa care sa determine duritatea.eventual poti sa pui si niste poze poate reusim sa ne dam seama care este cauza:)

13

Re: ajutor plz

poti sa lasi id de mes sa te intreb cv?

14

Re: ajutor plz

Si aici se poate sau ai ceva de ascuns?

Cele mai bune indicii despre caracterul cuiva sunt:cum trateaza pe cei care nu-i fac niciun bine si cum trateaza pe cei care nu pot riposta

15

Re: ajutor plz

nu am nimic de ascuns da nu stiu sa pun pozele

16

Re: ajutor plz

Iti incarci pozele pe un site de genul: http://imageshack.us/ si apoi le pui aici

Cele mai bune indicii despre caracterul cuiva sunt:cum trateaza pe cei care nu-i fac niciun bine si cum trateaza pe cei care nu pot riposta

17

Re: ajutor plz

sau mai simplu dupa ce scrii mesajul mai jos putin ai browse(rasfoire)si iti incarci pozele:)

18

Re: ajutor plz

pupXbine A scris:

sau mai simplu dupa ce scrii mesajul mai jos putin ai browse(rasfoire)si iti incarci pozele:)

Asta n-am stiut-o nici eu,mersi lol(doar poze pana la 1mb)

Cele mai bune indicii despre caracterul cuiva sunt:cum trateaza pe cei care nu-i fac niciun bine si cum trateaza pe cei care nu pot riposta

19

Re: ajutor plz

da asa e,dar daca ai un program de modificat poze ii faci o rezolutie putin mai mica si automat are vreo 2-3 sute kb:D

20

Re: ajutor plz

Cel mai rapid si simplu cu "paint" din windows,pui "save as" si salvezi din nou....

Cele mai bune indicii despre caracterul cuiva sunt:cum trateaza pe cei care nu-i fac niciun bine si cum trateaza pe cei care nu pot riposta