Subiect: Intrebare ancistrusi

Salutare,

Acum aproape un an, primii locuitori ai acvariului meu erau 2 ancistrusi .
Toate bune si frumoase, ancistrusii cresc, mananca , sunt sanatosi. Astazi cand am aprins lumina sa ii hranesc... :omfg  ce sa vezi : nucile de cocos care serveau ca loc de joaca si casa pentru un gibiceps si pentru ancistrusi..erau rasturnate , in jurul lor sapate adevarate transee...un lemn de mopan - care servea ca ascunzatoare pentru Kuhlii, cazut intr-o parte si sub el sapate numai transee.
Intr-un cuvant tot substratul era sapat  de parca se pregatea un razboi.
La o mica " evaluare " de stabilire a vinovatului facuta in mare graba ..(era doar luni si trebuia sa ajung la munca) - am zis ca vinovatul este gibicepsul ala mare si carnos big_smile ..dar cand colo, ce sa vezi...un ancistrus statea "tolanit" in transeele facute si se "repezea" spre ceilalti locatari ai acvariului.

Acum ori ancistrusii mei ..se apuca de sapat..si eu nu stiam pana acum ca le sta in obicei..ori sa se pregateasca vreo depunere? ( Desi pana astazi eram convins ca am 2 masculi in acvariu, dupa cornitele pe care le au amandoi)

Va rog sa ma luminati si pe mine...daca au obiceiul sa "sape"..macar ii pun sa apuce de agricultura smile

Re: Intrebare ancistrusi

Eu unul nu am patit ceva de genul asta cu ancistrusii. Poate s-a saturat de burlacie si vrea o femela  big_smile

Re: Intrebare ancistrusi

MariusMinu A scris:

Eu unul nu am patit ceva de genul asta cu ancistrusii. Poate s-a saturat de burlacie si vrea o femela  big_smile


Se manifesta destul de violent in absenta unei femele big_smile ..Mai grav o sa fie cand ii apuca pe amandoi dracii..ce o mai ramane in acvariu :omfg

Ma batea gandul sa schimb astazi apa, dar cred ca mai astept pana se elucideaza misterul ..

Re: Intrebare ancistrusi

"Transee" cum spui ar trebui sa faca ghibiceps, dar nu in nisip, astia fac in mâl si doar daca simt femele mature, si au spatiu suficient.
   Pe masculii de ancistrus ii mai apuca pandaliile la modul asta, tot cand simt femele mature, incercand sa-si faca cuib, depinde de mascul. Pentru cuib le trebuiesc spatii stramte, deci se prind cu gura de nuca, pe exteriorul ei, si dau puternic din coada (rascolind nisipul) pentru a-si face, in mintea lor, loc pentru cuib, intre nuca si nisip, gaura si interiorul nucii parandu-i-se prea larg.

Re: Intrebare ancistrusi

Gibicepsul era saracul pitit dupa nuca.Pietrisul are o granulatie de 3-4 mm.
Ancistrusul insa statea in "transee" ,dadea din coada si se "zbarlise" la toti cei care treceau pe langa el. A facut nebunul o groapa sub mopan si statea la "panda"
O sa incerc sa revin cu ceva poze, sa fiu convins 100% ca sunt masculi amandoi.

Re: Intrebare ancistrusi

Am gasit si 2 poze prin calculator cu indivizii

Re: Intrebare ancistrusi

mihai2006 A scris:

Am gasit si 2 poze prin calculator cu indivizii

eu stiam ca pleco fac transee in mal big_smile iar ancistrusii depun in zone locuri intunecate big_smile

eu mereu confund pleco cu ancistrusii big_smile

Coryodoras garbei - http://www.flester.ro/aquarium/corydoras/lb=ro

Re: Intrebare ancistrusi

iulian.flester A scris:

eu stiam ca pleco fac transee in mal big_smile iar ancistrusii depun in zone locuri intunecate big_smile

   Multumim pentru aceste informatii noi!

9

Re: Intrebare ancistrusi

iulian.flester A scris:
mihai2006 A scris:

Am gasit si 2 poze prin calculator cu indivizii

eu stiam ca pleco fac transee in mal big_smile iar ancistrusii depun in zone locuri intunecate big_smile

eu mereu confund pleco cu ancistrusii big_smile

Ce semnificatie are link-ul din semnatura?

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!