Subiect: Tratament Gris - Alte eventuale probleme

Salutare,

Acum vreo 4 zile mi-au murit 2 pesti, respectiv un platy si un guppy black moscow. La momentul acela " boala" a evoluat rapid , seara sau diminata erau ok..iar seara cand veneam acasa de la servici ii gaseam morti.. La momentul acela m-am intrebat care ar fi cauza si nevazand nimic pe corpul lor..am efectuat un schimb de apa mai devreme decat era " stabilit"
Astazi am vazut un platy... plin de "gris"..pe coada si corp mici puncte , precum sarea fina si pestele apatic.

Am ridicat teperatura la 27-28 grade, urmand sa o ridic la 30 grade si am crescut aerarea la maxim.
As vrea sa adaug si ceva sare..dar nu stiu daca este tolerata de ceilalti pesti din acvariu : kuhli, gibiceps, cory si ancistrusi. Ar fi indicat totusi sa administrez o cantitate mai mica?

Dupa terminarea tratamentului ( din ce stiu este de 10 zile ) schimb de apa si scaderea temperaturii treptat... est nevoie si de inlocuirea buretilor din filtru sau sterilizarea acestora?

Este pentru prima data cand pestii mei se confrunta cu "grisul" la un an de cand am inceput acvarisitica.

2

Re: Tratament Gris - Alte eventuale probleme

Cu rezultate bune la mine si la cativa prieteni a mers JBL Punktol. In 3 zile pestii mei au scapat de gris. Succes si sanatate la pestisori! :pls

Re: Tratament Gris - Alte eventuale probleme

mihai2006 A scris:

As vrea sa adaug si ceva sare..dar nu stiu daca este tolerata de ceilalti pesti din acvariu : kuhli, gibiceps, cory si ancistrusi. Ar fi indicat totusi sa administrez o cantitate mai mica?

   O cantitate mai mica de 1 lingura la 10 litri nu cred ca are efect, iar cory ancistrusii si gibbi nu suporta sarea... deci mai bine tratament cu verde de malachit sau mai scump JB Punktol, cum a spus si @sebyup.

4 Editat de mihai2006 (2012-11-04 15:36)

Re: Tratament Gris - Alte eventuale probleme

Multumesc de sfaturi, o sa incerc momentan cu temperatura ridicata..daca nu obtin rezultate o sa incrc tratamentul cu Punktol

Vad ca pestele pe care aparuse "gris" nu mai este apatic si punctele nu mai sunt asa pronuntate pe corp.Ceilalti pesti, nu au astfel de puncte..sau cel putin nu sunt vizibile.

Re: Tratament Gris - Alte eventuale probleme

Salutare prieteni acvaristi! Am si eu cam aceeasi problema sau cel putin cred ca este cam la fel, numai ca la mine au facut ancistrusii gris si e vizibil doar pe 3 dintre ei restul arata in regula mai am 10 ancistrus rio ucayali si 5 ancistrus calico sau lda16 cum scria cand i-am cumparat. o sa postez si 2 poze ca nu prea stau la poze astia micii. Am vazut ca recomandati JBL Punktol, sa incerc acelasi lucru si la ancistrusii mei??
Vreau sa mai mentionez ca le-am crescut temperatura de la 27 de grade la 29 de grade. Stiu ca ancistrusii suporta temperaturi mai ridicate deci nu cred ca ar fi o problema. Va multumesc si numai bine!!