1 Editat de dan.matei26 (2012-11-21 21:48)

Subiect: am vandut 5 discusi si mi-am luat masina

Salutare si bine v-am gasit din nou.....In primul rand ma bucur ca v-am atras atentia cu titlul postului si sper ca l-am scris bine in rubrica "'diverse""
In al doilea rand vreau sa va linistesc ca nu mi-am luat masina din vanzarea a 5 discusi ......inca (sunt de parere unii).
As dori sa dezbatem daca se poate un subiect destul de des intalnit in lumea acvaristicii mai ales dupa aceasta explozie de "'specii" de discusi si rase nou invetate.
Un prim exemplu ar fi ca am vazut unele anunturi...pe diverse site-uri.....cum acvaristi ,unii mai profesionistii altii...mai nu, care ridica un post cum ca vand discusi (in principal cei peste 10 cm) cu preturi de ....cum sa zic sa fiu mai indulgent...iti pica m--a smile (mufa) . Explicatiile : o noua denumire----la un metis/o alta specie-----dar de fapt este metis ,sau stiu...cea mai tare REPRODUCATORI.Interesant este ca.....dupa o perioada ...cand se vede ca nu se vinde pestele,pestii respectivi....are loc  o reevaluare dump-ing si de la 150 ron bucata de exemplu la......100 sau 90...genul obor 2 la pret de unu.
Fratilor...nu zice nimeni ca nu sunt pesti scumpi dar......totusi suntem crescatori de discusi amatori...si aici nu generalizez.
Adica una e sa iei de la un tip...sa-i zicem Florin...sau de la unu...sai zicem Ciprian sau Cristi...poate unu Giani care cu asa ceva se ocupa si au niste preturi ok si stim toti ce implica cresterea si vinderea unei linii pure si alta e sa iei de la ...mine de exemplu..adica Nea Caisa de la piata care are el 10 red marlboro la 15 cm,super reproducatori si super rosii ,pe care i-am crescut cu super artemii vitaminizata (asa zic eu) si mi-au depus super linii ,dar eu defapt in casa am un acvariu mare in care chinui niste pestii....oricum stati linistiti ca nu am chiar asa. :noroc

Deci ideea preconceputa ca ''imi vand discusii pe zeci de milioane" ca poate prind un prost...mi se pare total idioata.

O sa zica multi ca "'pai frate,fiecare isi vinde marfa cum vrea ,cu cat vrea si cum vrea"'......ok,perfect corect..suntem o tara democratica si avem dreptul sa dam si-n leasing ,dar chestia asta din pacate strica piata crescatorilor adevarati ,care la randul lor sunt pusi intr-o situatie nasoala cand vine clientul si zica ca a gasit la Gigel la curte cu 2 ori scump si nu stiu ce rasa sau specie...sau e mintit ca e rasa respectiva.Dejagreu mai gasesti red melon sau marlboro pur...decat la cei care se ocupa cu asa ceva.
Dar ideea astai....ca daca urmaresti un post...cu cineva care vinde ceva x lei pe unu numar de pesti.....in 2 saptamani ii da cu x/2 cateodata.de ce?simplu...omul a vrut sa traga un tunulet......nu a putut si abia apoi a revenit la pretul normal.

Din punctul meu de vedere ,vorbeam azi si cu cineva in domeniu cu noi,si mai profesionist ,ar trebui noi ,cei care chiar avem treaba cu acvaristica ,implicit  cu discusii ( si suntem destui ) sa facem un etalon/grafic pentru acesti pesti pe specii si marimi ....cu cat pot varia preturile.Atentie...preturile unui discus luat de la un producator cunoscut pe care toti ii stim.....deci pretul unui peste luat de la fabrica de discusi nu.....de la Fanel curte.
Pentru ca sincer gasit am gasit pesti mai ieftini si mai buni de 100 de ori la crescatori áutorizati decat de la home made-uri

Este doar o parere a mea si mi-ar place sa o dezbatem.

:noroc  :noroc  :noroc Show Recent Messages (F3)

Repet nu generalizez dar cei care se simt cu musca pe caciula..despre ei este vorba. :stupid
La fel trebuie sa se inteleaga..parerea mea...care sunt speciile adevarate de discusi si nu metisii cu denumiri noi (golden ,gorden tangerin ,fire spoted si alte aberatii).Nu zic ca nu sunt frumoase dar daca tot se cere 100000000 ron pe ei ,macar sa zica ce defapt sunt red turqoise cu whitediamod.

Cred ca cel mai ok ar fi ca cine poate...sa posteze aici cate o poza cu eexemplu de Discus/specie existenta...asa daca unii din noi gresim sa intelegem de ce si sa vedem care sunt rase exsitente si care metis cu aberatii de nume.

Va salut si va respect :noroc

Gratis nu exista,ieftin nu rezista

2 Editat de dan.matei26 (2012-11-22 20:01)

Re: am vandut 5 discusi si mi-am luat masina

Cum nimeni nu a avut inca initiativa...am zis hai sa incep eu si sa postez o poza cu un peste superb care ne incanta privirile si cum ar trebui sa arate el necorcit.
Red melon discus

Gratis nu exista,ieftin nu rezista

Re: am vandut 5 discusi si mi-am luat masina

red melon

Gratis nu exista,ieftin nu rezista

Re: am vandut 5 discusi si mi-am luat masina

solid blue discus

Gratis nu exista,ieftin nu rezista

Re: am vandut 5 discusi si mi-am luat masina

dan.matei26 A scris:

solid blue discus

   Ala din poza pusa de tine este Blue Diamond, Solid Blue stiam ca au 9 stressbar.

PS: Nu prea am inteles ce vrei sa realizezi cu topicul asta :omfg

Re: am vandut 5 discusi si mi-am luat masina

Ancistrus A scris:
dan.matei26 A scris:

solid blue discus

PS: Nu prea am inteles ce vrei sa realizezi cu topicul asta :omfg

Incearca sa-si evalueze cireada ?!

7

Re: am vandut 5 discusi si mi-am luat masina

Din contra omul vrea sa arate adevarata valoare si standartul ale acestori pesti
nu ce ofera x-y la niste preturi de vorba lui iti pica fata asta daca am inteles eu.
acum fiecare e liber sa dezvolte subiectu cum vrea,si in limita bunului simt  :scool

8 Editat de dan.matei26 (2012-11-23 03:22)

Re: am vandut 5 discusi si mi-am luat masina

Ancistrus A scris:
dan.matei26 A scris:

solid blue discus

   Ala din poza pusa de tine este Blue Diamond, Solid Blue stiam ca au 9 stressbar.

PS: Nu prea am inteles ce vrei sa realizezi cu topicul asta :omfg

vreau sa realizez ce a inteles si dodxk ,si uite prima contradictie deja ai aparut tu cu poza ta ,eu cu a mea...mie mi s-a vandut de catre crescator un asa peste ca si solid blue...deci usor usor poate se intelege exact care este ,ce si cum....
Nu eu am decis ca acel peste este solid blue ,ci cel care mi l-a vandut...deci care este pana la urma sold blue-ul pur?

p.s":Multam cristi ca ma contrarezi...la asta ma refeream ...sa vedem fiecare ce stie si cum e defapt

Gratis nu exista,ieftin nu rezista

9 Editat de dan.matei26 (2012-11-23 03:21)

Re: am vandut 5 discusi si mi-am luat masina

dodoxk A scris:

Din contra omul vrea sa arate adevarata valoare si standartul ale acestori pesti
nu ce ofera x-y la niste preturi de vorba lui iti pica fata asta daca am inteles eu.
acum fiecare e liber sa dezvolte subiectu cum vrea,si in limita bunului simt  :scool



Mersi mult ,ai inteles...perfect.mai ales faza cu dezvoltatu subiectului..pentru ca un crescator...daca mie imi vinde un peste solid blue....frumos nu zic nu ...dar apoi aflii ca acel peste defapt nu e...sau nu stiu,poate gresete cristi.....oricum ideea e ca e ceva incorect la mijloc...si ideea asta-i ,hai sa dezbatem intre noi...sa decidem exact...cum e un peste pur.
Nu vreua sa ironizez pe nimeni ,ci doar cand cineva vrea sa isi ia un discus sa isi aduca aminte de topicul asta si sa se uite ...le ca au decis un "'card" de acvaristi. :noroc

Gratis nu exista,ieftin nu rezista

10

Re: am vandut 5 discusi si mi-am luat masina

Adaug aici citeva link-uri ale unor site-uri recunoscute pentru reproducerea si/sau vinzarea Discusilor de calitate:
http://rockymountaindiscus.com/Gallery.htm
http://www.onlinediscus.com/discus_strains.htm
http://www.chensdiscus.co.uk/strain-list/
http://www.discusnada.org/classification.html
http://www.oscarfishlover.com/forum/73- … n-database
http://www.aquatic3.com/p/discus-fish.html
http://www.grandaquatic.com/discus-fish … 3godARoAeA
   
   Acestea sunt varietatile de baza si prescurtarile uzuale folosite pentru denumirea lor:

Blue Strains
BD - Blue Diamond
BS - Blue Scorpion
BDSS - Blue Diamond Snakeskin
Cobalt - Cobalt

Red/Orange/Yellow Strains
MR - Marlboro Red
PB - Pigeon Blood
CPB - Checkerboard Pigeon Blood
CNPB - Carnation Pigeon Blood
GM - Gold Melon
Y/W - Yellow White
MG - Millennium Gold
GB - Golden Butterfly
YC - Yellow Crystal
RGD - Red Golden Diamond
3R - Royal Ruby Red
SM - San Merah
RP - Red Passion
SRP - Super Red Passion
MP - Mandarin Passion
3R - Royal Ruby Red
R/W - Red White
RM - Red Melon
SRM - Super Red Melon
RR - Rose Red
RRI - Rose Red Intermediate

White Strains
WD - White Diamond
SW - Snow White
WB - White Butterfly
WBtb - White Butterfly "Throwback"
WS - White Scorpion

Striated Strains
SS - Snakeskin
TSS - Tiger Snakeskin
AF - Altum Flora
FLSS - Fine Line Snakeskin
TT - Tiger Turquoise
CBT - Checkerboard Turquoise
RT - Red Turquoise
BT - Brilliant Turquoise

Spotted Strains
RSG - Red Spotted Green
LSS - Leopard Snake Skin
GLSS - Golden Leopard Snake Skin
GL - Golden Leopard
PE - Penang Eruption
SE - Super Eruption
EL - Eruption Leopard

Albinos
AG - Albino Golden
AS - Albino Snake
AA - Albino Alenquer
AT - Albino Turquoise
AR/W - Albino Red/White
AY/W - Albino Yellow White
ASW - Albino Snow White
ACP - Albino Checkerboard Pigeon
ARGD - Albino Red Golden Diamond (Solid and Striated)
APD - Albino Pearl Diamond
AC - Albino Cobalt
ABD - Albino Blue Diamond
AP - Albino Pigeon
ARB - Albino Royal Blue
ARSG - Albino Red Spotted Green
AMG - Albino Millennium Gold

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

11 Editat de dan.matei26 (2012-11-23 17:58)

Re: am vandut 5 discusi si mi-am luat masina

:noroc  :noroc  :noroc  :noroc  :noroc  :noroc  :noroc
^:)^  ^:)^  ^:)^  ^:)^  ^:)^  ^:)^


Ultimul post explica multe ,multumim Radu!!!
Macar acum se stie ce se cumpara si ce sa detine !
Ca intotdeauna daca ne adunam mai multi se mai face un pic de lumina.

Gratis nu exista,ieftin nu rezista

12 Editat de reisz_medre (2012-11-24 12:59)

Re: am vandut 5 discusi si mi-am luat masina

Interesantă abordarea aceasta şi pe de o parte chiar corectă, însă cu ce sunt eu - un pasionat al discusului, mai  câştigat dacă am un solid, blue, un Blue diamond (pe linie albastră) sau un red marlboro, red diamond, etc (pe linie roşie) etc., dacă şi nu ştiu să-i deosebesc. Dacă mie îmi place cum arată (şi acesta este cel mai important lucru), dacă are o formă bună, dacă este sănătos - fiind crescut în condiţii optime, acesta este cel mai important lucru.
Ca exemplu, eu am un acvariu cu discuşi la birou (unde trec zilnic cca. 50 de persoane prin faţa lui) şi de cel puţin 2,5 ani de când l-am populat cu discuşi vreo 5 clienţi au ştiu că sunt discuşi iar din aceştia niciunul nu a ştiu ce varietate sunt, asta în condiţiile în care am avut şi "albaştri" şi "roşii".
Părerea mea este să-ţi placă în primul rând ce ai şi să te bucuri de ei.
PS. ultima achiziţie a mea a fost de 4 browni, iar acum treptat devin brown-turqoise smile
Aştia ce varietate sunt
http://i1095.photobucket.com/albums/i469/reisz-medre/Picture056800x600.jpg
http://i1095.photobucket.com/albums/i469/reisz-medre/poze1332800x600.jpg
http://i1095.photobucket.com/albums/i469/reisz-medre/discusii%20mei/Picture079800x600.jpg

13 Editat de dan.matei26 (2012-11-24 13:11)

Re: am vandut 5 discusi si mi-am luat masina

ai perfecta dreptate si asa este.Insa de la prietenii nostri care nu se pricep nu ai asteptari...decat astepti admiratia pentru pestii tai ,insa atunci cand discutii cu cineva cu exeperienta in domeniu....si mai ales vrei sa achizitionezi ceva anume de la el....te astepti sa ti se procure ce ai cerut INDIFERENT  daca esti avansat sau incepator in domeniu respectiv....aici in discus-sitica  big_smile :0.
Ca tu sau eu daca ma duc la reprezentanta BMW sa imi iau masina ,apoi logic ca vrue s aimi iau BMW nu AUDI ,ca altfel ma duceam la Audi smile Ma rog ,nu stiu cat de concludent este exemplu dar sigur se intelege .

Super pozele :apl  :apl (nici nu ma asteptam la altceva de la tine)

P.S:parerea mea ca unul e red melon iar altul red melon metis...

Gratis nu exista,ieftin nu rezista

Re: am vandut 5 discusi si mi-am luat masina

blue turqoise /blue diamond /cobalt/red turqoise

Gratis nu exista,ieftin nu rezista

Re: am vandut 5 discusi si mi-am luat masina

pigeon blood /red marlboro /red melon/san merah /silver pigeon

Gratis nu exista,ieftin nu rezista

Re: am vandut 5 discusi si mi-am luat masina

snow withe / blue snake skin / white diamond / purple cobalt

Gratis nu exista,ieftin nu rezista

Re: am vandut 5 discusi si mi-am luat masina

varietate de pigeoni checkboard ,silver ......

Gratis nu exista,ieftin nu rezista

Re: am vandut 5 discusi si mi-am luat masina

asian leopard / leopard snake / red spotten green

Gratis nu exista,ieftin nu rezista

19

Re: am vandut 5 discusi si mi-am luat masina

Ai lui @reisz_medre sunt Red Melon/Mandarin/Red Monk (depinde de fiecare cum vrea sa le spuna), Checkerboard si Red Turquoise... dar pozele tale Dane sunt puse aiurea rau... in prima este un Green Spotted Wild, dupa care ai pus (poza 3) si un Blue Turquoise High Body etc. De restul nu mai zic nimic!
   Cauta mai bine, ai unde, altfel ii zapacesti pe toti cei care nu cunosc speciile/varietatile si nu vor stii ce, si cum, se numesc wink

20 Editat de dan.matei26 (2012-11-24 20:02)

Re: am vandut 5 discusi si mi-am luat masina

nu stiu cat de aiurea sunt puse ,poza 1 si 2 fiind primele iar 3 si 4 pe randul urmator.
Cat despre restu nu mai zici nimic (asta o sa fie interesant  smile  )....suna mai mult a carcoteala ,avand in vedere ca pozele si denumirile nu le-am dibuit eu.Ele au fost cautate pe sieturi de specialitate si postate cu denumirea pestelui respectiv.La prima intredevar poate nu e cel mai bun exemplu dar la restul chiar nu vad unde e problema  :noroc
Blue turqoise

Gratis nu exista,ieftin nu rezista