1

Subiect: Tratament ciclide africane

Salutare.De2 saptamani am observat la ciclide ca li se destrama inotatoarele.A debutat initial cu o infectie bacteriana,tratata cu furanol fluid.Au fost afectati doar 3 pesti cu aceasta infectie,2 dintre ei fiind nevoit sa-i sacrific pentru ca nu se mai putea face nimic pentru ei.Este prima oara de cand am acvariu cu africani sa am vre-o boala in el.Atasez cateva poze,poate reusiti sa-mi spuneti ce au.Multumesc
PS:-Se poate vedea in poze la terminatia cozii si inotatoare dorsala.Problemele cu infectia sa rezolvat,pe mine ma intereseaza ce le fac acum. :sok

0773797258

Re: Tratament ciclide africane

Ce pH ai la ei?

3

Re: Tratament ciclide africane

pH--9.Dar nu cred ca de la asta sa fi facut infectia bacteriana.Vreo bacterie,am scapat de i-a si acum au cozzile putin ciufulite,nu toti pestii.

0773797258

Re: Tratament ciclide africane

daca nu s-au batut, incearca cu baktopur

5 Editat de reluu (2012-11-06 20:47)

Re: Tratament ciclide africane

Nu s-au batut sigur.

Cu baktopur le-am facut tratament.Alte sfaturi?Tratament le-am facut cu mai multe medicamente (baktopur,furanol,ektol fluid)bineanteles ca pe rand le-am facut tratament conform instructiunilor.Am scapat de infectia bacteriana(au avut cativa niste ulceratii dar s-au facut bine)si acum se destrama coditele  mad
Ce sa le mai dau? I-am intoxicat cu atatea medicamente.Credeti ca omnipur ar fi bun?Multumesc. :sok

0773797258

Re: Tratament ciclide africane

Nu mai baga chimicale. Schimburi dese de apa, zilnic 10-15% o perioada si mancare mai putina.

7 Editat de reluu (2012-11-30 10:54)

Re: Tratament ciclide africane

Mersi tavi.Am scapat de probleme.A fost din vina mea totul,intoxicatie.Am umblat la filtru si i-am intoxicat cu amoniac.
Se poate inchide,multumesc. :sok

PS: Asta cu schimbul de apa am facut-o zilnic,aproximativ 30%,mancare deloc  :sbr

0773797258

8

Re: Tratament ciclide africane

Salut Relule. Poate nu sunt eu la curent cu ultimele tale inventii insa...ce Dumnezeu faceai cu amoniacul la filtru??? :smoke

Diferenta dintre adulti si copii? Pretul jucariilor!
0742140792

9

Re: Tratament ciclide africane

Salut.Am umblat in filtru si am rascolit buretii,inelele ceramice si toate rezidurile au venit in acvariu,de aici concluzia ca au fost intoxicati.Amoniacu rezultat in urma descompunerii fecalelor. :sbr (daca nu gresesc in exprimare)

0773797258

10

Re: Tratament ciclide africane

:stupid ...era ultimul lucru la care m-as fi gandit...oboseala cred ca e de vina. Numai bine!

Diferenta dintre adulti si copii? Pretul jucariilor!
0742140792