1

Subiect: acvariu mare dupa mult timp

Salutare comunitate!
vreau sa ma apuc de un proiect "maricel". Mentionez ca nu am stiut unde sa postez subiectul, deoarece intentionez sa fac un acvariu de 200 60 60, in schimb nu am mai avut acvariu de ceva vreme (cam de cand s-au inventat tehnologiile astea cu filtre externe etc. Am avut timp de 7-8 ani acvarii dar am fost fortat sa renunt iar acum mi-a reintrat microbul. Asa ca nu stiu unde sa ma plasez....la incepatori, la poroiecte mari....etc. Am decis sa plasez aici topicul. Vreau sa realizez un acvariu ( sau sail cumpar) de dimensiunile de mai sus. Am insa o problema fiind din Amara )Slobozia) nu am gasit pe nicaieri sticla de 12 sau 10. Apoi ca sa comand unul din bucuresti sau mai departe cred ca se dovedeste a fi foarte scump transportul. Are cineva vreo idee cum sa fac? Mai apoi o sa incerc sa detaliez ce as vrea sa fac.

Re: acvariu mare dupa mult timp

salut si bine ia venit.buzaul produce sticla,bucurestiul la fel.de 10 mm de 12 nu cred.gasesti firmele pe net.dai comanda si cand are drum prin slobozia ti le aduce acasa.

Gratis nu exista,ieftin nu rezista

3

Re: acvariu mare dupa mult timp

si cum e bine sa fac? la dublul fund e bine sa il incastrez intre laterale, fata-spate? sau nu

4

Re: acvariu mare dupa mult timp

si cum sa il ranforsez? d-ati-mi niste exemple va rog din experienta

5

Re: acvariu mare dupa mult timp

buna
eu am facut acvariul meu de 200x70x58 h daca vrei pot oferii cateva sfaturi
0727825655

Re: acvariu mare dupa mult timp

La 200 X 60 X 60 iti trebuie geam de 12 mm minim!

tibi59 A scris:

buna
eu am facut acvariul meu de 200x70x58 h daca vrei pot oferii cateva sfaturi
0727825655

   Tibi, daca-i oferi sfaturile aici, poate vor mai beneficia si alti colegi de forum de ele wink

7

Re: acvariu mare dupa mult timp

azi a inceput fabricarea standului. teava rectangulara 40x30x2mm. O sa adaug niste poze in momentul realizarii:))

Re: acvariu mare dupa mult timp

Imi pare rau ca Tibi nu a mai spus nimic, pacat... personal nu am nevoie sa aflu nici un "secret" wink
   Mult succes Adi!

9

Re: acvariu mare dupa mult timp

sa stii ca am raspuns dar nu s-a postat cand am revazut lipsea ce am scris
am discutat probleme de fond , costul sticlei, ce pesti vrea sa tina si atunci care ar fii dimensiunile optime si chestii de astea generale care nu suntsecrete dar nici cevasuper interesant
daca va incepe proiectul si va avea intrebari ,sigur voi raspunde  in vazul tuturor daca stiu raspunsul

10

Re: acvariu mare dupa mult timp

nici o problema...o sa updatez aici toate etapele

11

Re: acvariu mare dupa mult timp

revin! am facut cadrul pe care va sta acvariul si am comnndat sticla si siliconul. Momentan sunt plecat din tara dar ma intorc la jumtatea lui decembrie si ma apuc de treaba. m-am tot uitat pe forumuri si as vrea niste sfaturi legat de iluminare. (ceva cat se poate de ieftin). Acvariul va fi plantat dar in prima instanta ma voi axa pe o fauna nepretentioasa (presupun ca pot sa incep cu doar o parte din lumina ca sa imi vina usor in ceea ce priveste bugetul care se va upgrada in timp).

12

Re: acvariu mare dupa mult timp

Adica m aintereseaza in felull urmator ca sa ajung la o putere de 480W imi trebuiesc 6 neoane de 80W. Pt inceput cred ca o sa las la jumatate pentru ca nu o sa am plante pretentioase etc . Sa nu fac asta din cauza algelor?. Stiti site-uri sau pe cineva care vinde balast electronic de 80x1 sau 80x2 mai ieftine?. Lampile sunt de 1500 mm deci trebuie sa le pun in zig zag. dar ce fac apoi ca lateralele vor avea o intesitate mai mica decat pe centru. Cum rezolv problema asta? pot sa reduc din nr neoanelor sa zicem din 6 sa pun doar 4 dar cu reflectoare bune ca sa recuperez din lumina ce se pierde? In chestii din astea vreau ajutor:))

13

Re: acvariu mare dupa mult timp

Suprafata iluminata mai slab va fi de aprox. 25 cm, pe fiecare capat al acvariului. In aceste zone, set-up-ul poate cuprinde plante mai putin pretentioase la lumina sau decoruri care nu necesita iluminarea. Variantele sunt valabile, indiferent de sistemul de asezare al tuburilor (perfect aliniate la capete, sau intercalate stinga/dreapta). Sistemul in zig-zag nu exista!!!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

14

Re: acvariu mare dupa mult timp

rectific intercalate vroiam sa scriu:))

15

Re: acvariu mare dupa mult timp

Daca nu ai posibilitatea de a face mici modificari standului, in sensul adaugarii a inca 10 cm la lungime (la fel si la sticla), poti merge pe varianta de cate 2 neoane de 39W pe un rand. In felul acesta ai mai castiga ceva (cam 25 cm) la lungimea "acoperita" de neoane.

16 Editat de aditzuca (2012-11-30 23:28)

Re: acvariu mare dupa mult timp

aha! pare interesant. nu mai pot face nimic in ceea ce priveste standul si acvariul. Cu cate 2 neoane pe un rand as ajunge la un total de 12 neoane in loc de 6. Pare viabil. Oare as iesi mai bine la costuri?:)))). Sa verific. Merci visiniule.........(dupa 1 ora). Din ce-am vazut balast electronic 2x80W costa cam 150Ron iar 2x39W costa 85 Ron si ca sa aduc puterea totala la 280 imi trebuiesc 450 ron 3x2x80W  510 Ron pt 6x2x39W. Oare merege sa pun cate doua neoane  de 39 de W pe un ballast electronic de 80W?

17

Re: acvariu mare dupa mult timp

Nu, Nu merge. Raspunsul scurt.

Raspunsul lung este dat de impedanta filamentelor, balastul va vedea o impedanta mai mare decat a unui tub de 80W. Filamentele sunt in principiu la fel la toate tuburile T5. Watajul difera din lungimea tubului, pulberea fosforescenta si amestecul de gaze. Adaugand 4 filamente in loc de doua se modifica impedanta circuitului. Balastul este posibil nici sa nu incerce sa aprinda lampile.

De ce ti-ai ales un proiect atat de mare daca nu ai finantele sa-l faci? Cu scurtaturi si improvizatii o sa ajungi repede sa regreti. Asta ca o parere separata, ce nu tine de subiectul discutat.

Daca as avea finantele necesare as merge numai pe tuburi de 24W amestecate. Cateva 830-uri, cateva 865-uri si cateva 880-uri smile

Daca-ti pica un tub pierzi 24W pana remediezi problema, daca-ti pica 80W deodata ai o problema wink

18

Re: acvariu mare dupa mult timp

in primul rand vreau sa fac alegerea corecta....pe de alta parte nu e tot una sa cheltui 50 de milioane intr-o zi sau 1 an:)) despre asta e vorba. Daca pun neoane de 24 ar cam trebui sa pun 20.....asta nu complica constructia capacului? Ca sa evit problemele as putea lua 1 neon de rezerva sau cand se redreseaza bugetul dupa cheltuielile initiale as putea lua si un balast......imi pare rau daniel dar ai inteles gresit. Chiar imi doresc acvariul asta. hahahahahaha

19

Re: acvariu mare dupa mult timp

Adi, nu stiu de unde ai luat tu preturile alea. Ia vezi asta, poate te ajuta sa recalculezi:
http://www.marbotrade.bizoo.ro/vanzare/ … 220-240-T5

Daniel, bagi omul in ceata cu tuburile de 24W si cu temperaturile de culoare. Va afla si despre asta in momentul in care va vrea sa le achizitioneze citind articolele de pe forum.  smile

20

Re: acvariu mare dupa mult timp

Aha foarte frumos! :apl  Daca eu am nevoie de 480  W prin folosirea reflectoarelor ar mai scadea necesarul de neoane sa zicem? Sau mai bine zis daca am deja 480 W si folosesc reflectoare fac un lucru rau? Maresc prea mult intensitatea?