1

Subiect: JBL e1500 sau JHW-404

Ma gandesc ca imi veti recomanda JBL, dar daca ma uit la specificatii putin, inclin sa nu merg pe el.

                                   e1500          JHW-404

debit                           1500 L/h         2000 L/h
volum mat. filtrant         8 L                11 L

Acum nu stiu nimic de zgomot-ul creat, posesorii de JBL sunt foarte multumiti, nu stiu nimic despre JHW.

p.s. mentionez ca diferenta de pret va fi de max 20 lei ( ambele cu materiale filtrante incluse )

2

Re: JBL e1500 sau JHW-404

Eu folosesc si JBL e1500 si JHW 402 (fratiorul mai mic al lui 404). De ambele sunt multumit, ca si nivel al zgomotului. Ce ar mai trebui sa iei in calcul, in afara de cele specificate de tine:
- consumul (la 404 cam mare in comparatie cu JBL, deci un minus)
- un plus la JHW este faptul ca are si skimmer incorporat. Daca gasesti si varianta cu UV (404b), ar mai fi inca un plus.
- la JHW nu ai posibilitatea reglarii debitului decat daca ii cumperi separat robineti

3

Re: JBL e1500 sau JHW-404

visiniu A scris:

Eu folosesc si JBL e1500 si JHW 402 (fratiorul mai mic al lui 404). De ambele sunt multumit, ca si nivel al zgomotului. Ce ar mai trebui sa iei in calcul, in afara de cele specificate de tine:
- consumul (la 404 cam mare in comparatie cu JBL, deci un minus)
- un plus la JHW este faptul ca are si skimmer incorporat. Daca gasesti si varianta cu UV (404b), ar mai fi inca un plus.
- la JHW nu ai posibilitatea reglarii debitului decat daca ii cumperi separat robineti

JHW are si debitul mai mare, de unde si consumul ( bine recunosc 25W in plus pentru 500L e cam mult )

Skimmer am deja si nu ma intereseaza nici debitul sa il reglez, ma intereseaza pentru un acvariu mare ( sa il pun in paralel cu Tetratec EX 1200 pe care il detin deja ) si de asta ma gandesc mai mult la debitul de apa si volumul materialului filtrant .

Re: JBL e1500 sau JHW-404

visiniu A scris:

- un plus la JHW este faptul ca are si skimmer incorporat.

apropo de skimmer, cum isi face treaba ? se adapteaza la nivelul apei din acvariu sau este fix ?

5

Re: JBL e1500 sau JHW-404

clar jbl, consum mai mic si randament mai mare.

Multi vad, putini cunosc !

6 Editat de Technics (2012-12-01 00:10)

Re: JBL e1500 sau JHW-404

Eu am avut JHW 403 si l-am vandut din cauza consumului prea mare (35W declarati de producator, dar inclin sa cred canu este real) ... am cumparat JBL e1501 consum 20W, vorbind exact de acelasi debit.
O sa te lovesti si de faptul ca nu are debit reglabil, chiar daca acum spui ca nu te intereseaza asta ... si un lucru foarte important este perioada de garantie (JHW - 1 an, JBL - 4 ani)

Re: JBL e1500 sau JHW-404

1 an nu se mai ofera din 2007, de cand am intrat un UE.

8 Editat de Technics (2012-12-01 00:48)

Re: JBL e1500 sau JHW-404

Corydoras A scris:

1 an nu se mai ofera din 2007, de cand am intrat un UE.

Vorbesti in cunostinta de cauza, sau nu?
Sper sa nu fiu acuzat ca fac reclama, citeste matale aici:

http://www.acvariidevis.ro/forum/topic/ … sunsun-hw/

Data viitoare te rog sa fii mai informat.

9 Editat de Corydoras (2012-12-01 01:35)

Re: JBL e1500 sau JHW-404

Legal trebuie 2 ani, garantie de conformitate.

"Art. 16
Raspunderea vanzatorului, conform prevederilor art. 9-14, este angajata daca lipsa de conformitate apare intr-un termen de 2 ani, calculat de la livrarea produsului. "

de aici http://www.dreptonline.ro/legislatie/le … uselor.php

Deci, 1 an e' ilegal. Cine vinde produse cu garantie 1 an incalca legea, treziti-va oameni buni.

Technics A scris:

Data viitoare te rog sa fii mai informat.

cine-i dezinformat ?! lol

10

Re: JBL e1500 sau JHW-404

Se pare ca faci o confuzie intre garantia de conformitate si garantia comerciala  wink
Eu faceam referire la un fapt concret si simplu, filtrul JHW are 1 an garantie, JBL are 4 ani, mai simplu de atat nu se poate, dar hai sa ne oprim aici ca i-am poluat colegului topicul.
P.S. daca vrei sa mai discutam pe tema asta o putem face prin intermediul PM.