1 Editat de NunuMic (2012-12-04 02:45)

Subiect: Mai aproape de natura...

Salutare, ma numesc Ady si sunt din Braila.
Detin un acvariu de 510 litri si am inceput un setup acum trei saptamani.
Pe langa acvariu mai sunt si astea:
-Filtrare: Doua filtre JBL: e900 si e1501, din care pe e900 am montat si un Top Clean II, iar de cel mai mare am legat reactorul extern facut din filtru de apa pentru robinet.
-Substrat: JBL AquaBasis Plus si JBL Manado.
-Iluminare: 6 tuburi T5: JBL Natura(3 Buc) si JBL Tropic (3 Buc) cu 3 balasturi electronice duble de la Osram cu 54W/bucata.324W in total... Ca o paranteza, capacul avea doua tuburi T8 la care am renuntat abia la setup-ul asta...
-Fertilizare: -CO2 din plin... Adica: PH la 6.60-6.65 (cu PH Controller)
-Micro si Macro cumparati de la un tip de pe forum(Marian).
-Fauna: Neoni, Beta si Creveti Red Cherry
-Flora: Intrebati-l pe Lup Cosmin (pentru nerbdatori) sau veti vedea in poze zilele astea. (sunt total paralel cu denumirile plantelor)

Sper ca totul sa decurga ok...
Ape Limpezi !!!

Ce simpla mi se parea acvaristica pana sa dau de voi......

2

Re: Mai aproape de natura...

Nu  ai uitat nimic? pozele ...  big_smile

3

Re: Mai aproape de natura...

Pozele... Nu sunt asa clare cum vroiam eu sa iasa, dar totusi...

Ce simpla mi se parea acvaristica pana sa dau de voi......

4

Re: Mai aproape de natura...

Frumos colega  smile ......
Dupa cum ti-am mai scris si pe un alt forum,acvariul arata bine pentru inceput  wink ..
Asteptam sa vedem si evolutia lui in continuare .....
Felicitari  :apl

5

Re: Mai aproape de natura...

De la ce sunt bulele de aer din apa?

Re: Mai aproape de natura...

Acvariul arata destul de bine pentru inceput  :fok Succes !

7

Re: Mai aproape de natura...

Tocmai facusem un schimb de apa si de aceea erau bule in apa, dar mai sunt si de la perlat...
Mersi Petre, am vazut si pe postul de pe "alt forum", dar nu am apucat sa scriu acolo...
MariusMinu mersi pentru incurajare...
Acum o problema... Pe aceste cioate a aparut un mucus albicios, ce sa-i fac?

Ce simpla mi se parea acvaristica pana sa dau de voi......

Re: Mai aproape de natura...

NunuMic A scris:

Tocmai facusem un schimb de apa si de aceea erau bule in apa, dar mai sunt si de la perlat...

   Eee da... asa tare perleaza la tine? lol

NunuMic A scris:

Pe aceste cioate a aparut un mucus albicios, ce sa-i fac?

   Nu ai ce sa-i faci, o sa se duca singur odata cu ciclarea.

9

Re: Mai aproape de natura...

NunuMic A scris:

Acum o problema... Pe aceste cioate a aparut un mucus albicios, ce sa-i fac?

Uneori mai apare si daca lemnul nu este uscat complet.

10

Re: Mai aproape de natura...

Succes cu acvariu, RIP crevetilor..(Betta vs. creveti=  :frog )

Ofera sfaturi nu jigniri!

11 Editat de NunuMic (2012-12-05 22:10)

Re: Mai aproape de natura...

Cred ca de aceea nu prea mai vad nici macar un crevete?:))
Ancistrus am zis ca doar ce am facut schimbul de apa, dar mai sunt bule si de la perlat... nu 90% din perlat, dar sunt...:)

Ce simpla mi se parea acvaristica pana sa dau de voi......

12

Re: Mai aproape de natura...

Noutati la mine in acvariu, nu va zic ce, doar va las sa va uitati!!!

Ce simpla mi se parea acvaristica pana sa dau de voi......

13

Re: Mai aproape de natura...

Iarta-mi curiozitatea, cum vei aspira substratul acoperit in intregime de plantele "covor"? Intreb asta, fiind vorba despre Discusii din bazin, despre care sper din tot sufletul, ca te-ai documentat temeinic, in privinta nevoilor lor.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

14

Re: Mai aproape de natura...

Hai ca nu-s asa pretentiosi, ma uit la filme din mediu natural cu o apa foarte jegoasa si nu mai au nici pe dracu, aici sunt tinuti in puf...
Parerea mea...Si daca se cara, asta este...Nu stric ce-am facut pana acum pentru 4 discusi...

Ce simpla mi se parea acvaristica pana sa dau de voi......

15

Re: Mai aproape de natura...

NunuMic A scris:

Hai ca nu-s asa pretentiosi, ma uit la filme din mediu natural cu o apa foarte jegoasa si nu mai au nici pe dracu, aici sunt tinuti in puf...
Parerea mea...Si daca se cara, asta este...Nu stric ce-am facut pana acum pentru 4 discusi...

Asta este unul din momentele in care, uiti ca te afli pe un forum de acvaristica?

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

16

Re: Mai aproape de natura...

Nup, dar parerile despre discusi sunt pro si contra, asa ca nu mi-e frica...

Ce simpla mi se parea acvaristica pana sa dau de voi......

17

Re: Mai aproape de natura...

NunuMic A scris:

Nup, dar parerile despre discusi sunt pro si contra, asa ca nu mi-e frica...

"Neinfricatii" mi-au stirnit intotdeuna admiratia, pina in momentul in care, unii dintre ei, si-au dat seama ca lipsa fricii este mai putin vitejie si mai mult necunoastere...

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

18

Re: Mai aproape de natura...

Radule, nu fii rau. Admira-i omului pestii, doar a cheltuit o caruta cu ei. Ce mai conteaza ce se intampla peste 6 luni de acum incolo?

Si eu am cochetat cu ideea de a-mi lua discusi. Am renuntat cand mi-am dat seama ca nu prea am inca destula idee ce fac acolo in bazin. Decat sa-mi bat joc de pestii astia nevinovati am preferat sa-mi vad de buruienile mele.

Inca mai tin niste pesti care altii i-ar fi aruncat demult. Niste neoni strambi si chirciti. Nu ma lasa inima sa-i dau la veceu. Daca or fi strambi din cauza mea, nu stiu.

19

Re: Mai aproape de natura...

Cind pozele vor avea calitate si in ele vor fi surprinse corect exemplarele (pozitie), ca sa-mi pot face o idee despre pesti, ii voi admira, deocamdata... sint doar ingrijorat pentru soarta lor...

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

20 Editat de NunuMic (2013-01-21 17:53)

Re: Mai aproape de natura...

Eu nu am nimic nu saracele animale, ideea e ca pe unde am citit sunt pareri pro si contra, pana nu vad despre ce e vb nu pot sti cum pot avea grija de ei. Sincer am vazut o singura data discusi intr-un bazin, restu numai poze si filmulete, azi am vazut pentru a doua oara bazine cu discusi. Momentan se simt bine la mine in acvariu, au trecut de prima etapa, acomodarea cu apa, acum trebuie sa se acomodeze cu mediul din acavriu. Orice fiinta se poate acomoda la orice mediu, daca suntem prapastiosi? Ce facem? Eu zic ca e mai bine sa-i lasi sa se acomodeze, sunt doar pui, au spatiu destul, au crengi, plante, alte vietuitoare pe langa ei, in mediul natural asa traiesc. Doar nu iau alt acvariu sa-i cresc in apa distilata, vai doamne :"am discusi"...
Daniel te rog frumos sa-ti vezi de bazinul tau, daca vroiam sa ma felicite cineva, chiar o ceream, am vrut doar sa arat ca pot avea discusi frumosi, nu ca am cheltuit nusht cat pe ei... Asta mai putin conteaza....
Si daca tot nu sunt persoane care sa admire frumusetea ci numai oameni care "le stiu pe toate", am rugamintea sa se inchida acest post si sa se stearga pozele puse de mine!
Mersi mult !

Ce simpla mi se parea acvaristica pana sa dau de voi......