1 Editat de alexr (2012-12-08 16:59)

Subiect: acvariul meu

buna acvarii  de vis as dori niste sfaturi sau sugestii pentru acvariul meu il am de o luna si am adaugat mai multe feluri de pesti:
-2 xipho aurii
-5 xipho aurii cu negru
-3 neoni
-2 tetrazona
-2 guramii
-4 zebre
-2 betta albastrii(mascul+femela)
-2 xipho alb cu negru
-4 guppy
-2 dalmatieni
-2 pesti la care nu le stiu numele
-4 molly negrii si galbeni
Acvariul este acvariu diversa 80,filtru diversa claro 1000,incalzitor diversa de 100 w si 2 neoane t8 de 18 w.Am 2 plante naturale:MYRIOPHILLUM AQUATICA si BACOPA AMPLEXICAULIS ,PIETRIS COLORAT DE 3-4 MM,O PLANTA ARTIFICIALA SI UN DECOR CU STANCI din pacate nu pot pune imaginea deoarece este prea mare si serverul nu o accepta.CE AR TREBUI SA SCOT DIN ACVARIU?(pesti,plante etc?)

2

Re: acvariul meu

Numele nu spune multe despre volumul acvariului. As merge pe varianta ca e un acvariu de 100L-120L. Sper sa nu fie 80L si numele sa indice lungimea lui smile

Oricum ar fi ai prea multi pesti mai ales specii care fac multa mizerie. Viviparii sunt cam cacaciosi ei asa, lucru ce face dificila mentinerea in echilibru al unui astfel de acvariu.

In 100L eu nu as tine mai mult de 10 vivipari SAU 15-20 neoni.

3 Editat de alexr (2012-12-08 17:08)

Re: acvariul meu

danielt A scris:

Numele nu spune multe despre volumul acvariului. As merge pe varianta ca e un acvariu de 100L-120L. Sper sa nu fie 80L si numele sa indice lungimea lui smile

Oricum ar fi ai prea multi pesti mai ales specii care fac multa mizerie. Viviparii sunt cam cacaciosi ei asa, lucru ce face dificila mentinerea in echilibru al unui astfel de acvariu.

In 100L eu nu as tine mai mult de 10 vivipari SAU 15-20 neoni.

da am uitat sa zic ca am si 2 sanitari si acvariul este de 112 l

4

Re: acvariul meu

Cum spuneam, incearca sa reduci incarcatura biologica. Cantitatea aia de pesti este prea mare pentru filtrarea folosita si volumul de apa.

Ti-ar trebui un filtru canistra destul de mare, multe plante si grija la mancare ca sa poti tine stocul actual pe termen lung. Altfel vor aparea problemele si cu ele boli si moarte.

Decizia e a ta ce vrei sa faci in acvariul tau, doar iti zic ce se poate intampla.

Re: acvariul meu

alexr A scris:

PIETRIS COLORAT DE 3-4 MM,O PLANTA ARTIFICIALA

:fcry
scoate-le

6

Re: acvariul meu

Din descriere, este o mica ciorba de peste.  sad

"Rabdarea este....pasiune imblanzita."