Subiect: Acvariul meu de 126 L "Un Nou Inceput"

Buna seara
In urma cu ceva timp m-am hotarat sa renunt la ciclide si m-am apucat de un plantat in 126L. Mi-a fost grea despartirea de ciclide dar au crescut destul de mult si ii chinuiam in acvariu asa ca le-am gasit o casa mai mare. Am scos tot din acvariu am spalat filtre, geamu si tot ce era inauntru si am pus acvariu la ciclat.
Aparatura a ramas aceeasi:
- Filtru extern Tetra EX700
- Incalzitor 100W
- Lumina 1 x 18W Power-Glo si 1x 18W Aqua-Glo ambele T8( program lumina 06:00-09:00 si 16:30-22:00 )
- Nisip granulatie 1-3mm jos si 2-4mm deasupra
- Plantele nu le stiu exact denumirea ( le-am luat pe incredere de pe forum  big_smile  )
- Instalatie CO2=> clasica bomba, sucsesiunea bulelor fiind de 1 bula la 4-6 sec

"Locatarii" mai au un pic de asteptat undeva pe joi vreau sai aduc acasa:
- 30 neoni
- 6 cory panda
- 4 ancistrus
Dupa o saptamana urmeaza 4 scalari( 2 negri si 2 argintii )
Imi puteti spune daca sunt oki pestii pe care vreau sa-i bag in acvariu? si daca sunt prea multi.

Va multumesc si astept pareri si reclamatii

Re: Acvariul meu de 126 L "Un Nou Inceput"

Am adaugat cateva poze

3

Re: Acvariul meu de 126 L "Un Nou Inceput"

Frumos sa vedem evolutia plantelor........... BAFTA

Nimeni nu moare virgin......viata io trage fiecariua cel putin odata.....:)

4

Re: Acvariul meu de 126 L "Un Nou Inceput"

Trecand la plantat, va trebui sa te gandesti si la suplimentarea luminii si fertilizare.

5

Re: Acvariul meu de 126 L "Un Nou Inceput"

cred ca ar fi mai bine sa ramai la neoni,cory si ancistrusi fara scalari,care cresc destul de mari si au nevoie de un volum destul de mare de apa plus ca si volumul filtrarii va fi  cam mic pentru ce ai vrea sa bagi.oricum,mult succes si ape limpezi iti doresc  :sok

Re: Acvariul meu de 126 L "Un Nou Inceput"

Buna seara
Multumesc pentru aprecieri si voi tine cont de ce mi-ati spus
" juulic " momentan am doar ex700 inauntru dar mai pot adauga un filtru intern care sta pe bara, despre pesti stiu ca ai dreptate cu scalarii dar ii tin pana se fac mari si apoi nu se stie.....poate un bazin mai mare
" visiniu " stiu de lumina si vreau sa modific pe t5 iar fertilizantul urmeaza sa iau

Inca o data multumiri pentru sfaturi

7

Re: Acvariul meu de 126 L "Un Nou Inceput"

Daca iti plac scalarii, eu zic ca poti sa bagi 2.
4 scalari nu e ok la volumul ala de apa. Problema este ca nu o sa ai o pereche care sa depuna. Eu am avut 4 scalari mici in 160 lit si deja am donat 2. (incepuse batalia de la Rovine  lol  )

"Rabdarea este....pasiune imblanzita."

Re: Acvariul meu de 126 L "Un Nou Inceput"

Buna seara
Intre timp am achizitionat 30 neoni si 7 cory panda, am refacut si instalatia de lumini cu 2 neoane T5 ce 35W Juwel.

Re: Acvariul meu de 126 L "Un Nou Inceput"

am uitat sa pun si pozele  big_smile