1

Subiect: PURIGEN SEACHEM

Am aflat si eu mai nou despre acest produs,as vrea sal folosesc la acvariu de apa dulce.Cine il foloseste imi poate spune si mie cat de bun este ? Se merita da sau nu.

2

Re: PURIGEN SEACHEM

si eu am vrut sa-l folosesc dar mi s-a spus ca la apa dulce matrix-ul este mai recomandat

3

Re: PURIGEN SEACHEM

Face altceva decat face matrix,am inteles ca ar face ceva ce face separatorul de proteine.Apa se face cristal (la fel ca cea sarata).Am dat comanda si eu azi la 500g si un saculet .Maine imi vine ,astept sa vad ce face . :sbr

4

Re: PURIGEN SEACHEM

Conform descrierii de pe site-ul producatorului poate fi folosit atat la marine cat si la apa dulce, sunt multe informatii interesante acolo despre acest produs, daca face macar jumatate din ce se spune si tot este bine.
Asteptam sa ne spui si tu cat de multumit esti de el.

5

Re: PURIGEN SEACHEM

da  Jonny dar a spus ca in acvariile de apa dulce(cu ciclide) nu se aduna atatea proteine si nu sunt asa de sensibili la ele
se poate folosi fara nici o rezerva dar, zicea ca este o investitie mai putin necesara

6

Re: PURIGEN SEACHEM

Am vb cu cineva care il foloseste la acvari cu ciclide.Si mia zis ca se vede diferenta apa mult mai limpede,am sa va tin la curent cum isi face treaba .

7

Re: PURIGEN SEACHEM

De asta seara sunt in posesi a 500 g de PURAGEN si un saculet   .Maine il voi pune in filtru.

8

Re: PURIGEN SEACHEM

Azi am pus purigenul in filtrul fluval .Astept sa vad daca da rezultate. :pls Sper sa fie apa mai limpede,cum mia spus cineva care il foloseste de cateva luni. :sok

9

Re: PURIGEN SEACHEM

La nici 24 de ore de cand am pus Purigenul in acavriu,sa facut apa foarte clara Clar face ce scrie pe cutie.Ai impresea de apa sarata clara.Recomad cine vrea sal foloseasca o sa fie foarte multumit de rezultate :sok

10

Re: PURIGEN SEACHEM

Mai exact ce anume? Ca nu inteleg cum clarifica apa acest Purigen. Si ce anume din apa scoate?

Nu de altceva dar eu n-am avut niciodata probleme cu claritatea apei in afara de cazurile normale din timpul ciclarii. Nu prea e clar, din ce ai scris pana acum, ce anume iti cauza tie apa neclara si cum a rezolvat Purigen problema.

11

Re: PURIGEN SEACHEM

Pai diferenta intre un acvariu de apa dulce si unul sarat ca apa .

12

Re: PURIGEN SEACHEM

johnny nu cred ca in 24 de ore a facut asta, oare?  tongue

13

Re: PURIGEN SEACHEM

johnny A scris:

Pai diferenta intre un acvariu de apa dulce si unul sarat ca apa .

Sunt diferente foarte mari intre cele doua. Si de chimie a apei si de densitate si de filtrare. In continuare nu imi este clar de ce ai avut nevoie de Purigen si cum lucreaza aceasta. Mai ales la cata filtrare ai tu cu atat mai putin se explica nevoia de a folosi Purigen.

14

Re: PURIGEN SEACHEM

Am sa fac niste poze si o sa vedeti clar rezultatele.Am inteles ca scoate proteina din apa aceasi ce face un separator de proteine.Tipul care mi la recomandat este crescator de ciclide  si il foloseste de ceva timp .El chiar stie destul de bine acvariul meu .Si el mi la recomadat .

15

Re: PURIGEN SEACHEM

Pentru cine il cunoase este EUGEN cichlizone ca user ^:)^

16

Re: PURIGEN SEACHEM

Din cauza ca sunt pesti mari si manaca mai mult carne ,nu reuseam ca sa fac apa clara.Cand am facut acvariu am avut de gand sami aczizitionez un spumator,skimmer, dar nu aveam unde sal pun Renuntasem la sump .Fara skimmer nu reusesti la o apa clara cu pesti mari .Nu stiam ca exista purigen care face practic aceasi lucru ce face skimmerul.Atrage proteinele din apa .

17

Re: PURIGEN SEACHEM

Regret din nou ca am incercat sa comunic cu tine.

18

Re: PURIGEN SEACHEM

Nu te inteleg de ce!

Re: PURIGEN SEACHEM

Erau bune cateva poze din lateral, inainte si dupa ce ai folosit purigen. Stii cum e vorba aia: O poza face cat o mie de cuvinte...

20

Re: PURIGEN SEACHEM

Cam lunga si confuza discutia, cind este simplu sa se citeasca prospectul acestui produs. Cine cumpara cirnati Plescoi, ar trebui sa stie la ce sunt buni... lol
   Nu este altceva decit un mediu de filtrare mecanica (asemanator cu carbunele activ, prin dimensiunea porilor), la care se adauga proprietatea de a inlatura compusii nocivi ai Azotului (Amoniac, Nitriti, Nitrati), ceea ce ii confera si proprietatile specifice mediilor de filtrare biologica.
http://www.seachem.com/Products/product … rigen.html

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!