Subiect: Parere filtru cu UV

Vreau sa achizitionez un filtru cu uv Aquael UNI-UV 500 asta pentru ca filtru pe care il am un Eheim Aquaball 130 (debit pompa 180-550 l/h)nu cred ca isi face treaba cum trebuie pentru un volum de 120 litri.




Ce parere aveti despre el? cat este de bun? ma incanta si ideea cu UV in conditiile in care combate alga verde unicelulară, protozoarele şi bacteriile dăunătoare, îmbunătăţeşte calitatea apei(mai limpede şi mai sănătoasă pentru peşti).

2

Re: Parere filtru cu UV

Parerea mea este ca ori iei un filtru extern + filtru uv(separat pe care sa il conectezi la out-ul filtrului extern)   ori iei doar un filtru extern, ideea ta mi se pare un compromis care nu va inmunatati nici unul din obiectivele tale.
Sper sa iei cea mai buna decizie.

Ofera sfaturi nu jigniri!

3

Re: Parere filtru cu UV

sunt mai multi ce folosesc filtre externe cu uv.eu nu pot sa iti dau nici un sfat ca inca nu am avut asa ceva,dar majoritatea din prietenii mei de prin zona au filtre cu uv incorporat.e adevarat ca ei ai ciclide.la plantate mi se pare ca nu e recomandat filtru uv,doar in caz de probleme si niciodata folosit peste masura.
mai asteapta sa vezi ce o sa mai zica cei care au avut.din partea mea,daca filtru uv are intrerupator de on/of poti sa il ei,nu strica,mai ales daca iti permiti ca bani.

4

Re: Parere filtru cu UV

Filtru extern + UV pe out. Asta daca vrei si UV. Oricum... filtru extern.  wink

5

Re: Parere filtru cu UV

octavian A scris:

.....la plantate mi se pare ca nu e recomandat filtru uv,doar in caz de probleme si niciodata folosit peste masura.
mai asteapta sa vezi ce o sa mai zica cei care au avut....

Intrucat cam toate subiectele au fost discutate, si sunt rediscutate in cazuri particulare recomand sa cititi amandoi acest topic cel putin pana la mesajul #37(sau direct pe acela daca nu va permite timpul)
   
http://www.acvariidevis.ro/forum/topic/ … vam-gasit/

Incercati sa cititi cand aveti timp ce spun si cei care detin acvarii echilibrate si tot odata au experienta, in topicuri care nu va apartin sau nu v-ar privi in mod direct. Veti gasi astfel raspunsuri la intrebarile pe care inca nu le-ati adresat.

Octavian, ti-am folosit cuvintele pentru a oferi alte sfaturi, nu in nume de rau.

Ofera sfaturi nu jigniri!

6

Re: Parere filtru cu UV

adrian,pot spune ca discutia "se aprinde" dupa postarea 37.(am citit pana la pagina trei,insa nu mai am timp si nici nu ma priveste,cel putin momentan,aceasta discutie),plus ca intrebarea colegului mihai era alta:daca se merita filtru cu uv incorporat,nu daca se preteaza uv la plantate.
la intrebarea lui eu,personal,cred ca se merita.cunosc destule persoane care au asa la ciclide.si daca merge(face fata) la ciclide("unde e jegu mare") cu siguranta face fata si la plantate.
din ce am auzit am spus ca nu s-ar preta la plantate,dar am spus ca nu am studiat,si i-am dat doar un motiv de studiu.din ce am citit din topicul prezentat,domnul baracuda era singurul care sustinea ca ar merge,bineinteles cu dovezi si din experienta proprie

am raspuns la ce am stiut si am oferit obiect de studiu la ce nu am stiut sigur