Subiect: acvariu nou

In primul rand buna ziua la toata lumea. Am fost sambata la Hornbah si mi-am cumparat un acvariu Eheim de 63L cu: -filtru Eheim aquaball60
                          -icalzitor Eheim Jager de 50w
                          -10 kg pietris alb de 2-3mm
                          -neon alb de 15w
                          -cateva pietre decorative
As vrea sa-mi spuneti si mi daca este bun pietrisul, ce plante as putea sa bag (tinand cont de pietris si neon), si care ar fi populatia ideala pt acest volum de apa( tinand cont ca vreau sa bag in el xipho, moly, edleri, ) si daca as putea grabi in vreun fel ciclarea si daca da ce sa cumpar. Va mltumesc anticipat

ceea ce faci te reprezinta

2

Re: acvariu nou

Salut!
15 w la 60 de litri e putin. ai nevoie de minim 30w, adica 0.5w/l. Pentru plante ai nevoie si de un substatrat nutritiv, pe linga pietrisul ala.Vivipari de obicei traiesc bine impreuna, dar ai grija la suprapopulare. Un calcul, groso-modo, ar fi cam asa: 1.5litri/cm peste. Nu uita sa iei in considerare ca xipho poate atinge si 10cm. Ciclarea se poate grabi cu solutii de genu jbl filter start, se numea, parca. Eu personal nu am folosit asa ceva, de aceea recomand o ciclare clasica, ca la mama ei.

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"

3

Re: acvariu nou

Salut Dany. Daca te intereseaza iti pot dona si ramirez-ul, ca nu se intelege cu scalarii pe care i-am cumparat. Bafta cu acvariul.

4

Re: acvariu nou

Shauru daca vrei sa il donezi sau sa iti dau alte speci de pesti deocamdata am numai cativa sanitari si cateva ciclide.Sunama la 0765807409 sau daca nu dami un Buzz la id me.senzor@yahoo.com Sal

Re: acvariu nou

mersi frumos bobi, dar legat de neon ce sa zic asa am cumparat acvariul, am vreo sansa sa gasesc neon mai puternic la aceleasi dimensiuni cu asta? si ce inseamna substrat nutritiv? vanzatorul de la hornbah mi-a zis ca e suficient pietrisul

ceea ce faci te reprezinta

Re: acvariu nou

salut Shauru. mersi frumos dar nu pot sa iau ramirezul vreau sa renunt la acvariul pe care il aveam inainte (care de altfel era si mai mare) iar asta pe care l-am cumparat acum este la fel ca al tau si nu vreau sa-l suprapopulez

ceea ce faci te reprezinta

7

Re: acvariu nou

salut!
substratul nutritiv e acel substrat care se pune pe fundul acvariului, de unde planta sa isi poata lua "mincarea". Exista substrate gata preparate (ADA AquaSoil, Dupla ROOT) dar si pe care trebuie sa le prepari tu (JBL Aqua BAsis+ pietris). Acum gindeste=te putin: cum sa fie de ajuns pietrisul care e inert din punct de vedere chimic?
Substratul fertilizant poti sa il prepari si singur. Era pe aici pe forum o reteta: 80% turba, 15% argila, 5% cenusa de lemn. Eu l=am folosit si a fost cit de cit ok, bine intr-un setup care a tinut 2 luni.

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"

Re: acvariu nou

pai si eu cum procedez acum? deja am pus apa in acvariu de sambata si am pus toate cele in functiune, apa a ajuns la temp potrivita, maine merg sa iau filter start si niste plante. banuiesc ca acum trebuie sa o iau de la capat; daca iau substrat trebuie sa-l golesc si sa scot pietrisul?
am si eu o intrebare prosti aia de vanzatori de la hornbah de ce sunt pusi acolo daca nici atat lucru nu stiu? ce acvaristica stiu aia? eu asa cred ca e normal daca nu ma pricep la ceva spun ca nu stiu decat sa dau indicatii gresite,nu?

ceea ce faci te reprezinta

9 Editat de rtklancelot (2010-01-19 16:58)

Re: acvariu nou

da....din pacata ...da....ar cam trebui sa reincepi tot procesul.....din cate imi amintesc eu am scris acel topic despre substratul "home made" turba+argila+cenusa de lemn...iesi mult mai ieftin decat substratul de firma. Acum dupa cum zicea si bobi 15 W pt 60 de litri e putin...poti avea substratul f bun, de firma...dar fara iluminare suficienta ar fi inutil....Plantele la fel ca pesti sunt sensibile la anumiti factori ( in functie de planta apar anumite variabile: duritate, macro si micro - nutrienti, iluminare, etc...) teas sfatui sa incerci sa creezi pe o foaie un anumit layout al acvariului, noteaza numele la fiecare planta ..si cauta toate informatiile pe care le poti gasi despre acea planta

Vezi care plante se potrivesc pt decorul care vrei sal realizezi....unde se pot gasi...si poate in weekend te reapuci de amenajarea acvariului.....

"pai si eu cum procedez acum? deja am pus apa in acvariu de sambata si am pus toate cele in functiune, apa a ajuns la temp potrivita, maine merg sa iau filter start si niste plante. banuiesc ca acum trebuie sa o iau de la capat; daca iau substrat trebuie sa-l golesc si sa scot pietrisul? " nu ar trebui sa fie atat de greu si plus ca rezultatul este incredibil.....asa ca spor la treaba

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=bfGyFZ6ljhI[/youtube] uite un link care iti prezinta ceea ce ar trebui tu sa faci....si ordinea pasilor.....acel acvariu il estimez tot pe undeva pe la 60 de litri raportat la dimensiunea maini acvaristului in comparatie cu acvariul)....Dupa cum observi plantele schimba radical aspectul unuic acvariu...tocmai de aceea eu nu as tine ciclide ....:D Poti gasi pe youtube mai multe astfeld e filmulete, how to plant ...dai o cautare si tu

calitatile unui acvarist....rabdare si spirit de observatie

10

Re: acvariu nou

multumesc frumos de sfaturi. sper sa imi iasa dar lamuriti-ma si pe mine cu neonul . l-as putea schimba cu unul mai puternic, ar fi suficient sau trebuiesc mai multe?

ceea ce faci te reprezinta

11 Editat de Timi (2010-01-23 00:57)

Re: acvariu nou

danystyle A scris:

multumesc frumos de sfaturi. sper sa imi iasa dar lamuriti-ma si pe mine cu neonul . l-as putea schimba cu unul mai puternic, ar fi suficient sau trebuiesc mai multe?

Depinde ce fel de acvariu doresti sa ai mai exact ce tipuri de plante doresti, daca bagi lumina multa trebuie fertilizare + co2.
Mai jos ai niste poze, capacul de la acvariul meu, am montat 2 t5 24w.

Ai grija ce tuburi cumperi, T5 43.8cm sunt produse de JBL sau Juwel si costa de la in jur de 60 ron, cele de 59cm nu intra in acest capac.

Daca doresti mai multe detalii despre modificarile aduse capacului nu ezita sa intrebi.

12

Re: acvariu nou

.

13

Re: acvariu nou

.

14

Re: acvariu nou

neoanele de fapt pini aceia de la tuburi ar fi bine sa le izolezi cumva ceva silicon sa nu te trezesti domne fereste dansand

natura un rau necesar smile

15

Re: acvariu nou

M-am gandit la asta, de 4-5 luni nu am avut probleme.

16

Re: acvariu nou

Timi A scris:

M-am gandit la asta, de 4-5 luni nu am avut probleme.

nu trebuie sa ai de mai multe ori probleme nu e de joaca cu 220 v

natura un rau necesar smile

17

Re: acvariu nou

eu ma gandeam sa bag un neon mai puternic dar de aceleasi dimensiuni ca cel pe care il am acum. nu as vrea sa mai modific capacul. am sa va anunt ce plante bag in el si atunci poate imi spuneti ce lumina mi-ar trebuii

ceea ce faci te reprezinta

18

Re: acvariu nou

as mai avea si eu o intrebare legat de declorinarea apei. eu pun aqua safe in apa si o pun in pet-uri de plastic cu dopul pus. este ok sau trebuie tinuta descoperita in galeti,bazine, etc?

ceea ce faci te reprezinta

19

Re: acvariu nou

Se poate si in peturi, si eu folosesc pet-uri de 5 litri  dar nu pun dopul si nici nu umplu pet-urile decat pana unde incep sa se ingusteze ( adica suprafata apei din pet sa fie egale ca diametru cel mai mare al pet-ului) .
Clorul iese in cca 24 de ore.
Nu folosesc aqua safe.

http://www.youtube.com/watch?v=yKihfekc7Qo

20

Re: acvariu nou

am reamenajat acvariul. am fost sambata la hornbah si mi-am luat substrat JBL aqua basis plus apoi am luat de la cineva niste plante (nu am retinut denumirile, mi-a zis ca nu sunt pretentioase,dar am sa le caut pe net sa aflu cate ceva despre ele). l-am facut exact cum am vazut in filmuletele de youtobe adica am pus substratul apoi aprox. 5-6cm de pietris in panta,am pus apa aproape jumatate, apoi pantele, pietrele decorative,completarea la apa(mentionez ca in apa am pus aqua safe si easy balance de la tetra)
am pus in functiune filtrul si incalzitorul,am aprins neonul pana seara, am pus putina mancare si l-am lasat pana a doua zi pe seara cand am pus pe buretele filtrului si in apa filter start de la JBL.
astazi cu parere de rau va spun ca deabea se poate vedea prin apa, iar pe plante s-a depus ceva alb vascos, am scos filtrul si buretele acestuia era practic imbacsit de aceasi chestie( ca nu stiu cum sa o numesc)
iar acum intrebarea: stie cineva care ar putea fi cauza, sa fie oare de la bacteriile din filter start?
va rog sa ma ajutati ca nu mai stiu ce sa fac

ceea ce faci te reprezinta