21

Re: Acvarii ce trebuiesc refacute.

eu am acvariu de 3 saptamani si deja ma gadesc sa fac schimbari.am sa pun substrat si cred ca renunt la nisipul color.are dreptate Administr cand zice ca un acvariu treb sa arate cat mai natural.Eu nu am pus nimic artificial cum ar fi:plante,castele etc dar parca nisipul asta colorat .voi ce spuneti?sa renunt?

laura-rac

22

Re: Acvarii ce trebuiesc refacute.

am inteles ca cel mai bun substrat sau cel mai indicat e cel cu nisip si pietris:nisip de granulatie mai mare si pietris din roci dure nu calcaroase:)

laura-rac

23

Re: Acvarii ce trebuiesc refacute.

Salutare tuturor. Bubu, inainte de a avea plante, te-ai ocupat de substrat? ai pus ceva bogat si hranitor?
Poate ai noroc sa primesti ceva plantute. E buna si salatzica, da-le-o la cina sa nu se ingrase.

...:::© |\/|  |  |--|  /\  | ©:::...

24

Re: Acvarii ce trebuiesc refacute.

da am luat de la tetra iar stratul e de 1-2 mm!am incercat sa ma iau dupa filmuletu care lam postat"acvariu setup":P

Carasius auratus auratus the King of aquarium! cool

25

Re: Acvarii ce trebuiesc refacute.

Nisipul colorat nu are ce sa caute in acvariu Laura. pune un substrat hranitor nu foarte fin dar nici mare, si acopera-l cu pietris, 3-4 mm diametru pentru a nu se tulbura apa. Daca pui nisip fin, putrezesc radacinile din cauza necircularii apei pe dedesubt.

...:::© |\/|  |  |--|  /\  | ©:::...

26

Re: Acvarii ce trebuiesc refacute.

laura A scris:

eu am acvariu de 3 saptamani si deja ma gadesc sa fac schimbari.am sa pun substrat si cred ca renunt la nisipul color.are dreptate Administr cand zice ca un acvariu treb sa arate cat mai natural.Eu nu am pus nimic artificial cum ar fi:plante,castele etc dar parca nisipul asta colorat .voi ce spuneti?sa renunt?

Si eu pana acum am avut pietris albastru dar eu il pusesem pt ca am carasei si imi era frica sa pun nisip sa numi faca vraiste.L-am schimbat si arata mult mai bine!cred ca e o ideie buna sal schimbi si sa pui un substrat apoi un strat si ceva plantute!o sa arate mai bine si pestisorii o sati multumeasca!

Carasius auratus auratus the King of aquarium! cool

27

Re: Acvarii ce trebuiesc refacute.

Bubu, ma bucura atitudinea ta.
Acum esti si tu incantat de modificarile pe care le-ai adus acvariului, iar daca tu esti fericit, gandeste-te cum sunt pestisorii tai.

...:::© |\/|  |  |--|  /\  | ©:::...

28

Re: Acvarii ce trebuiesc refacute.

mersi bymos ptr sfat.si am sa arunc nisipul colorat.of...de-abia am inceput cu acvaristica si au inceut ''grijile'':)

laura-rac

29

Re: Acvarii ce trebuiesc refacute.

e bine sa pun apa plata atunci cand trebuie sa mai scot din apa? mai bine cumpar apa plata decat sa astept sa iasa clorul etc.

laura-rac

30

Re: Acvarii ce trebuiesc refacute.

poti umple 2 bidoane cu apa cu o zi inainte sa schimbi apa la pesti. trebuie sa fie fara capac pt a iesi clorul. Nu e greu, ai de facut acum la inceput ceva modificari, dar dupa aia, tu vei fi cea care se va bucura de un coltisor din natura. Satisfactia e mare.

...:::© |\/|  |  |--|  /\  | ©:::...

31

Re: Acvarii ce trebuiesc refacute.

ai dreptate bymos.mersi ptr sfat.o sa mai am nevoie de astfel de sfaturi,sper ca nu deranjez...

laura-rac

32

Re: Acvarii ce trebuiesc refacute.

Nu e niciun deranj Laura.
Esti binevenita printre noi si te ajutam cu cea mai mare placere. Cred ca toti de aici sunt de aceeasi parere cu mine. Nu ezita sa ne intrebi, oricat de aiurea ti se pare intrebarea. Asa inveti, asa invatam toti.

...:::© |\/|  |  |--|  /\  | ©:::...

33

Re: Acvarii ce trebuiesc refacute.

eu tin tot timpul filtru doar atunci cand dau mancare la pestisori il opresc.la fel tin tot timpul si furtunul ala cu piatra care e pentru oxigenare.nu trebuie scoase din cand in cand?

laura-rac

34

Re: Acvarii ce trebuiesc refacute.

se spune ca ptr molly e nevoie la 10 litri apa o lingura de sare dar nu afecteaza apoi apa celorlalti pestisori?

laura-rac

35

Re: Acvarii ce trebuiesc refacute.

dap cred ca ai dreptate si o sa fie si mai bine cand o sa le pun si plante!sper sa fie cuminti si sa nu le manance!:P

Carasius auratus auratus the King of aquarium! cool

36

Re: Acvarii ce trebuiesc refacute.

laura A scris:

eu tin tot timpul filtru doar atunci cand dau mancare la pestisori il opresc.la fel tin tot timpul si furtunul ala cu piatra care e pentru oxigenare.nu trebuie scoase din cand in cand?

trebue scoase doar atunci cand le dai sa manance si eventual piatra seara in caz ca face un curent prea puternic(cel putin asa fac eu).

Carasius auratus auratus the King of aquarium! cool

37

Re: Acvarii ce trebuiesc refacute.

eu am crescut molly si sau facut mari si frumosi si nu leam pus sare acum nu stiu poate iti raspunde cineva care se pricepe mai bine la aceasta specie!:)

Carasius auratus auratus the King of aquarium! cool

38

Re: Acvarii ce trebuiesc refacute.

ok  Bubu. astept si pe altii sa confirme ptr ca trebuie sa fiu sigura sigura de ce am de facut.mersi

laura-rac

39 Editat de bymos (2009-01-10 04:20)

Re: Acvarii ce trebuiesc refacute.

Eu nu optez pt sare in acvariu decat atunci cand trebuie. Ce-i drept am auzit si eu de chestii de genul, dar sarea care e plina de iod este daunatoare pestilor.

Este adevarat ca pestii de apa dulce contin in organism cantitati de sare, mai mari decat in apa dulce in care se gasesc, dar sarea se adauga la transportul pestilor, pentru a reduce riscul mortalitatii, iar in cazul asta se pune 1g/l. Poti citi despre OSMOREGLARE (adica reglarea cantitatii de apa si sare din corp).
Sarea mai este folosita la tratarea anumitor boli provocate de paraziti precum costia, tricodina.. etc.
Pt asa ceva se foloseste sarea tonica, care se stie ca reduce si cantitatea de nitrit din apa. Mai nou se foloseste si clorura de calciu pt asa ceva.. (parca).

Sunt plante care nu rezista nici la cantitatile mici de sare, asa ca...

...:::© |\/|  |  |--|  /\  | ©:::...

40

Re: Acvarii ce trebuiesc refacute.

Bine Bymos renunt definitiv la ideea cu sarea( idee care nu-mi apartinea ci doar ma informasem despre molly).Multumesc

laura-rac