1

Subiect: Ce filtru este mai bun?

Salutare

Vreau sa achizitionet un filtru extern si as avea nevoie de niste pareri de la voi.
Marimea acvariului : sunt 2 variante 100 sau 180l, dar asta nu conteaza....in principiu ma intereseaza marcile in general...defecte, probleme, ZGOMOT, filtrare...etc, tot ce imi puteti spune

in plan am : Hagen Fluval 205 sau 305.
                   JBL Cristal Profi e900
                si de la EHEIM nu prea stiu pt ca sunt foarte scumpe
                  EXCLUS TetraTec-urile.

2

Re: Ce filtru este mai bun?

Imi cer scuze de gresala din titlu!!

3

Re: Ce filtru este mai bun?

Folosesc un e900 de 9-10 luni si sunt f. incantat de el. Daca alegi acvariu de 180l recomand un e1500. Debitul real la un e900 este de 350-400l/h iar la un e1500 600-700l/h.

Re: Ce filtru este mai bun?

Ia-ti un filtru extern Eheim Ecco Pro 200.. chiar daca dai mai mult pe el o sa iti scoti banii din energia consumata (foarte mica) si beneficiezi de calitate
putere consumata: 5W

Noi nu mostenim acest pamant, il imprumutam de la copiii nostri.

5

Re: Ce filtru este mai bun?

Dodge este fratele meu "Ce filtru este mai bune" I LOVE U BRO :X.Referitor la subiect depinde de marimea acvariului.Cea mai buna varianta este unul extern il poti izola unde ca sa nu faca prea mult zgomot sau a 2-a varianta sa iti iei un filtru intern.Daca ai bani dai pe unul care nu face mult zgomot poti sa iti cumperi de la Firma TetraTec.In caz ca nu dispui de prea multi bani si totusi vrei ceva bun iti poti lua second hand de pe diferite siteuri sau de pe okazi.ro.

Re: Ce filtru este mai bun?

smile)tare exoic. Pe bune, cand am citit am crezut ca esti tu sub alt nume. Apoi am citit intreg mesajul si m-am lamurit ca omul facuse doar o greseala smile

...greu cu pestii, dar mai greu cu oamenii...

7

Re: Ce filtru este mai bun?

Dodge A scris:

Salutare

Vreau sa achizitionet un filtru extern si as avea nevoie de niste pareri de la voi.
Marimea acvariului : sunt 2 variante 100 sau 180l, dar asta nu conteaza....in principiu ma intereseaza marcile in general...defecte, probleme, ZGOMOT, filtrare...etc, tot ce imi puteti spune

in plan am : Hagen Fluval 205 sau 305.
                   JBL Cristal Profi e900
                si de la EHEIM nu prea stiu pt ca sunt foarte scumpe
                  EXCLUS TetraTec-urile.

iati e 900 profi jbl calitate/pret cea mai buna

natura un rau necesar smile

8

Re: Ce filtru este mai bun?

marian75 A scris:
Dodge A scris:

Salutare

Vreau sa achizitionet un filtru extern si as avea nevoie de niste pareri de la voi.
Marimea acvariului : sunt 2 variante 100 sau 180l, dar asta nu conteaza....in principiu ma intereseaza marcile in general...defecte, probleme, ZGOMOT, filtrare...etc, tot ce imi puteti spune

in plan am : Hagen Fluval 205 sau 305.
                   JBL Cristal Profi e900
                si de la EHEIM nu prea stiu pt ca sunt foarte scumpe
                  EXCLUS TetraTec-urile.

iati e 900 profi jbl calitate/pret cea mai buna

Pt.100L sa zicem ca merge.....dar la 180-200L apa,jbl e900(400-500l/h reali) este "frectie la picior de lemn"

Cele mai bune indicii despre caracterul cuiva sunt:cum trateaza pe cei care nu-i fac niciun bine si cum trateaza pe cei care nu pot riposta

9 Editat de Schlaffen (2010-01-18 00:54)

Re: Ce filtru este mai bun?

marian75 A scris:

iati e 900 profi jbl calitate/pret cea mai buna

Tetratec-urile au mari probleme la garnituri.. experienta proprie.
Cele de la JBL sunt foarte ok, nu am auzit de probleme la ele.
Dar parerea mea este ca Ecco Pro Eheim, la calitate/pret sta foarte bine. De ce?
Pentru ca orice aparat electric devine un consumator, iar costul real = cost achizitie + cost intretinere!
$La un ecco pro (5w) adaugi 18,1 lei/an (la 4,12 lei kwh - acum e mai mult)
$La restu` sa zicem la un consum de 25w (cam asa au in general) adaugi vreo 90,23 lei/an
Face-ti si voi calculele...

Noi nu mostenim acest pamant, il imprumutam de la copiii nostri.

10

Re: Ce filtru este mai bun?

eXotic A scris:

Dodge este fratele meu "Ce filtru este mai bune" I LOVE U BRO :X.Referitor la subiect depinde de marimea acvariului.Cea mai buna varianta este unul extern il poti izola unde ca sa nu faca prea mult zgomot sau a 2-a varianta sa iti iei un filtru intern.Daca ai bani dai pe unul care nu face mult zgomot poti sa iti cumperi de la Firma TetraTec.In caz ca nu dispui de prea multi bani si totusi vrei ceva bun iti poti lua second hand de pe diferite siteuri sau de pe okazi.ro.

Interesant ce spui tu....1.Titlul nu se poate modifica si in al-II-lea post mi-am cerut scuze,
si
2.In primul am spus EXclus Tetratec-urile,

Multumesc de sfat oricum

11 Editat de Dodge (2010-01-18 01:29)

Re: Ce filtru este mai bun?

Lorenzo A scris:

Pt.100L sa zicem ca merge.....dar la 180-200L apa,jbl e900(400-500l/h reali) este "frectie la picior de lemn"

Nu stiu ce sa mai zic...eu acum folosesc un filtru intern Aquael Fan2 si cred ca real este 150-200l/h....pot spune ca are efecte foarte bune si nici odata nu am avut probleme cu apa.
Am 120l de apa in acvariu si dupa ce schimb 30-40l cam 12 ore este putin incetosata, doar putin...iar dupa aceea este foarte foarte limpede....
De ce crezi ca JBL e900 la 500l/h nu ar face treaba buna la un acvariu de aproximativ200l?

Este cumva vreo diferenta intre functionarea unui filtru extern fata de unul intern?

12

Re: Ce filtru este mai bun?

Schlaffen A scris:
marian75 A scris:

iati e 900 profi jbl calitate/pret cea mai buna

Tetratec-urile au mari probleme la garnituri.. experienta proprie.
Cele de la JBL sunt foarte ok, nu am auzit de probleme la ele.
Dar parerea mea este ca Ecco Pro Eheim, la calitate/pret sta foarte bine. De ce?
Pentru ca orice aparat electric devine un consumator, iar costul real = cost achizitie + cost intretinere!
$La un ecco pro (5w) adaugi 18,1 lei/an (la 4,12 lei kwh - acum e mai mult)
$La restu` sa zicem la un consum de 25w (cam asa au in general) adaugi vreo 90,23 lei/an
Face-ti si voi calculele...

Iti impartasesc experienta cu Tetratecu`... nici nu vreau sa ma gandesc...am gasit 10-15l de apa scoasa din acvariu...urata experienta

13 Editat de cedrik_punk (2010-01-18 09:57)

Re: Ce filtru este mai bun?

Dodge A scris:

Iti impartasesc experienta cu Tetratecu`... nici nu vreau sa ma gandesc...am gasit 10-15l de apa scoasa din acvariu...urata experienta

inseamna ca nu ai inchis filtrul cum trebuie. si eu m`am chinuit cu el vro ora dupa ce toata vara n`a fost folosit. Ex 700 mi se pare excelent.. sau s`a stricat vro garnitura.. asta fiind una dintre problemele comune la tetratecuri pe langa ruperea axului de la motor

revenind la subiect.. dintre filtrele tale mentionate nu cunosc nici unu.. dar din propie experienta la ~117l poti face fata cu bric cu 2 filtre interne: hailea rp400(folosind spray bar`ul scufundat la 40 grade) si boyu 1000 I(asta are avantajul ca e foarte puternic si misca apa cum trebuie + ca poate trimite`n 2 directii odata)

Dodge A scris:

Este cumva vreo diferenta intre functionarea unui filtru extern fata de unul intern?

da.. materialele filtrante in mai multe compartimente la cele externe.

@hard to please: ma amuza enorm commenturile tale referitoare la "the only macho man"

14

Re: Ce filtru este mai bun?

Dodge A scris:
Lorenzo A scris:

Pt.100L sa zicem ca merge.....dar la 180-200L apa,jbl e900(400-500l/h reali) este "frectie la picior de lemn"

Nu stiu ce sa mai zic...eu acum folosesc un filtru intern Aquael Fan2 si cred ca real este 150-200l/h....pot spune ca are efecte foarte bune si nici odata nu am avut probleme cu apa.
Am 120l de apa in acvariu si dupa ce schimb 30-40l cam 12 ore este putin incetosata, doar putin...iar dupa aceea este foarte foarte limpede....
De ce crezi ca JBL e900 la 500l/h nu ar face treaba buna la un acvariu de aproximativ200l?

Este cumva vreo diferenta intre functionarea unui filtru extern fata de unul intern?

500l/h in acvariu de 200L?Cel putin de 4-5Xvolumul apei care oricum ar sari de 1000l/h.Acum depinde cati si ce pesti ai in acvariu.Ca idee eu la 15 ciclide malawi+ceva pui tot in 200L am 3000L/h(intern de 1400+extern de 1600),cam 1800l/h reali.Greseala asta am facut-o si eu,am luat intai un filtru mic care nu facea fata,apoi unul mai mare...Daca tot dai banii pe ceva mai pui un pic si ai un filtru mai mare....In legatura cu tetratecurile n-ar trebui generalizat,am avut si eu dar nu am avut probleme cu el.Cand umblati la ele,la curatare sa fiti atenti,cred ca de acolo vine buba si sa-l desfaceti cat mai rar posibil.La filtrele externe de regula se umbla doar daca este nevoie,eventual daca scade tare debitul.Eu pe al meu il desfac sa-l curat cam la 2-3 luni.

Cele mai bune indicii despre caracterul cuiva sunt:cum trateaza pe cei care nu-i fac niciun bine si cum trateaza pe cei care nu pot riposta

15 Editat de marian75 (2010-01-20 11:17)

Re: Ce filtru este mai bun?

dar de hagen fluval 405 ce spuneti bun sau nu e bun???/

natura un rau necesar smile

16

Re: Ce filtru este mai bun?

asta e individul merita 400 lei

natura un rau necesar smile

Re: Ce filtru este mai bun?

Intrebarea asta referitoare la filtrele externe este relativa cat de bune sunt. Fiecare iti va spune o parere despre modelul care`l are. In general filtrele externe automat sunt mult mai bune ca cele interne. Silentioase sunt toate odata ce ai scapat de bula de aer din ele sii nu pui spray barul sa arunce apa ci sa bata pe geam. Un filtru extern este cu atat mai bun cu cat capacitatea lui de filtrare este mai mare. Tot timpul debitul de filtrare scris pe site`uri, este fara medii filtrante.
Iar cu mediile filtrante... "cu cat sunt mai multe cu atat mai bun" .. iar e relativ ptr ca unii scot carbunele activ si lasa doar bio-balls cu ceramica si burete. Astea se pot modifica dupa bunul plac.  Consumul lor de w nu este atat de important (daca ai citit mai sus depre asta)... nu cred ca simti 1 mil pe an care oricum l`ai bea sau fuma. Eu unu daca as avea bani mi`as lua un FLuval FX5 ptr un acvariu de 100l

18

Re: Ce filtru este mai bun?

cedrik_punk A scris:

Intrebarea asta referitoare la filtrele externe este relativa cat de bune sunt. Fiecare iti va spune o parere despre modelul care`l are. In general filtrele externe automat sunt mult mai bune ca cele interne. Silentioase sunt toate odata ce ai scapat de bula de aer din ele sii nu pui spray barul sa arunce apa ci sa bata pe geam. Un filtru extern este cu atat mai bun cu cat capacitatea lui de filtrare este mai mare. Tot timpul debitul de filtrare scris pe site`uri, este fara medii filtrante.
Iar cu mediile filtrante... "cu cat sunt mai multe cu atat mai bun" .. iar e relativ ptr ca unii scot carbunele activ si lasa doar bio-balls cu ceramica si burete. Astea se pot modifica dupa bunul plac.  Consumul lor de w nu este atat de important (daca ai citit mai sus depre asta)... nu cred ca simti 1 mil pe an care oricum l`ai bea sau fuma. Eu unu daca as avea bani mi`as lua un FLuval FX5 ptr un acvariu de 100l

idea era alta am gasit oarecum zic eu mai ieftin acest model de filtru (400) si ma gandeam sa intreb care e treaba cu el merita sau nu asa cu bani multi stiu si eu ce sa cumpar ma duc la eheim si i mi iau 2 filtre de 30 mil si gata te linistesti

natura un rau necesar smile

19 Editat de costi8 (2010-01-20 13:10)

Re: Ce filtru este mai bun?

Lorenzo A scris:
Dodge A scris:
Lorenzo A scris:

Pt.100L sa zicem ca merge.....dar la 180-200L apa,jbl e900(400-500l/h reali) este "frectie la picior de lemn"

Nu stiu ce sa mai zic...eu acum folosesc un filtru intern Aquael Fan2 si cred ca real este 150-200l/h....pot spune ca are efecte foarte bune si nici odata nu am avut probleme cu apa.
Am 120l de apa in acvariu si dupa ce schimb 30-40l cam 12 ore este putin incetosata, doar putin...iar dupa aceea este foarte foarte limpede....
De ce crezi ca JBL e900 la 500l/h nu ar face treaba buna la un acvariu de aproximativ200l?

Este cumva vreo diferenta intre functionarea unui filtru extern fata de unul intern?

500l/h in acvariu de 200L?Cel putin de 4-5Xvolumul apei care oricum ar sari de 1000l/h.Acum depinde cati si ce pesti ai in acvariu.Ca idee eu la 15 ciclide malawi+ceva pui tot in 200L am 3000L/h(intern de 1400+extern de 1600),cam 1800l/h reali.Greseala asta am facut-o si eu,am luat intai un filtru mic care nu facea fata,apoi unul mai mare...Daca tot dai banii pe ceva mai pui un pic si ai un filtru mai mare....In legatura cu tetratecurile n-ar trebui generalizat,am avut si eu dar nu am avut probleme cu el.Cand umblati la ele,la curatare sa fiti atenti,cred ca de acolo vine buba si sa-l desfaceti cat mai rar posibil.La filtrele externe de regula se umbla doar daca este nevoie,eventual daca scade tare debitul.Eu pe al meu il desfac sa-l curat cam la 2-3 luni.

La ciclide  ai dreptate, poate ca-i frectie la picior de lemn, dar.... la plantate un JBL e900 il si freaca si pe deasupra il mai si ridica, eu am folosit asa ceva la 260 L,  reglat  juma din capacitate pentru ca i-mi facea curenti prea puternici ,  totul a fost mai mult decat OK.
sa nu uitam , ca nu trebuie sa lasam tota treaba sa o faca filtrul, din cand in cand mai este foarte necesara si o curatenie manuala a bazinului.
toate cele bune.

PS. si daca neamtul a zis ca-i de 900 l/h , pai asa este.

20

Re: Ce filtru este mai bun?

Da,tu vorbesti de aquascaping,cum vad la tine in semnatura,cu cati-va neoni de 2cm. in 260L.Asa este ok in principiu dar Dodge nu stiu daca vrea aquascape,poate vrea sa bage in acvariu vreo 10 carasi,red parrot sau mai multi pesti si atunci lucrurile stau altfel.Asta ar trebui sa ne spuna el,ce pesti si aprox. cati.In legatura cu JBL e900 te rog fa un test inainte sa-l cureti,daca trece de 500-600L/h fac o bere. wink

Cele mai bune indicii despre caracterul cuiva sunt:cum trateaza pe cei care nu-i fac niciun bine si cum trateaza pe cei care nu pot riposta