1

Subiect: criminala in serie!

Va salut!
Am o mare problema cu o femela de xifo care dupa prima fatare a inceput sa-si bata masculul.
Intre timp au mai aparut in acvariu ceva moli negri si 2 perechi de gupy. Masculii de gupy aveau cozile ciupite dar m-am gandit ca se vor reface. In prima zi femela de xifo a atacat neincetat unul din masculii de gupy pana l-a omorat. A doua zi a venit randul unei femele gupy sa aiba acceasi soarta.
M-am gandit ca au fost bolnavi si eliminati de cei sanatosi.
Dar stupoare! a treia zi a inceput sa atace masculul din ce in ce mai agresiv. Azi l-am gasit fara solzi pe mai bine de jumatate din corp, si fara coada!  Femela a continuat sa-l atace pana l-a omorat!
Acum s-a linistit nu mai ataca pe nimeni dar nu stiu ce sa fac: sa-i aduc sau sa nu-i aduc alt mascul?
As vrea sa aduc si ceva neoni ce ma sfatuiti? tinand cont ca in acvariu am acum 1m+3f moly negri, 2f xifo, 1m+1f  gupy, 2 cory si 2 ancistrusi

2

Re: criminala in serie!

Bine ca s-a linistit, nici nu vreau sa ma gindesc ce se intimpla, daca incepea sa-si manifeste agresivitatea si in afara acvariului... lol
   Elimin-o, comportamentul se poate repeta, mi se pare evident ca are o problema si nu merita sa periclitezi ceilalti pesti. Este posibil, ca in cazul acestei femele, sa se manifeste fenomenul de reversibilitate a sexului si odata cu aceasta sa-i fi crescut agresivitatea.
   In privinta Neonilor, mai gindeste-te, inteleg ca acvariul este cu vivipari (apa mai dura, pH mai ridicat si eventual adaos de sare), characidelor le place apa mai moale si cu un pH mai scazut.
   Ultima remarca este in conformitate cu profilul acestui forum...

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

3 Editat de ciph3r (2013-01-18 12:21)

Re: criminala in serie!

Multumesc pentru raspuns!
Totusi nu ma lasa inima s-o elimin pentru ca se observa clar ca este din nou gestanta.
In schimb am fost la pet shop, am ales un mascul care se manifesta agresiv cu toti colocatarii acvariului din petshop si acum...surpriza: se ataca unul pe altul constant. Doar ca acum este fara daune majore. In curand am sa separ femela si am sa las celelalte 2 femele sa se bucure de compania masculului care se pare ca manifesta agresivitate numai fata de femela agresiva.
Va tin la curent cu urmatorul episod din aceasta telenovela horror!  yikes