Subiect: Cum scap de melcii de substrat ???

Mi s-au inmultit foarte mult melcii de substrat din acvariu. Sunt o gramada !!!! Va rog sa mi spuneti si mie o metoda prin care pot scapa de unii dintre ei. Am inteles ca ca sunt utili in avcariu, dar sunt extrem de multi pe geamuri. Astept sfaturile voastre. Multumim.

Re: Cum scap de melcii de substrat ???

1. rareste portile de mancare la pesti. poti sa ajungi la un program de hranire o data la doua zile, dar putina mancare
2. pune seara o bucatica de dovlecel pe substrat. o sa ai o surpriza dimineata

PS: nu ii arunca la wc. pune-i intr-un servetel si arunca-i la ghena. asta e...

Pescar hoinar

3

Re: Cum scap de melcii de substrat ???

Sticla cu momeala in ea. Dimineata se scoate sticla si se hranesc alte vietati cu ei sau se arunca.

Re: Cum scap de melcii de substrat ???

Daca vrei ceva special facut sunt custi de la JBL parca; acestea functioneaza exact ca si sticla despre care spune Daniel, pui mancare si melcii raman prinsi acolo!

Nu vad de ce nu i-ai aduna pur si simplu pe cei pe care ii vezi si la care poti ajunge.

Sucees!

Audaces fortuna juvat semper fidelis

www.acvariidevis.ro/forum/topic/14092

Re: Cum scap de melcii de substrat ???

danielt A scris:

Sticla cu momeala in ea. Dimineata se scoate sticla si se hranesc alte vietati cu ei sau se arunca.

Si ce sa pun ca momeala ? Si daca intra un pestisor mic ?

Re: Cum scap de melcii de substrat ???

ca momeala poti pune bucati de morcov fiert de exemplu, castravete crud, dovlecel iar daca iti intra un peste mic inauntru poti varsa parte din apa incat sa ajunga pestele mic inapoi in acvariu.

Audaces fortuna juvat semper fidelis

www.acvariidevis.ro/forum/topic/14092

7

Re: Cum scap de melcii de substrat ???

In prima faza, pune un anunt la donatii... poate ca exista colegi care ar avea nevoie. Si da-le sa le umpli acvariul  lol