1

Subiect: Compatibilitate pesti

Salut,

Am o mica nedumerire in privinta pestilor mei din acvariu, daca sunt sau nu compatibili. Problema am ridicat-o in momentul in care am primit de ziua mea, 2 Scalari si 1 Ramirez. Intentia a fost binevenita iar surpriza mare de tot, nu ma asteptasem la un asemenea cadou din partea nimanui.
Mi-e teama ca am ajuns sa suprapopulez acvariul cu prea multe vietati, iar inainte sa primesc cei 3 pesti, situatia din acvariu era cam asa:

8neoni, 2 blackmolly, 2 SAE, 2 Ancistrus, 2 corydoras + 1 melc matur si unul junior si 3 creveti;

Stiu ca e o mare comunitate de pesti in acvariul meu, dar timp de mai bine de o luna sau inteles toti in schema asta. Acum am pus si scalarii si ramirezul in acvariu, ca doar ce era sa fac cu ei, noaptea la ora 23 si fara un alt acvariu la indemana ?!

Timp de aprox. 30min am urmarit comportamentul lor, ce pot spune e ca ramirez'ul a parut foarte interesat de un crevete la cateva minute dupa ce l-am introdus in acvariu, l-a fugarit putin (noroc ca sunt foarte agili crevetii), insa mi-e teama ca pe dimineata nu vor mai exista crevetii sau vor lipsi 1-2.
Cat despre scalari, par pasnici asa la prima vedere si m-am linistit oarecum pana sa citesc un articol in care printre multe altele scrie si : "Se intalneste foarte des combinatia scalari - neoni. Aceasta nu este indicata deoarece s-ar putea ca neonii sa devina hrana “vie” pentru locatarii teritoriali. In plus, din cauza comportamentului violent, neonii pot sa fie atacati."

Am vazut si pe forum ca sunt cativa pasionati de acvaristica care au o asemenea combinatie de scalari cu neoni...am uitat sa precizez ca scalarii sunt destul de mari (comparativ cu un neon de 2-3cm)

Imi cer scuze pentru micul "roman" dar am vrut sa explic cat mai detaliat situatia in speranta ca voi primi cateva sfaturi, chiar am nevoie de ele.


P.S: acvariul este de 84l brut

Multumesc.

Re: Compatibilitate pesti

Nu stiu despre ramirez, dar scalarii sigur iti vor manca crevetii. Si in cazul in care ai acvariul bine plantat, tot ii vor manca. Vei avea niste scalari foarte bine crescuti big_smile si sanatosi. Scalari + neoni am si eu si totul este in regula atata timp cat introduci mai intai neonii iar scalarii sunt obisnuiti de mici cu ei. Dar despre creveti + scalari pot sa-ti spun sigur ca va fi macel. Cel putin asa am auzit de la mai multi oameni, nu am fost curios sa invat din propriile greseli cat timp pot sa invat din greselile altora care au incercat big_smile

Tot ceea ce suntem este rezultatul a ce am gandit odata!

3

Re: Compatibilitate pesti

Merci pentru raspuns. Totusi sper ca vor supravietui crevetii, par foarte agili si cum sunt doar 3, se pierd foarte usor printre plante si decor...acum ramane de vazut. Problema mai mare ar fi numarul mare de pesti pe care ii am in acvariu si am impresia ca sunt mult prea multe specii sad nu asta a fost intentia mea de la inceput...

Re: Compatibilitate pesti

Salut, ce s-a mai intamplat mai traiesc crevetii?

Tot ceea ce suntem este rezultatul a ce am gandit odata!

5 Editat de Avatar (2010-01-20 15:18)

Re: Compatibilitate pesti

Salut, in 20 min se aprinde lumina in acvariu si am sa-i caut smile m-am gandit serios sa inapoiez scalarii...sau sa-i schimb cu niste neoni

Later edit: se pare ca traiesc toti crevetii; mai retrasi ca de obicei, dar traiesc.