1 Editat de nick.ciuvica (2013-01-26 21:53)

Subiect: acvariu plantat ,prea multi pesti ???

cati pesti pot tine intr-un acvariu de 240 l

eu am pesti deja in acvariu si vreau sa stiu daca sunt in grafic cu numarul lor


acvariu plantat 240 l
filtru cristalprofi e901



pesti:


17 neoni
3 xipho
8 molly
5 guppy
6 zebre
si alti 6 pesti micuti ;(nu mai stiu cum se numesc)

mentionez ca toti pesti in afara de cei 3 xipho nu depasesc 3 cm

si 4 cory!



oare am pus prea multi sau sunt ok?

2

Re: acvariu plantat ,prea multi pesti ???

Sunt niste reguli bazate pe lungimea pestelui si asa mai departe. DAR, chimia apei iti spune daca sunt prea multi. Ideea e ca unii pesti defeca mai mult, altii mai putin. Depinde si de cat de plantat e acvariul, cat de des faci schimburile de apa, de ph, temperatura. E complicat de sumarizat. Acvariul iti spune daca e ceva in neregula.

Pestii apatici, care nu mananca, nu se misca prea mult sunt un semn ca ceva e in neregula.

As zice ca nu sunt multi pesti. Eu am mai multi ca tine (50-60) in aproximativ 275L

Re: acvariu plantat ,prea multi pesti ???

danielt A scris:

Sunt niste reguli bazate pe lungimea pestelui si asa mai departe. DAR, chimia apei iti spune daca sunt prea multi. Ideea e ca unii pesti defeca mai mult, altii mai putin. Depinde si de cat de plantat e acvariul, cat de des faci schimburile de apa, de ph, temperatura. E complicat de sumarizat. Acvariul iti spune daca e ceva in neregula.

Pestii apatici, care nu mananca, nu se misca prea mult sunt un semn ca ceva e in neregula.

As zice ca nu sunt multi pesti. Eu am mai multi ca tine (50-60) in aproximativ 275L


ei sunt activi si vioi...acvariul e ink la inceput si cred ca e destul de plantat ....chiar azi am mai adaugat cateva plante ...uite aici un link  http://www.youtube.com/watch?v=jpOZ4duG … e=youtu.be

4

Re: acvariu plantat ,prea multi pesti ???

Ma doare gatul smile

Nu cred ca sunt multi pesti. Dar plantat ala nu se cheama. Arunca ceva priviri pe la colegi. La mine, la Ancistrus, MariusMinu, Petre79 si altii. O sa vezi cam ce inseamna plantat.