Subiect: betta + neoni, compatibilitate

Salut! As dori sa schimb un pic "populatia" din acvariul meu si vreau sa tin in acvariu numai betta, neoni, cory, melci pomaceea si melci Anaentome Helena. Acvariul este plantat, zic eu, destul de bine si are 126L brut (aprox 100 L net).  Din cate am mai citit pe net, am inteles ca pot sa ii tin impreuna cu conditia ca neonii sa ii bag in acvariu cu cateva saptamani inaintea pestilor betta. Ce ziceti am vreo sansa? Si daca da, v-as ruga sa imi dati niste sfaturi:
1 - Cati betta (si de care M sau F) si cati neoni sa bag?
2 - Ce temp ar trebui sa am la apa? stiu ca pt betta temp este 26-28 iar pt neoni 22-25 si ma gandeam sa tin temp undeva la mijloc 25,5
3 - Ce hrana trebui sa folosesc? Din cate m-am interesat pt betta este o hrana speciala...
Va multumesc!

2

Re: betta + neoni, compatibilitate

Salut,
Eu pot sa iti impartasesc din experienta mea cu combinatia de mai sus.
Am tinut 1 mascul beta in acvariu cu neoni albastrii, rosii si negrii timp de cca. 6 luni.
Masculul beta l-am introdus ulterior, neonii fiind deja de ceva vreme in acvariu.
Mancarea pt. beta o mancau si neonii si mancarea pt. neoni o manca si beta.
Temperatura apei era in jur de 26-27 de grade, poate chiar mai mare pt ca am avut niste probleme cu beta in momentul achizitiei si a trebuit sa cresc temperatura in acvariu.

Nu am avut probleme cu batai intre pesti, nici intr-un sens nici in altul.
Povestea s-a terminat cand am plecat in concediu 2 saptamani si au fost caldurile alea f. mari in bucuresti iar apa in acvariu cred ca a ajuns la 35 de grade. Drept urmare masculul beta si inca vreo 10 neoni s-au topit efectiv pe cand am ajuns acasa.

Re: betta + neoni, compatibilitate

da...problema cu caldura am avut-o si eu acum 2 veri, dar in vara lui 2012 am scos usile de vizitare de la capac si am schimbat apa mai des si am reusit sa mentin o temp de maxim 30 de gr

Re: betta + neoni, compatibilitate

Poti incerca linistit combinatia asta. Am o pereche de beta si 23 de neoni, nu am avut niciodata probleme cu ei. Ideea e sa nu ai mai mult de un mascul de beta in acvariu dar probabil sti asta deja.
Referitor la temperatura apei din acvariu pe timpul verii, si eu am avut aceiasi problema pana am aflat ca daca montez un cooler pe capac si las partea din fata ridicata problema o sa dispara. Toata ideea e ca aerul de la suprafata acvariului sa poata recircula. Ventilatorul nu are putere sa raceasca apa, dar impiedica incalzirea ei prin recircularea aerului dintre suprafata apei si neoane. Acum nu cred ca am mai mult de 27-28 de grade vara cu program de 8 ore pt iluminat.

Re: betta + neoni, compatibilitate

multumesc! stiam ca mai mult de un mascul betta nu pot sa bag dar daca bag 2 femele sau 1 mascul si o femela?

Re: betta + neoni, compatibilitate

Nu vor fi probleme, nu se vor lua la bataie. Dar iti recomand sa ai doar o femela si un mascul. Cel putin asta e parerea mea...