Subiect: Intrebare

Am in acvariu 2 Scalari si 2 Pangasius mai mari si de o vreme am probleme cu guppy ca dispar.
Oare Scalarii sau Pangasius mananca din guppy?
Pun si un filmulet cu acvariul meu ca sa vedeti cum arata Pangasius si Scalarii:https://www.youtube.com/watch?v=gfewDgGsEXA
Astept un sfat sau parerea voastra urgent.
Ca sa stiu ca sa dau Scalarii sau Pangasius in schimbul unor guppy.

acvarist batran

2 Editat de adrian88 (2013-02-02 20:44)

Re: Intrebare

Mai mult ca sigur Pangasius sunt cei flamanzi; tot odata, ei incearca sa iti spuna ca ai suprapopulat acea sticla si iti rectifica ei greseala. Esti de mult pe forum si ai un cocktail de pesti acolo....

Ofera sfaturi nu jigniri!

3 Editat de cristinucu (2013-02-02 19:21)

Re: Intrebare

Ma poate ajuta cineva cu un sfat mai serios??

acvarist batran

Re: Intrebare

clar  este suprapopulat , pangasius sunt mici dar vor creste prea mari pentru acvariul tau ,sunt pasnici dar devin foarte agitati  cand sunt speriati,si se sperie foarte usor ,scalari sunt agresivi cu pesti mai mici ,eu zic sa ramai la o anumita categorie de pesti ,si eu dupa multe incercari am ramas la pesti de talie mica gupi,moly,xipho,gurami care sunt mai usor de crescut .

Re: Intrebare

Pina la urma o sa dau Scalarii in schimbul unor guppy.
Iti multumesc pentru sfat.

acvarist batran

Re: Intrebare

Am avut si eu scalari impreuna cu gupyy, si pana la urma am renuntat la scalari, pentru ca seara se hraneau cu puii de gupyy smile

7

Re: Intrebare

cristi (doar daca accepti un sfat) apuca-te si "fa curat" in acvariul ala; mai exact documenteaza-te asupra compatibilitatilor intre speciile de pesti ce le detii (chiar daca asta trebuia sa o faci inainte de a achizitiona pestii) si apoi fa o selectie astfel incat sa iei in calcul:

- volumul acvariului
- filtrare, cat timp vei putea aloca pentru intretinere, etc.
- numarul de pesti pe care ii vei caza in acvariu
- marimea pestilor
- speciile si compatibilitatea intre ele
- etc.

catalos