1

Subiect: incercare plantat

Revin cu un acvariu de 260 l,(130-45-45)homemade.    Dupa ce am vazut acvariile unora dintre voi, nu mi-a mai placut deloc al meu cel de 54 l,asa ca m-am hotarat sa imi fac unul mai mare.       Avand bugetul cam mic ,mi-am comandat sticla si  l-am lipit singur ,iar capacul si suportul la fel sant facute de mine si sant destul de multumit de ce a esit.     Cateva detalii despre acvariu:   -lumina-2 tuburi*36w si 4 becuri economice*20w(6500k).   -filtru intern-Aqua Zonic Evo EF03,15w,1300l/h.   -incalzitor 100 w.  -bomba co2.   -substrat-sort pentru constructii(3-7 mm).    -decor-pietre din rau si creanga de salcie.  -plante-marsilea hirsuta,blyxia japonica,cardamine lirata,didiplis diandra,echinodorus,heterantherazosterifolia,higrofila diformis,staurogine repens,anubias,elodea densa si alternanthera rosaefolia mini.    -pesti-13 neoni,7 rasbora,2 platy,2 moly,2 sae si un scalar.   Cam asta ar fi.

2

Re: incercare plantat

poze

3

Re: incercare plantat

Cateva observatii daca-mi permiti.

Prima ar fi ca imi place cum ai abordat problema, se vede ca ai studiat sau ai primit sfaturi de calitate. Cu toate ca un acvariu mic nu inseamna ca nu poti face multe in el. Din punct de vedere al costurilor este mai ieftin, nu comentez asupra deciziei de a-l schimba, eu am unul din acvarii de 300L smile

Referitor la asta proaspat amenajat, pietrisul mi se pare dubios, eu sunt adeptul unei culori uniforme si inchise pentru substrat.

Sunt curios sa vad cum evolueaza plantele in substratul asta.

Crengile din dreapta trebuia sa le pui invers, cu ramificatiile in substrat. Asa arata mangrovele in natura. Efectul este de radacini care patrund in apa.

Pietrele din stanga si cu lemnul in dreapta lasa impresia de artificial. La fel si triunghiul marcat cu borduri. Pietrele vor disparea din campul vizual odata cu cresterea plantelor doar ca formele geometrice clar definite nu prea par nici ele naturale.

Ar merge sa amesteci pietrele din stanga cu lemnele din dreapta. Adica sa muti una din pietre in dreapta si cateva craci in stanga.

Re: incercare plantat

Ca aspect nu ar arata rau daca ai inlatura gardul ala de pietre.
Despre filtrare nu pot sa spun decat ca nu ai ce face cu filtru intern la volumul asta...poate doar sa-ti miste apa prin acvariu, ca sa faca fata ai nevoie clar de un filtru extern.
Mai citeste si tu pe forum despre filtrare si o sa te lamuresti ca nu o spun asa ca sa am ce critica.
Bafta!

5

Re: incercare plantat

Frumusel si cu potential! Sint curios ce substrat ai folosit, pare un substrat cunoscut.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: incercare plantat

salut. cum ai facut suportul/mobilierul? din ce sunt facuti stalpii de sustinere, ce distanta e intre ei si daca ai intarituri si pe spate (placa in spate)?

Pescar hoinar

7

Re: incercare plantat

Multumesc de sfaturi.       In legatura cu decorul,il mai las un timp sa vad cum evolueaza plantele ,iar bordura aceea parca nu imi mai place nici mie ,dar o mai las sa vad poate o va masca gazonul.  Daca nu, o scot din acvariu. Pompa mi-as dori si eu una externa dar chiar nu mi-o permit deocamdata, o sa incerc sa-mi fac una singur.  Substratul este cel mai ieftin posibil(gratis de la un prieten)  smile si este pietris de constructii(3-7 mm).

8

Re: incercare plantat

Stalpii suportului sant din caramida BCA (60-20-10 cm) iar blatul din scandura de 3 cm+doua placi de OSB de 1 cm prinse cu holsuruburi intre ele.

9

Re: incercare plantat

coca A scris:

Stalpii suportului sant din caramida BCA (60-20-10 cm) iar blatul din scandura de 3 cm+doua placi de OSB de 1 cm prinse cu holsuruburi intre ele.

Dati dovada de foarte mult curaj.

Re: incercare plantat

nu sunt o persoana tehnica, da nu imi inspira deloc incredere acest stand. incearca sa te gandesti ce se intampla in timpul unui cutremur. standul trebuie sa fie extrem de solid si stabil. e nevoie de o placa in spate. BCA-ul este casant. ce se intampla daca va cadea apa pe el? acvariul este foarte frumos, dar standul este o improvizatie. sper sa primesti mesajul meu intr-un mod pozitiv pentru ca si eu am trecut printr-o situatie asemanatoare si am fost nevoit sa schimb standul. sa vedem ce spun si ceilalti colegi. toate cele bune

Pescar hoinar

11

Re: incercare plantat

BCA-ul o sa tina sant sigur de asta ,mie frica mai mult de acvariu ,ca nu i-am pus intarituri si de plante sa nu moara  big_smile         Din cate am citit eu, BCA-ul rezista la o forta de 2 pana la 10 N/mm.   Un N=0,102 kg masa.   Eu am trei picioare a cate 60 000 mm  patrati fiecare(100*600mm),deci in total acvariul sta pe 180 000 mm patrati.                                                                180 000*0,204=36 720kg        Va rog sa ma corectati unde am gresit,nu prea stiu eu multa fizica :stupid ,  mi se pare cam mare rezultatul .

Re: incercare plantat

Nu e vorba de rezistenta, e vorba de stabilitate mai ales la balans in caz de cutremur.
La acvariu inca nu e tarziu sa pui intarituri

13

Re: incercare plantat

Cred ca motivul ingrijorarii colegilor se datoreaza faptului ca standul/suportul acvariului este inedit, eu nu-mi aduc aminte de ceva asemantor, prezentat pe acest forum.
   Dupa parera mea, daca legatura dintre placile de BCA este solida (nu stiu cum s-a realizat), problemele pot aparea numai in cazul unui seism, caz in care, de fapt si alte tipuri de standuri ar putea ceda la fel de usor sau ar putea favoriza caderea acvariului.
   Intariturile sunt necesare in cazul in care, grosimea geamului le-ar impune. Daca geamul este suficient de gros, nu sunt absolut obligatorii.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

14

Re: incercare plantat

coca A scris:

Multumesc de sfaturi.       In legatura cu decorul,il mai las un timp sa vad cum evolueaza plantele ,iar bordura aceea parca nu imi mai place nici mie ,dar o mai las sa vad poate o va masca gazonul.  Daca nu, o scot din acvariu. Pompa mi-as dori si eu una externa dar chiar nu mi-o permit deocamdata, o sa incerc sa-mi fac una singur.  Substratul este cel mai ieftin posibil(gratis de la un prieten)  smile si este pietris de constructii(3-7 mm).

Multumesc pentru raspuns, acum, subtratul si-a pierdut (sper) caracterul "dubios".

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: incercare plantat

referitor la intarituri, nu ai cum sa le pui decat daca acvariul este gol. am facut eu o incercare (hilara) de a pune intarituri cu 90% din apa scoasa...
ce deformatie ai la geamurile frontale? poti sa masori latimea in mijlocul acvariului si pe lateral ca sa vezi ce "burta" face

Pescar hoinar

16

Re: incercare plantat

In atentia userului tequila200484: bauturile alcoolice pot provoca stare de euforie sau ebrietate! lol  Asa imi explic ca a postat in acest topic, nitam-nisam, fara sa fie obisnuit cu cerintele acestui forum, propriile realizari acvaristice.
   Am sters si il rog sa nu mai foloseasca scrierea cu majuscule!!!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

17

Re: incercare plantat

Cateva poze noi cu acvariul,in care au mai crescut plantele ,la fel si algele Staghorn  sad         Alternanthera  am tinut-o doua zile intr-un borcan ,in care am adaugat apa oxigenata si alga a devenit alba,cred ca a murit,dar nici planta nu arata prea bine.    Am si pe alte plante alga  dar mia fost teama sa bag apa oxigenata in acvariu.   As putea sa scap de alga fara tratament?

18

Re: incercare plantat

O poti arde cu EasyCarbo sau apa oxigenata aplicata local cu seringa de insulina. Opresti filtrarea, aplici in zona si lasi cateva minute ~5 apoi dai drumul la filtrare.

Alga da inapoi cand incepe sa se faca gri si devine sfaramicioasa.

Mai multe detalii aici

Re: incercare plantat

Staghorn pe alternanthera? Singurele alge care s-au lipit de planta asta gsa si fuzz. La tine pare sa fie fuzz scapat de sub control, parca la macro prea mic imi aparea...

Re: incercare plantat

Zic bine colegii Daniel si Marius; eu de obicei daca am alge reduc si probramul de lumina pentru 2 -3 zile!

Audaces fortuna juvat semper fidelis

www.acvariidevis.ro/forum/topic/14092