1 Editat de nelutu_vi (2013-02-07 04:56)

Subiect: Aspirare substrat

Am si eu o nelamurire. Vreau sa cumpar un JBL Aqua Ex si nu imi dau seama daca, in cazul in care vreau sa aspir mizeria, atunci risc sa trag substratul si nisipul aflat de sub pietris?

2

Re: Aspirare substrat

nelutu_vi A scris:

Am si eu o nelamurire. Vreau sa cumpar un JBL Aqua Ex si nu imi dau seama daca, in cazul in care vreau sa aspir mizeria, atunci risc sa trag substratul si nisipul aflat de sub pietris?

   Sa trecem peste "substratul si nisipul aflat de sub pietris", nu am inteles ce vrei sa spui dar nici nu are importanta.
   Sistemele pentru sifonarea substratului unui acvariu, se folosesc in exclusivitate in cazul in care, in respectivul acvariu, nu exista substrat fertilizant, care fiind mult mai usor ca nisipul/pietrisul, va lua calea... canalizarii!
   Daca exista si pareri opuse, atrag atentia ca "sifonare" inseamna barbotarea in adincime a substratului, nicidecum barbotarea superficiala, doar la suprafata substratului, sau simpla aspirare a mizeriei de la suprafata acestuia.
   Folosirea sistemelor pentru sifonare implica reglarea debitului de curgere al apei, in asa fel incit, cantitatea de substrat barbotata/prelucrata in interiorul pilniei, sa nu ajunga la nivelul care sa-i faciliteze evacuarea prin furtun.
   NOTA: cu cit granulele/componentele substratului vor avea o greutate mai mare, cu atit sifonarea se va face mai usor. Pentru exemplificare: Manado este practic imposibil de sifonat, in timp ce Volcanitul se comporta excelent.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

3 Editat de nelutu_vi (2013-02-07 13:26)

Re: Aspirare substrat

Este prezentat aici metoda care o mentionezi tu. http://www.youtube.com/watch?v=zYgV3-KQDfI
In cazul meu cum pot sa curat substratul fara sa trag substratul fertilizant?
Am facut acum 3 zile un test la apa si banuiesc ca din cauza mizeriei de pe fundul acvariului NO2 a fost peste 1mg/l.  Dupa ce am aspirat cum am putut cu un furtun si agitanda un pic apa cu mana si am schimbat apa, testul in parametrii.
In cazul meu cum pot sa curat - aspir substratul fara sa trag substratul fertilizant?

4

Re: Aspirare substrat

Pentru cine ai pus filmuletul, pentru mine? lol
In cazul tau, nu vei putea folosi asa ceva, tu poti doar sa aspiri mizeria de la suprafata substratului, cu ajutorul unui simplu furtun sau al unei tevi.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

5 Editat de nelutu_vi (2013-02-07 13:42)

Re: Aspirare substrat

Filmuletul este pentru cine o sa mai citeasca, persoane care s-ar afla in situatia mea.
Dar o curatare completa a mizeriei nu ai nici o sansa doar cu furtunul. in plus cand fac curataria si dau cu mana prin acvariu e crunt cum se tulubara apa.
Merci de ajutor, m-ai convins sa nu mai cumpar aspiratorul  lol

6

Re: Aspirare substrat

Dimpotriva, achizitia si folosirea aspiratorului le recomand cu mare entuziasm, in schimb folosirea substratului fertilizant... este sub semnul intrebarii.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

7 Editat de nelutu_vi (2013-02-07 14:35)

Re: Aspirare substrat

Problema este ca se murdareste apa cam repede in conditiile in care nu le dau mancare decat o data pe zi si atunci cat sa nu ramana.
Gradinariutul acvatic e frumos, mie imi place mai mult un acvariu planat decat unu "chel" ca la ciclide. Iar reteta pe care mi-a spus-o baracuda merge foarte bine la plantele pe care le am eu in acvariu chiar fara CO2.
Eu ma gandeam sa fac in felul urmator sa aspir cat pot acum, si peste pietrisul care il am eu acum sa mai vin cu un strat asftel in cat sa nu ajung la substratul fertilizant cand aspir si in plus oricum mizeria - pe care o poti vedea cu ochiul, nu ramane decat la suprafata substratului nu ajunge pana in substratul fertilizant daca este un strat de pietris mai maricel.

Re: Aspirare substrat

nelutu_vi A scris:

Am facut acum 3 zile un test la apa si banuiesc ca din cauza mizeriei de pe fundul acvariului NO2 a fost peste 1mg/l.  Dupa ce am aspirat cum am putut cu un furtun si agitanda un pic apa cu mana si am schimbat apa, testul in parametrii.

   Nivelul NO2 (nitriti) scade cu o filtrare biologica buna mai degraba decat cu aspirarea substratului, aspirare care ajuta dar nu aduce nivelul la 0.
   Acvariul este ciclat? Ce filtrare si material filtrant folosesti?

9 Editat de nelutu_vi (2013-02-07 16:06)

Re: Aspirare substrat

Acvariu este ciclat. Material filtrant  nu folosesc pentru ca am un filtru intern care nu are "sertare" pentru pus material filtrant, iar filtru este un tetratec in800 si acvariu este de 60 L. Ciclarea este facuta fara a adauga bacterii (2 saptamani de cilclare l-am lasat, acum acvariu are 3 luni de cand il folosesc).

10

Re: Aspirare substrat

bitanu A scris:

Esti fenomenal, sau mai degraba haios! Iti place comunicarea?

Tu iti doresti o farmacie sau un acvariu? Vrei sa moara bacteriile din filtru, de foame?  lol

Mai bine, parerea mea, te-ai pune pe treaba cu gradinaritul acvatic.  wink  Succes!


,,in schimb folosirea substratului fertilizant... este sub semnul intrebarii,,

Asta la noi, asa cum foarte multi trec pe ciclide, renuntand la plantate. Eu am facut proba si fara substrat fertil si concluzia mea: nu , nu merge asa cum mergea inainte cand foloseam fertilul.

Scuze pentru off topic!

Daca ai remarcat, am spus "sub semnul intrebarii", intelesul acestor cuvinte nu este neaparat "a nu se folosi". Eu ma adresam unui coleg, care are inca foarte multe taine despre acvaristica, incercind sa-l feresc in perioada de inceput, de complicatii pe care nu le va putea rezolva. Mai pe intelesul tuturor: in stadiul in care se afla, substratul fertilizant este cam tichia de margaritar pe capul chelului, pentru noul nostru coleg. A inteles toata lumea?

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

11

Re: Aspirare substrat

nelutu_vi A scris:

Acvariu este ciclat. Material filtrant  nu folosesc pentru ca am un filtru intern care nu are "sertare" pentru pus material filtrant, iar filtru este un tetratec in800 si acvariu este de 60 L. Ciclarea este facuta fara a adauga bacterii (2 saptamani de cilclare l-am lasat, acum acvariu are 3 luni de cand il folosesc).

   Din ce spui aici, plus nivelul nitritilor, acvariul tau nu este ciclat. Cauta sa imbunatatesti filtrarea biologica (recomandat filtru extern si material filtrant biologic dedicat) si vei vedea ca nu mai ai probleme cu NO2.

12 Editat de nelutu_vi (2013-02-07 16:23)

Re: Aspirare substrat

Ai dreptate dar un filtru intern cu sertare petru material filtrant nu e la fel de bun ca unul extern? Intrebarea mea vine din cauza lispei spatiului pentru un filtru extern.
Si sa renunt la idea cu aspiratorul sa ma rezum la furtun?

13

Re: Aspirare substrat

"oricum mizeria - pe care o poti vedea cu ochiul, nu ramane decat la suprafata substratului nu ajunge pana in substratul fertilizant daca este un strat de pietris mai maricel"
   Cred ca ajungi intr-o zona, deocamdata necunoscuta tie. Nu particulele de mizerie in sine pot fi nocive, ci substantele eliberate de ele, prin descompunere, datorita reactiilor chimice care insotesc descompunerea.
   La rindul lor, aceste substante, patrund pina "in maduva oaselor" si mama substratului, unde se inmagazineaza si formeaza compusi nocivi (hidrogen sulfurat).
   Te-ai intrebat vreodata, cum ajung fertilizantii lichizi, la radacinile plantelor, unele din ele, adinc infipte in substrat?

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

14

Re: Aspirare substrat

Inteleg ce zici dar, bucatile alea mari se vor descompune in bucati mici. NO2 -> ulterior prin oxidare NO3.
Asa ca daca elimin o parte din "bucatile alea mari" risc mai putin sa ajung la un nivel ridicat de NO2 sau NO3, sau trebuie sa ma rezum la bacterii sa isi faca treaba cum zicea ancistrus ca nu e ciclat bine?

15

Re: Aspirare substrat

Citeste articolul despre ciclare. De mai multe ori chiar. Prezenta NO2-ului masurabil semnifica un acvariu neciclat daca nu este consecinta unui eveniment care a dus la moartea bacteriilor (deciclare).

Aspirarea nu are treaba cu deciclarea bazinului odata ce echilibrul a fost atins. Un acvariu nu se cicleaza in 2 saptamani. Devine cat de cat sigur vietuitoarelor dupa aceste 2 saptamani daca se urmeaza niste pasi si nici atunci nu ai o garantie ca nu vor mai fi varfuri de amoniu/nitriti pana ce flora bacteriana se dezvolta complet.

Pregatirea teoretica este precara, recomand o revizitare a articolelor de baza intru insusirea cunostintelor despre fenomenele si reactiile ce se petrec natural in acest micro-ecosistem.

16 Editat de nelutu_vi (2013-02-07 16:54)

Re: Aspirare substrat

Cu teoria stau bine cu practica mai prost, ce m-ai zis nu e nimic nou fata de ce stiam.
Zi-mi si mie ceva logic. Cu cat ai mai multa mancare, materii fecale, bucati de plante in acvariu care urmeaza sa oxideze, cu atat ai riscul (siguranta) sa ai NO2 la nivel foarte mare. Iti dau si exemplu - in orice acvariu ciclat cum vrei tu,
torn o galeata de mancare de pesti acolo si dupa o saptamana chiar 2 luam masuratori la NO2 si NO3 iti garantez ca o sa fie la un nivel ridicat indiferent cat de ciclat este.
Din acest motiv faceam eu referire la aspirarea substratului, respectiv schimbarea apei.
Merci  Dane iar pentru aprecierile tale sincere.

17

Re: Aspirare substrat

Pai daca stii teoria atunci ar trebui sa stii si raspunsul. Aparent, trebuie sa mai citesti un pic wink

NO2 = 0 intr-un acvariu ciclat. Daca pui galeata de mancare vei mai avea o substanta in exces pana la NO2 si NO3 dar nu cred ca trebuie sa-ti mai explic. Teoretic, stii deja smile

18

Re: Aspirare substrat

Struneste caii, Nea Ioane! lol  Noi analizam niste fenomene normale, care se petrec in acvariile noastre, fara provocari de genul "galeti de mincare"! Astea sunt aberatii, doar nu o sa bagam si ciini morti, sa vedem ce se intimpla!
   Cauzele tulburarii apei sunt: aparitia infuzorilor/algelor microscopice, lipsa ciclarii sau deciclarea, prezenta in apa a unor substante cu efect asupra transparentei apei. Fiind acvariul tau, ai toata libertatea sa hotarasti care ar putea fi motivul...

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

19 Editat de nelutu_vi (2013-02-07 17:10)

Re: Aspirare substrat

Bine lasand toate polemicile la o parte trebuie obligatoriu un filtru extern? (E drept ca Tetratec in800 are 2 bureti cam ... mici).
In legatura cu aspirarea acvariului am inteles cum stau treburile. Iar daca o sa am iar nitritii la nivel mare sa incerc sa adaug bacterii?

20

Re: Aspirare substrat

Filozofia (nu teoretica) este ca sistemul de filtrare biologica sa fie calibrat si armonizat cu intregul ansamblu, reprezentat de acvariu, vietati, plante, parametri. Acest echilibru se realizeaza foarte greu cu ajutorul filtrelor interne, rezultatele optime fiind obtinute cu ajutorul celor externe.
   Nu stiu in ce masura adaosul de bacterii rezolva surplusul de nitriti si nitrati, insa un lucru este sigur: intii se va produce fenomenul (cresterea valorii celor doua substante), dupa care se va impune luarea masurilor. Intre cele doua momente, viata din acvariu va fi periclitata aproape total.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!