1

Subiect: proiect paludariu 2850 L

buna tuturor
vrea sa construiesc un paludariu de 285x100x100 cu volum apa cca 2000-2300 L
acuma fac socotelile si daca reusesc sa vand acvariul de 830 L ma apuc de proiect
pt inceput o intrebare pt cunoscatori (!) bazinul va avea o singura latura din sticla si m-am gandit ca l-asi face din sticla de 12 mm in rama de cornier metalic 50x50  mm INTREBAREA  este suficient de groasa sticla sa nu se bombeze la mijloc???
sticla o sa fie de 285x100 coloana de apa max 80 cm

2

Re: proiect paludariu 2850 L

La dimensiunile astea, cred ca 19 mm ar fi mai sigur. Cel mai competent raspuns il poate da Florin Racovita, intreaba-l pe el.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: proiect paludariu 2850 L

Cunoscandu-ti aptitudinile de artist, in ce priveste decorurile artificiale, astept cu nerabdare sa vad finalizarea acestui proiect. Pana atunci poate postezi aici o schita ceva, sunt curios cum vrei sa arate paludariul.

4

Re: proiect paludariu 2850 L

acuma fac numai socote;ile cam cat m-ar costa dar daca nu reusesc sa vand acvariul de 830 va ramane in faza de proiect
sigur va fi populat cu americani, testoasa de florida cascada , cioate copaci , bolovani   . . . .

Re: proiect paludariu 2850 L

nea Tibi un calcul facut repede spune cam asa, la o lungime de 285cm si o coloana de 80cm, folosind un factor de siguranta 3.8 adica 99.99% avem nevoie de o sticla groasa de 19,4mm, insa, atentie sa nu se curbeze bara de cornier, ai grija sa nu fuga toata fata de sticla, atentie la izolarea dintre sticla si cornier, cornier si beton sau metal, iar restul e can-can  ^:)^  ^:)^  ^:)^

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

6

Re: proiect paludariu 2850 L

multumesc
asta inseamna ca trebuie sa mai reduc din inaltimea coloanei de apa pt ca aici nu gasesc sticla asa groasa
rama o sa fie  prinsa de peretii laterali cu surub in diblu de 10 cm si intarit transversal de perete in doua puncte iar jos prins de suport
domnul Florin asi fi recunoscator pt formula cu care se calculeaza grosimea sticlei
multumesc inca odata :noroc

7

Re: proiect paludariu 2850 L

http://www.theaquatools.com/building-your-aquarium

8

Re: proiect paludariu 2850 L

tibi59 A scris:

multumesc
asta inseamna ca trebuie sa mai reduc din inaltimea coloanei de apa pt ca aici nu gasesc sticla asa groasa
rama o sa fie  prinsa de peretii laterali cu surub in diblu de 10 cm si intarit transversal de perete in doua puncte iar jos prins de suport
domnul Florin asi fi recunoscator pt formula cu care se calculeaza grosimea sticlei
multumesc inca odata :noroc

   Pentru un asemenea proiect, cred ca poti face niste sacrificii: ori vii la Bucuresti pentru sticla, ori platesti firmei producatoare, transportul sticlei din Bucuresti catre tine.
   Asa cum a spus si Florin, mare atentie la zonele in care sticla va veni in contact cu materiale lipsite de elasticitate (cornier, piatra, beton, etc). Cred ca ar trebui sa te inspiri din constrcutia acvariilor/terariilor prezente in marile expozitii ale lumii. Poate gasesti informatii...

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: proiect paludariu 2850 L

nea Tibi daca te pot ajuta cu ceva sfaturi tehnice, iti stau la dispozitie, cat despre sticla daca vrei o putem rezolva de aici daca iti vine ok, asta ar fi cea mai mica problema, o formula de calcul ti-a oferit colegul nostru danielt care nu rateaza nici un post  ^:)^  ^:)^  ^:)^

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

10 Editat de tibi59 (2013-02-08 15:47)

Re: proiect paludariu 2850 L

Multumesc sunteti foarte amabili
deci idea este ca acest paludariu sa fie de la perete la perete  pe care am sa aplic polistiren de 2- cm lateral si 5 in spate unde vor fi tevile de la apa (schimb de apa prin picatura) si cea de evacuare supraplin. Urmeaza o folie pt iazuri care intra sub cornier in pat de silicon pe ambele laturi, peste care un perete de  5 cm de beto armat cu plasa de metal peste care vine decorul. Acel beton  amestecat cu apa de sticla va acoperi si partea interioara a cornierului pana la stica care in prealabil va fi amorsata cu eco prim grip pana la nivelul cornierului. plasa de beton va fi fixata de perete deasupra nivelului de apa asa sa nu permita deplasarea catre interior
restul floare le ureche
filtrare prin substrat si tip pond deasupra prin cadere libera cu doua bazine de  60 L
primul lucru este sa vand bazinul !!! pana atuncea nu am fondul necesar
va tin la curent (nu in curent  smile )
apropo multumesc Daniel a fost de mare ajutor ^:)^

Re: proiect paludariu 2850 L

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=wGRFLZErAWg[/youtube] Domnul Tiby,oare varianta asta nu ar fii mai usoara si mai putin costisitoare,acuma nu stiu cat de costisitoare este acea vopsea,tu poti folosii folia aceea pentru iazuri,am fost vazut candva si varianta cu folie dar nu mai stiu cum ii spunea la filmulet

12

Re: proiect paludariu 2850 L

nu stiu de unde se poate cumpara cauciucul lichid netoxic si cat costa

13

Re: proiect paludariu 2850 L

Poți merge cu răsina sintetica alimentara si e ok

Re: proiect paludariu 2850 L

eu am inteles ca exista si vopsea poliuretanica care se vinde la bidon si costa undeva la 600 ron....

15

Re: proiect paludariu 2850 L

am gasit ceva inca nu stiu pretul
http://www.adepox.ro/ro/prod/p/hidroizo … in-de-inot
otto.harry daca stii cumva ceva concret despre ce ai spus? ar trebuii pt 8 mp

16

Re: proiect paludariu 2850 L

ce parere aveti despre rezistente sticlei duplex???

Re: proiect paludariu 2850 L

este foarte ok, eu o folosesc de multi ani, atat ca trebuie sa fie coapta foarte bine pentru a nu ii reduce din claritatea.

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

18

Re: proiect paludariu 2850 L

Multumesc,
Ma intereseaza daca 8+8mm la resitenta este egal cu macar 15mm?

Re: proiect paludariu 2850 L

8+8 este mai rezistenta decat 19

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

20

Re: proiect paludariu 2850 L

se poate combina si 6+8  si care ar fi indicat sa fie interiorul 8 sau 6 ?