1 Editat de daddydox (2013-02-15 20:36)

Subiect: HELP! Pesti stresati?

Salutare!

Detalii acvariu: aprox. 48l, iluminat, filtru, pompa, incalzitor, substrat, plante artificiale.

Ieri am cumparat un nou filtru (no-name, LEECOM) care are un debit de max.650L/h, inainte avand tot un LEECOM  dar de 250l/h.
In specificatile filtrului nu scrie catre ce volum de acvariu este destinat.

Ieri pe zi l-am montat, merge foarte bine, este dat sa bage si aer, dar pesti par speriati sau stresati... De ieri nu prea au mai mancat, stau mai mult pe fundul acvariului (PRECIZEZ: apa am schimbat-o chiar azi), rar sa se ridice si sa fie activi.

Filtru este montat putin sub nivelul apei deci curenti asa mari nu cred ca sunt.

PS: Azi am montat si iluminarea.


Oare toate aceste chestii sa se lege s sa streseze/sperie pestii?

Ce imi recomandati?

PS2: Mai jos aveti poze cu acvariu.

http://img254.imageshack.us/img254/2426/dscn3386w.jpg
http://img41.imageshack.us/img41/5844/dscn3388z.jpg

There is no such thing as too much equipment.

Re: HELP! Pesti stresati?

daddydox A scris:

Acvariu este montat putin sub nivelul apei deci curenti asa mari nu cred ca sunt.

    :omfg sigur sunt obosit, nu mai inteleg nimic azi din ce citesc...

3

Re: HELP! Pesti stresati?

Imi cer scuze, era vorba de filtru.
Am pus si pozele.

There is no such thing as too much equipment.

4

Re: HELP! Pesti stresati?

Ai scos un filtru probabil ciclat si ai pus unul nou si te intrebi de ce pestii tai sunt pe moarte?  yikes

Cu buretii din filtrul vechi ce ai facut?

5

Re: HELP! Pesti stresati?

Buretele de la cel vechi il am. Dar este foarte mic, in comparatie cu buretele actualului filtru.

There is no such thing as too much equipment.

6

Re: HELP! Pesti stresati?

Schimburile mici si dese, cheia marilor succese atunci!

Citeste despre ciclare, se pare ca ai facut o greseala de incepator dar cu schimburi de apa zilnice e posibil sa scapi fara decese.

Apa declorinata, desigur.

7

Re: HELP! Pesti stresati?

Am uitat sa mentionez ca in acvariu am molly, guppy, zebre si cory.Cei mai afectati sunt molli..

There is no such thing as too much equipment.

8

Re: HELP! Pesti stresati?

daddydox A scris:

Ce caterinca tare...
Din graba am scris acvariu in loc de filtru.

As fii recunoscator daca mi-ati da niste sfaturi, caterinca poate sa faca oricine.

Asculta ce ti-a spus Daniel... schimburi mici si dese. Recomandat era sa lasi sa mearga in paralel ambele filtre, pana la colonizarea celui nou.
Oricum... ai foarte multe lucruri de schimbat la acel acvariu, daca vrei sa il numesti acvariu.
Renunta la modul de oxigenare al filtrului, este suficienta o usoara valurire a suprafetei apei. Vei aprecia si faptul ca va fi mai liniste.  smile

9

Re: HELP! Pesti stresati?

visiniu A scris:
daddydox A scris:

Ce caterinca tare...
Din graba am scris acvariu in loc de filtru.

As fii recunoscator daca mi-ati da niste sfaturi, caterinca poate sa faca oricine.

Asculta ce ti-a spus Daniel... schimburi mici si dese. Recomandat era sa lasi sa mearga in paralel ambele filtre, pana la colonizarea celui nou.
Oricum... ai foarte multe lucruri de schimbat la acel acvariu, daca vrei sa il numesti acvariu.
Renunta la modul de oxigenare al filtrului, este suficienta o usoara valurire a suprafetei apei. Vei aprecia si faptul ca va fi mai liniste.  smile


Ok.Multumesc frumos pentru sfaturi.

O seara buna!

There is no such thing as too much equipment.