21

Re: Incercare "iwagumi"

smile  Asa e,nimic nou ,doar achizitia a 2 giesemann aquaflora ar fi ca si noutate , de curand am aprins toate 4 neoanele ajungand progresiv la 7 ore pe zi. De acum sa vad cum ma descurc cu algele care dau semne de asalt.

22

Re: Incercare "iwagumi"

sal felicitari pt acvariu.....am o intrebare...de unde ai luat sticla si cat a costat cel ultraclar

23

Re: Incercare "iwagumi"

Revin cu ceva poze si detalii despre evolutia setup-ului.
Plantele au reusit in cele din urma sa se adapteze noilor conditii , am ajuns cu lumina treptat pana la 7 ore pe zi, am avut ceva probleme cu alga verde-albastra de care am scapat intr-un final, dar imi da semnale BBA-ul ca vrea sa se instaleze in special pe pietre, am tot citit si auzit ca nu e un antidot clar cum sa scap de aceasta alga ,voi incerca sa stabilizez cat de bine pot parametrii apei iar doza zilnica de 16 ml easy carbo o voi injecta direct pe pe locurile infestate.
Fauna e compusa din 30 neoni rosii,7 rasbora,1 botia, 14 otocinclus ,9 creveti amano, 5 sae, 20 creveti RCS, 3 Gyrinocheilus aymonieri.
Se observa ce precaut sunt  smile  din varietatea vietatilor mancatoare de alge.

24

Re: Incercare "iwagumi"

.

25

Re: Incercare "iwagumi"

Amoniacul produs de pesti este, din observatiile mele, sursa principala a aparitiei BBA. Mai sunt apoi citiva factori care o influenteaza sa se dezvolte: nivelul scazut al ph-ului, lipsa curateniei din substrat, curenti puternici. Incearca o astfel de reteta si in timp, vei observa diferentele

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"

26

Re: Incercare "iwagumi"

Multumesc pentru sfat,am sa incerc sa-i creez conditii nefavorabile acestei alge care da batai de cap multor detinatori de acvarii.

27

Re: Incercare "iwagumi"

A meritat asteptarea  :apl

Daca ai Amano acolo si Oto si SAE, BBA-ul n-are nicio sansa. Nu hrani pestii 2-3 zile si mancatorii de alge vor intelege mesajul si se pun pe treaba.

28 Editat de petre79 (2013-02-11 03:21)

Re: Incercare "iwagumi"

Foarte frumos....felicitari  :apl
Si in acvariul meu aparuse intr-un timp bba-ul pe lemn,dar am scapat de ea prin doza marita de easy carbo in masa apei si injectand direct pe alga  smile
Am mai introdus si 4 sae,iar pestilor(neonilor) dandule de mancare o data la 4 zile.....pot sa zic ca acum in mare parte am scapat de ea....
Bafta in continuare ..  :sok

29

Re: Incercare "iwagumi"

Imi place cum arata gazonul si platoul dintre pietrele din stanga. Dupa mine, ar mai fi mers niste pesti pe acolo. Fundalul negru, neacoperit de plante, da senzatia de spatiu mult. Si cand e spatiu...cu ce sa il ulmpli!?! Cu pesti big_smile  big_smile .
Cu un  BIC nu ai incercat sa dai jos barboasrle de pe pietre? :fbr
Spor in toate!

30

Re: Incercare "iwagumi"

Nu am apelat la BIC pana acum  smile , sper sa elimin cauza aparitiei BBA, intr-un final daca ma invadeaza voi aplica orice metoda posibila  :pls
Asa e, pare gol momentan,dar prefer sa-l umplu prin dezvoltarea plantelor nu prin marirea numarului pestilor. Totusi are 6 saptamani de la start cu putina rabdare ajunge unde vreau  wink

31

Re: Incercare "iwagumi"

Incearca cu crema depilatoare farmec!  lol  lol  lol

32 Editat de narcis.b (2013-02-11 20:55)

Re: Incercare "iwagumi"

Practic SAE nu consuma BBAul sau nu smocurile deja formate. Alga asta apare in general in urma variatiilor de CO2  si iubeste nespus curentii mari de apa. Asemeni, dezechilibrul din sfera macro ,in special P mult o hraneste pe aceasta alga super nesuferita. In mare trebuie indepartata manual si inlaturate variatiile de CO2,curentii mari si dezechilibrul de macro. Nici macar Pleco nu o mananca, dupa ce s-a maturizat...

Re: Incercare "iwagumi"

si atunci la mine ce anume mancau sae? era o alga ca o lana in moss si ca niste firicele aspre pe celelalte plante sau buturugi...din ce am citit erau alge din specia bba

Fertilizanti micro PLANT SERUM-macro PLANT SERUM-fier chelat DTPA

34

Re: Incercare "iwagumi"

La mine SAE si Oto o rontaie odata ce este in regres. E drept ca nu fac o diferenta vizibila, poate doar sa pun doar pui de SAE si sa nu-i hranesc decat la luna.

Cel mai enervant este ca dracia asta nu dispare singura cand e pe moarte. Parca hiberneaza si te asteapta sa gresesti cu ceva ca sa prolifereze. E ca reumatismul  mad

35

Re: Incercare "iwagumi"

Poate e Cladophora,ce culoare e? scoate un smoc si vezi daca miroase. Da ,alga asta chiar de scoti o piatra pe care e fixata si lasi piatra la uscat ceva vreme,apoi adusa iar in acvariu isi revine "de minune" smile

36

Re: Incercare "iwagumi"

E clar,nu e o reteta exacta, aceasta alga a disparut in moduri diferite la fiecare. Dar nu vreau sa o mai bag in seama ,asa poate se supara si pleaca wink

37

Re: Incercare "iwagumi"

Eu am dat-o la creveti de mancare dupa ce mi-a colonizat magnetul lasat prins de geam. Era imbracat aproape tot in blanita. Am lasat-o sa se coaca pe stinghia de la intarituri cam o saptamana si apoi am pus magnetul sa pluteasca in acvariul cu creveti. Au luat-o razna. Si Oto a apreciat festinul si melcii maidanezi. Intr-o saptamana mi-au facut magnetul bec! smile

38

Re: Incercare "iwagumi"

Profit de pauza meciului si revin cu cateva poze , se apropie usor dar sigur spre ceea ce am vrut sa iasa, HC s-a extins cam la 70% ,cu  BBA-ul am cam rezolvat-o. astept pareri-sugestii.

39

Re: Incercare "iwagumi"

poze

40

Re: Incercare "iwagumi"

Superb bravo :sok