Subiect: sfaturi pentru un incepator

Va salut domnilor, dupa 19 ani m-am hotarat sa-mi fac din nou un acvariu. Mi-am facut un acvariu de 60x30x30=40l , am pus substrat aqua basis si manado, am un incalzitor de 75w, filtru shark intern... , nu am lumina si aici e problema , nu stiu ce neon sa-mi iau, fiindca mi-e tare frica sa nu gresec cu ceva si sa fiu invadat de alge!!! Cand am renuntat la acvariu, din aceasta cauza am terminat. Acum lumea a mai evoluat si poate cineva, ma ajuta in acest sens si anume de am-mi face un acvariu de vis cum vad in poze. Multumesc anticipat celor care ma vor ajuta, in sensul ca imi vor da sfaturi referitoare la ciclare, iluminat, plante... si eventual pesti. Stima

Re: sfaturi pentru un incepator

am gasit pe net neon de la jbl solar natur de 9000k , nush daca e bun ori ...

3

Re: sfaturi pentru un incepator

Salut si bine ai venit.  Dupa dimensiunile date de tine bazinul are 54 litri. Lumina depinde de ce plante vrei sa ai in acvariu ,intre 0,5 si 1W/litru.Mai multe detalii iti vor da colegii cu experienta mai multa ,sant cam nou si eu in acest hobby. Pana atunci citeste pe aici sant articole despre ciclare,plante ,iluminare....cam tot ce ar trebui sa stii.    Numai bine!

4

Re: sfaturi pentru un incepator

mariuspopa69 A scris:

am gasit pe net neon de la jbl solar natur de 9000k , nush daca e bun ori ...

Bine ai venit! Daca lumina este primul lucru care te preocupa: http://www.acvariidevis.ro/articole/ilu … orescente/

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

5 Editat de niku (2013-02-20 15:04)

Re: sfaturi pentru un incepator

mariuspopa69 A scris:

Va salut domnilor, dupa 19 ani m-am hotarat sa-mi fac din nou un acvariu. Mi-am facut un acvariu de 60x30x30=40l , am pus substrat aqua basis si manado, am un incalzitor de 75w, filtru shark intern... , nu am lumina si aici e problema , nu stiu ce neon sa-mi iau, fiindca mi-e tare frica sa nu gresec cu ceva si sa fiu invadat de alge!!! Cand am renuntat la acvariu, din aceasta cauza am terminat. Acum lumea a mai evoluat si poate cineva, ma ajuta in acest sens si anume de am-mi face un acvariu de vis cum vad in poze. Multumesc anticipat celor care ma vor ajuta, in sensul ca imi vor da sfaturi referitoare la ciclare, iluminat, plante... si eventual pesti. Stima

nu asta vrem toti?

la un acvariu de 40l, daca vrei sa iesi ieftin, recomand sa folosesti un neon de 15w (865) + un drosser chinezesc.
nu o sa ai prea multe batai de cap cu algele, dar nici gazon HC nu o sa poti sa cresti.

6

Re: sfaturi pentru un incepator

Dl. Niku, nu este cam putin 15W?

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: sfaturi pentru un incepator

Asa este prevazut capacul de la juwel cu un singur t8 /438

8

Re: sfaturi pentru un incepator

mariuspopa69 A scris:

Asa este prevazut capacul de la juwel cu un singur t8 /438

Si?

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: sfaturi pentru un incepator

Se poate modifica capacul si sa ai doua neoane - asa cum l-am modificat si eu.
Si dupa dimensiuni nu are doar 40 l are 54 brut. Asa ca nu prea ajunge un singur neon.

Scopul scuza mijloacele! Oare?

10

Re: sfaturi pentru un incepator

Baracuda A scris:

Dl. Niku, nu este cam putin 15W?

mie imi creste blyxa  in acvariul de 44l(brut) si cu 15w lumina..

eleocharis acciclularis pare sa se extinda in acelasi acvariu.

sa mai spun ca am facut si un experiment cu glossostigma care creste pe orizontala?

Re: sfaturi pentru un incepator

machiaveli A scris:

Se poate modifica capacul si sa ai doua neoane - asa cum l-am modificat si eu.
Si dupa dimensiuni nu are doar 40 l are 54 brut. Asa ca nu prea ajunge un singur neon.

are exact 40 l . e substratul, mai sunt vreo 5cm pana la refuz, ce e asa
de greu?

Re: sfaturi pentru un incepator

machiaveli A scris:

Se poate modifica capacul si sa ai doua neoane - asa cum l-am modificat si eu.
Si dupa dimensiuni nu are doar 40 l are 54 brut. Asa ca nu prea ajunge un singur neon.

asta fac, am comandat un set de socluri+tot ce trebuie dar am o problema cu alegerea neoanelor. o fi bine daca iau un osram lumilux865/6500k, 900lm si un fluora 77/400lm ? aici astept un raspuns

13

Re: sfaturi pentru un incepator

E combinatie des intalnita. As indrazni sa zic ca-i buna. Eu personal n-am folosit T8-uri multa vreme. Depinde si ce plante vrei sa bagi.

Dar sa lasam expertii sa-si spuna cuvantul ca iar ne pierdem pe meleagurile luminii. Vezi si articolul asta pentru detalii.

14 Editat de niku (2013-02-21 02:37)

Re: sfaturi pentru un incepator

mariuspopa69 A scris:
machiaveli A scris:

Se poate modifica capacul si sa ai doua neoane - asa cum l-am modificat si eu.
Si dupa dimensiuni nu are doar 40 l are 54 brut. Asa ca nu prea ajunge un singur neon.

are exact 40 l . e substratul, mai sunt vreo 5cm pana la refuz, ce e asa
de greu?

e chiar foarte greu!

cand vine vorba despre hardware(lumina, filtrare, incalzire, substrat, decor...), se ia in considerare volumul brut al acvariului(in cazul tau, 54 l).
cand vine vorba despre pesti, plante si alte vietuitoare, se ia in considerare volumul net al acvariului (in cazul tau, aprox 40 l).

eu am crezut ca 40 l este volumul brut al acvariului...shame on me :scry

15 Editat de MariusMinu (2013-02-21 13:16)

Re: sfaturi pentru un incepator

Salut. Stii ca de ce ti-e frica nu scapi :sevil Lumina este un factor destul de important in aparitia algelor dar nu singurul...Eu iti recomand 2 neoane t8 unul 830 si unul 865.
Avand in vedere ca suntem din acelasi oras te pot ajuta (in limita posibilitatilor ) cu informatii mai detaliate, eventual face to face :noroc

Re: sfaturi pentru un incepator

iti multzumesc pt ca mi ai raspuns si mai esti si din giurgiu wink. am zis sa combin un 865/6500k/900lm, cu un fluora 77/400lm. ce zici e bine ?

Re: sfaturi pentru un incepator

Daca ma intrebi pe mine, ce sa-ti spun ... daca il ai deja pe fluora poti sa-l pui dar este slab, are lumeni putini fata de 830 . In cazul in care nu ai facut comanda mergi mai la sigur pe osram 830+865, de la marbotrade.

Re: sfaturi pentru un incepator

nu le am. de asta tot intreb, sa nu fac vreo gafa smile)
maine ma duc la buc sa mi cumpar tot ce imi trebuie.  sa vad cum modific capacul
acolo ma duceam. are ceva daca l am pus la ciclat fara lumina si plante?

Re: sfaturi pentru un incepator

Trebuie sa pui cativa melci (pomaceea ) pe  care sa-i hranesti regulat pentru ca altfel bazinul nu se cicleaza. Lumina o sa-i pui in cateva zile deci nu este problema cat despre plante, pe timpul ciclarii oricum vor avea de suferit deci le pui cand ai, eventual dupa ce ai ciclat bazinul.

Re: sfaturi pentru un incepator

danielt A scris:

E combinatie des intalnita. As indrazni sa zic ca-i buna. Eu personal n-am folosit T8-uri multa vreme. Depinde si ce plante vrei sa bagi.

Dar sa lasam expertii sa-si spuna cuvantul ca iar ne pierdem pe meleagurile luminii. Vezi si articolul asta pentru detalii.

asa am capacul , prevazut cu neon t8, ce sa fac. o sa i cumpar un 830 si mai adaug un 865. ms