1

Subiect: cresterea plantelor

buna!am un acvariu de 100 litri si mi-as dori sa aflu cum as putea sa il umplu cu plante.ma poate ajuta cineva cu niste sfaturi?

2

Re: cresterea plantelor

Bine ai venit, chiar si pe... ocolite! lol
Te rog sa faci o poza de ansamblu, fara blitz si cu iluminarea maxima, pe care o ai la acvariu. Deocamdata nu "intrezaresc" decit niste obiecte, care nu au ce cauta intr-un acvariu!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

3

Re: cresterea plantelor

http://www.acvariidevis.ro/forum/topic/ … -nu-numai/
http://www.acvariidevis.ro/forum/topic/ … oelemente/
http://www.acvariidevis.ro/articole/ilu … orescente/

Buna si bine ai venit... ai mai sus cateva articole care iti vor fi de folos.

4

Re: cresterea plantelor

Georgel, stai sa vedem, ce aspiratii are colega! Daca este pe aceeasi lungime de unda, cu noi!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

5

Re: cresterea plantelor

am facut cateva poze acum fara blitz sper ca sunt mult mai bune.imaginea de mai sus era usor albastra din cauza albastrului de metil

6

Re: cresterea plantelor

nu doresc sa fiu pe aceiasi lungime de unda cu nimeni doresc doar niste sfaturi pentru ca aici in italia unde locuiesc acum nu am posibilitatea sa cumpar fff multe plante pt ca sunt scumpe.eu am in acvariu acum 8 neoni,5 xifori,1 femela beta,2 gupy si un sanitar(plus niste melci).nu cunosc denumirile plantelor de aceea iti voi arata un timp de planta care mi-a fost mancata toata de xifori intro poza mai veche

7

Re: cresterea plantelor

Scoate toate acele elemente de decor artificiale din acvariu (castel, amfora, plante), la fel si acei melci. Poti lipi pe spatele acvariului un autocolant uni, de preferat negru.
Citeste cu mare atentie acele articole.
Spor la treaba !  smile

8

Re: cresterea plantelor

ok voi scoate acele decoruri.vreau un acvariu bogat in plante ca cel din imaginea pe care mi-ai aratato.dami niste sfaturi spune-mi ce ai facut tu ca sa arate asa.am lumina,incalzitor,pompa..etc de plantele pe care le am ce-mi poti spune?imi trebuie sa pun ceva in apa pt ele?vreau o crestere sanatoasa si rapida...pietrisul acela argilos e bun?

9

Re: cresterea plantelor

Pai daca nu doresti sa fii pe aceeasi lungime de unda, ce te-a determinat sa te inscrii pe forum?

Aici nu se promoveaza acvariul ca idee de borcan cu apa si pesti ci se promoveaza ideea de colt din natura. Elementele decorative din acvariul tau nu se incadreaza in acest principiu urmarit de acvaristi.

Te putem ajuta cu identificarea plantelor dar articolele mentionate de colegul Visiniu sunt un punct de plecare, daca vrei sa practici un hobby interesant.

Planta din ultima poza, cea cu firele lungi se numeste Vallisneria Natans

10

Re: cresterea plantelor

nu prea ai dat multe detalii despre ce ai in monentul asta, mai multe ai dat despre ce iti doresti...
ce dimensiuni are acvariul?
ce neoane ai?cate neoane ai?
ce incalzitor ai?
ce pompa ai? prin pompa vrei sa zici filtru intern? pompa de aer?
fertilizanti ai? ce fel de fertilizanti?

11

Re: cresterea plantelor

am un singur neon am un filtru intern unde sunt mai multi bureti,unul de  carbuni,lana si un burete care se numeste "reactive bio contact",pompa,acvariul are 100 litri am incalzitor de 100w.imi cer scuze da nu ma prea picep sunt incepatoare...

12

Re: cresterea plantelor

acesta e incalzitorul care il am

13

Re: cresterea plantelor

asta e pompa care circula apa

14

Re: cresterea plantelor

si astea 2 tipuri de bureti plus lana aia alba deci asta e tot ce am in el plus aerator(un aparat care scoate bule de aer)ti-am aratat poze cu tot ce am ca sa ma intelegi mai bine

15

Re: cresterea plantelor

Domnisoara/doamna, ca sa nu lungim vorba si sa nu-ti rapim din timp:
   - Iti trebuie cel putin 0,5W/litru, lumina
   - Substrat inert (cred ca ce ai tu acolo, este ceva calcaros), granulatie 1-3mm
   - Fertilizare cu Ferropol saptaminal si EasyCarbo zilnic (sau macar la doua zile)
   - Plantele pe care le poti folosi:
Anubias
Azola caroliniana (plutitoare)
Bacopa
Cabomba
Ceratophyllum
Ceratopteris
Cryptocoryne
Echinodorus
Egeria
Elodea
Hydrocotyle leucocephala
Hygrophila
Lemna minor (plutitoare)
Limnobium laevigatum (plutitoare)
Limnophila aquatica
Limnophila sessiliflora
Ludwigia palustris
Ludwigia repens / natans
Mayaca fluviatilis
Microsorum
Myriophyllum aquaticum
Myriophyllum hippuroides
Myriophyllum spicatum
Najas guadalupensis
Phyllanthus fluitans (plutitoare)
Potamogeton gayii
Riccia fluitans (plutitoare)
Sagittaria platyphylla
Sagittaria subulata
Salvinia natans (plutitoare)
Vallisneria
   Scuze pentru "condensarea" informatiilor dar am un feeling: fara suparare, nu as paria ca vei deveni acvarista, acvariul este si va ramine pentru tine, un obiect decorativ.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

16

Re: cresterea plantelor

cu toti ati fost incepatori si nu mi se pare frumos si respectuos din partea voastra sa va adresati asa.daca am intrat aici nu am intrat sa fiu judecata am intrat sa primesc un sfat pe care nu l-am primit,am primit doar critici ca doar asa-i romanu de fel...lasa de dorit cu caracteru lui...mai bine spui ca nai chef sa dai sfaturi decat sa te adresezi asa arogant.faptul ca ti-am zis ca nu ma pricep cu anumite chestii da e adevarat pt ca acvariu cand lam cumparat avea deja totul in el si ca orice persoana care e la inceput am fost mult prea entuziasmata de el sal vad in functiune decat sa vad de ce tip e aparatura.nu am dat detalii pt ca ma repet e pt prima data cand intru pe un forum si nu am fost intrebata de nimeni sa dau detalii despre acvariu...nu poti sami spui ca nu as fi o persoana capabila ca daca nu eram nu mai ajungeam sa ma interesez la tine pentru a imi imbunatati cunostintele.oricum ms inca o data pt timpul pierdut si fi mai atent cu ceilalti care iti vor cere un sfat de acum inainte pt ca lasi un gust amar celor cu care ai o astfel de atitudine...bafta in continuare cu site-ul!

17

Re: cresterea plantelor

"nu doresc sa fiu pe aceiasi lungime de unda cu nimeni" - nu eu am scris asa ceva! Din momentul in care ai spus asta, ai creat distanta, pe care toti ceilalti au respectat-o. Daca nu ai fi atit de surescitata, ti-ai da seama ca ti-am spus mai mult decit au facut-o toti ceilalti, la un loc.
   Exista un domeniu de activitate, in care, mi te poti adresa, cu aceeasi aroganta?
   Cind voi avea nevoie de sfaturile tale, voi apela negresit... Ciao!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

18

Re: cresterea plantelor

Eu eram tinta acestui text? Ca ma simt un pic big_smile

Pe scurt, pentru ca esti incepatoare si pe forum nu numai in acvaristica. Ideea de forum nu este de site de consultanta. Multe intrebari de incepatori sunt deja raspunse de sute de ori. Iti recomand sa te obisnuiesti cu navigarea prin forum. Dupa ce iti dai seama unde, ce sectiuni si ce se discuta in ele, concentreaza-te pe sectiunea incepatori. Unde sunt cumulate foarte multe informatii care ti se adreseaza.

Apoi, articolele fixate in sectiunile specifice unei arii de acvaristica sunt acolo tocmai pentru a sari in ochi si incumeta vizitatorul sa le citeasca. Dupa cateva zile de citit, intrebarile tale se vor schimba si vei avea sanse sa obtii raspunsuri dar nu cu atitudinea asta. Cam cine activeaza pe un forum o face voluntar, cheia este sa-i faci pe cei care-ti vad intrebarea sa-ti si raspunda.

Si ca sa citez un clasic: forumul merge inainte chiar daca tu te-ai suparat pe el  :pp

19

Re: cresterea plantelor

am inteles si ms de raspuns.daca as fi primit de prima data un astfel de raspuns nu m-as fi suparat...da asta e vorbele spuse nu se mai sterg cu buretele din pacate

20

Re: cresterea plantelor

Ca sa inmultesti plante, sa faci o planta sa creasca ai nevoie de fotosinteza. Pentru asta iti trebuie 3 lucruri: micro elemente, macro elemente si lumina. Mai multe detalii gasesti in articolele pe care colegul Visiniu ti le-a recomandat

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"